Համալսարանականներն այցելեցին Դիլիջանի կենտրոնական դպրոց և ֆաբլաբ
2018թ. նոյեմբերի 27-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի մի խումբ ներկայացուցիչներ՝ տնօրենի օգնական Ա.Եգանյանը, Բնական գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի ԺՊ Մ.Զաքարյանը, Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի ԺՊ Ա.Մարգարյանը և յոթ ուսանողներ, այցելեցին Դիլիջանի կենտրոնական դպրոց և վերջինիս կից գործող ֆաբլաբ (fabrication laboratory, «խելացի» լաբորատորիա)՝ զինված  նորարարական տեխնոլոգիաներով, որոնք հնարավորություն են տալիս «համարյա ոչնչից» ստեղծել «գրեթե ամեն ինչ»:
Համալսարանականները շրջեցին Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի՝ ժամանակակից տեխնոլոգիական միջոցներով հարուստ դասարաններով, ծանոթացան դպրոցի հիմնադրման պատմությանը, առաքելությանը, խնդիրներին:
Ներկայացվեց, որ 2013թ. «Այբ» կրթական հիմնադրամը, ՀՀ կենտրոնական բանկի հետ համագործակցությամբ, Դիլիջան քաղաքում բացեց Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցը, որը պատկանում է «Այբ» դպրոցների ընտանիքին և «Այբ»-ի՝ արտաքին պատվերով և ֆինանսավորմամբ իրականացրած առաջին դպրոցական նախագիծն է: Այն քաղաքային դպրոցի մոդել է՝ հասանելի ոչ միայն ՀՀ ԿԲ-ի աշխատակիցների, այլև Դիլիջանում բնակվող այլ ընտանիքների երեխաների համար: Կենտրոնական դպրոցը հիմնական դպրոց է՝ իր տարրական և միջին բաղադրիչներով: Դպրոցի գաղափարախոսությունը, ֆիզիկական միջավայրն ու կրթական բովանդակությունը (ուսումնական առարկայական ծրագրերը, այդ թվում՝ հոգեբանի և լոգոպեդի աշխատանքի համար, դասավանդման մեթոդաբանությունը, ուսուցիչների և աշակերտների ընդունելության քաղաքականությունը, գնահատման չափանիշները և այլն) նախագծված են «Այբ»-ի չափանիշներով:
Ընդգծվեց, որ դպրոցի առաքելությունն է դառնալ ամբողջական ու մրցունակ կրթություն ու դաստիարակություն ապահովող միջավայր՝ կերտելով մի սերունդ, որը կրթված է, ունի ամուր հոգևոր արժեքներ, առաքինություն, գեղագիտական բարձր ճաշակ և առողջ կենսակերպի ձգտում:
Իր գործունեության առաջին իսկ տարում Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցն ազդեցություն ունեցավ մի քանի կապակցված ոլորտներում՝ կրթական, մշակութային, սոցիալական, համայնքաստեղծ: Դպրոցը պարբերաբար հանդես է գալիս Դիլիջանի այլ դպրոցների հետ համագործակցության և համայնքային զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններով:
Մասնաճյուղի ներկայացուցիչների հաջորդ կանգառը Դիլիջանի ֆաբլաբն (Ֆաբ լաբ) էր, որտեղ ուսանողները ծանոթացան «խելացի» լաբորատորիայի գործունեությանը, ականատես եղան այդ պահին լաբորատորիայում իրականացվող գործընթացներին՝ 3D մոդելավորման, փայտամշակման սարքի աշխատանքներին, երեխաների կողմից նախագծված անօդաչու թռչող սարքերի մանրակերտներին (մակետներին):
Համալսարանականներին նաև ընդհանուր տեղեկություններ հաղորդեցին Դիլիջանի ֆաբլաբի գործունեության վերաբերյալ, ներկայացրին նպատակը, առաքելությունը, իրականացվող դասընթացները և այլն:
Մասնավորապես ներկայացվեց, որ 2015թ. Հայաստանի կենտրոնական բանկը Դիլիջանում հիմնադրեց առաջին մարզային ֆաբլաբը, որը տեխնիկական նախատիպերի պատրաստման հարթակ է  նորարության և գյուտերի համար և խթանում է տեղական ձեռներեցությունը: Այն նաև նորարարական և կրթական միջավայր է՝ ստեղծելու, սովորելու, սովորեցնելու համար:
Դիլիջանի ֆաբլաբը նպատակ ունի Տավուշի մարզի բնակիչներին տրամադրել համապատասխան միջոցներ և միջավայր, որի շնորհիվ կզարգանան ստեղծագործ միտքը, գիտությունը և ճարտարագիտությունը: Վերջինիս առաքելությունն է՝
• Ձևավորել ստեղծագործ համայնք:
• Խթանել հետաքրքրություն դեպի նախագծում և պատրաստում:
• Խրախուսել գաղափարների, նախագծերի, գիտելիքի, սարքավորումների և ռեսուրսների փոխանակումը համայնքի շրջանակներում:
• Նոր գիտելիքի ձեռքբերման հնարավորություն տրամադրել:
• Խրախուսել նորարարական ձեռներեցությունը մարզային երիտասարդների շրջանում:
Նորարարության նկատմամբ հետաքրքրությունը խրախուսելու նպատակով Դիլիջանի ֆաբլաբում իրականացվում են հետևյալ մասնագիտական դասընթացները.
• Ծրագրավորման դասընթաց, որի ընթացքում ուսանողները սովորում են միկրոկոնտրոլերների ծրագրավորում (15 տարեկանից բարձր տարիքային խմբի համար):
• Խաղերի պատրաստման և ռոբոտների հավաքման, ծրագրավորման դասընթաց 8-13 տարեկան երեխաների համար, որի ընթացքում նրանք սովորում են Scratch-ի միջոցով խաղերի պատրաստում: Ծրագրավորման դասընթացից հետո սովորում են Vex կոնստրուկտորի միջոցով ռոբոտների հավաքում և ծրագրավորում:
• «Էլեկտրոնիկայի հիմունքներ» դասընթացի ժամանակ ուսանողները սովորում են նախագծել անալոգային, թվային և կոմբինացված համակարգեր, ուժային էլեկտրոնիկայի համակարգեր, ուժային էլեկտրոնիկայի հիմունքներ, Altium PCB design  գործիքով սխեմաներ (15 տարեկանից բարձր տարիքային խմբի համար):

On November 27th, 2018, a group of YSUIB representatives, assistant to the director A. Yeganyan, M. Zakaryan, acting dean of the Faculty of Natural Sciences, A. Margaryan, acting dean of the Faculty of Applied Arts, and seven students, visited the Dilijan Central School and Fab Lab (fabrication laboratory, “intelligent” laboratory), equipped with innovative technologies that enables to create “almost everything” from “almost nothing”.
The university representatives walked around Dilijan central school classrooms, equipped with modern technology, got acquainted with the history, mission and problems of the school.
It was presented that in 2013, Ayb Educational Foundation, in partnership with the Central Bank of Armenia, opened Dilijan central school, which belongs to the Ayb School and the first school project implemented by Ayb external order and funding. It is a model of a city school, accessible not only to employees of the CBA, but also to other children from Dilijan. The central school is a primary school, with its elemental and secondary components. The school’s ideology, physical environment and educational content (namely, student curricula, including psychologist and logopedist curricula, teaching methodology, teacher and student admission policy, evaluation criteria, etc.) are designed according to Ayb standards.
It was emphasized that the mission of the school was to become an environment for a full and competitive education and upbringing by creating a generation that has strong spiritual values, virtue, high aesthetic taste and aspiration for a healthy lifestyle.
In its first year of activity, the Dilijan Central School had an impact on several related areas: educational, cultural, social, community-based. The school regularly organizes community-based initiatives and cooperation with other Dilijan schools.
The next stop of the Branch representatives was the Dilijan Fab Lab, where students got acquainted with the activities of the “smart” laboratory, witnessed the processes at that very moment, the 3D modeling, the woodworking device, and the modeling of unmanned aerial vehicles projected by children.
The university representatives also got acquainted with the activities of the Dilijan Fab Lab, presented its purpose, mission, trainings and so on.
In particular, it was presented that, in 2015, The Central Bank of Armenia established the first regional Fab Lab in Dilijan, a platform for technical prototyping for innovation and inventions and promotes local entrepreneurship. It is also an innovative and educational environment for creating, learning, and teaching.
The Dilijan Fab Lab aims at providing residents of Tavush with appropriate means and environment, which will enable the development of creative thinking, science and engineering.
Its mission is to:
• Form a creative community
• Promote interest towards design and projecting
• Encourage ideas, projects, knowledge, equipment and resource sharing within the community
• Provide an opportunity for new knowledge acquisition
• Encourage innovative entrepreneurship among young people of the region
In order to encourage interest in innovation, the following training courses are being held in Dilijan Fab Lab:
• Programming training course, during which students learn about microcontroller programming (age group 15 and more)
• Game making and robot collection, programming training course for children aged 8-13, during which they learn how to make games through Scratch. After the program training, they learn the robot collection and programming through the Vex constructor
• During the “Basics of Electronics” training course, students learn to design analogue, digital and combined systems, power electronics systems, power electronics basics, Altium PCB design (for age group 15 and more)