Համաձայն ԵՊՀ ԻՄ գիտխորհրդի՝ 2024 թ․ սեպտեմբերի 28-ի թիվ 76/3 որոշման՝ մասնաճյուղը հայտարարում է հետազոտական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման նպատակով հետազոտական թեմաների հայտերի  ներբուհական մրցույթ։
Թեմատիկ ֆինանսավորման շրջանակներում ԵՊՀ ԻՄ-ը Տավուշի մարզի զարգացման ուղղությամբ հետազոտությունների իրականացման համար միանվագ դրամաշնորհներ կտրամադրի անհատների և գիտաուսումնական խմբերի նախաձեռնությամբ ներկայացված և մրցութային կարգով ընտրված թեմաներին:
Դրամաշնորհների մրցույթին կարող են ներկայացվել կոլեկտիվ կամ անհատական հայտեր, որոնք պատրաստվել են ԵՊՀ ԻՄ հաստիքային աշխատակիցների կողմից` պայմանով, որ ղեկավարը և նախագծի ենթադրվող բոլոր կատարողների առնվազն 50 տոկոսը ԵՊՀ ԻՄ աշխատակիցները և ուսանողներն են: Յուրաքանչյուր նախագծում պետք է լինի ԵՊՀ ԻՄ առնվազն մեկ ուսանող։

According to the Academic Council of YSU IB, According to decision No. 76/3 of September 28, 2024 the branch announces an intra-university competition for applications of research topics for the purpose of contractual (thematic) funding of research activities.
Within the framework of thematic financing, YSU IB will provide one-time grants for the implementation of research in the direction of the development of Tavush region to the topics submitted by the initiative of individuals and scientific-educational groups and selected in a competitive manner.
Collective or individual applications prepared by full-time employees of YSU IB can be submitted to the grant competition, provided that the supervisor and at least 50 percent of all the project's supposed executors are YSU IB employees and students. Each project must have at least one YSU IB student.