Սիրով տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի կողմից հաստատվել են ԵՊՀ ԻՄ 2025-2026 ուստարվա հեռակա ուսուցմամբ բակալավրիատի ընդունելության մրցույթի արդյունքները, որոնց համաձայն՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ է ընդունվել 29 դիմորդ (1-ը՝ 41 կետի արտոնությամբ):
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենության և ողջ անձնակազմի անունից ջերմորեն շնորհավորում ենք ԵՊՀ ԻՄ ընդունված բոլոր դիմորդներին և նրանց մաղթում ենք մասնագիտական ու անձնական հաջողություններ և ձեռքբերումներ:
2025–2026 ուսումնական տարվա բակալավրի հեռակա ուսուցման ընդունելության մրցույթի արդյունքները կարող եք տեսնել հետևյալ հղումով՝ այստեղ։

We are pleased to inform you that the results of the off-site learning bachelor's degree admission competition for the 2025-2026 academic year have been approved by the Minister of Education, Science and Sports of the Republic of Armenia, according to which 29 applicants were admitted to the YSU Ijevan branch (1 with a privilege of 41 points).
On behalf of the Directorate and the entire staff of Ijevan branch of YSU, we warmly congratulate all applicants admitted to Ijevan branch of YSU and wish them professional and personal success and achievements.
You can see the results of the off-site learning bachelor's degree admission competition for the 2025-2026 academic year here.