2026 թ. մարտի 14-ին՝ ժամը 11:00-13:00-ն, ԵՊՀ ԻՄ-ում գործող «Ավռոմիկ» ընկերության Իջևանի գրասենյակում (ՈՒԽ սենյակին կից գտնվող) տեղի կունենա կրթական, տեխնոլոգիական ոլորտում արհեստական բանականության կիրառության հարցերի շուրջ գործնական քննարկում, որը նախաձեռնել է ԵՊՀ ԻՄ բնական գիտությունների ֆակուլտետը:
Մասնագիտական ներկայացման, մեկնաբանության և քննարկումն իրականացնելու համար հանդիպմանը հրավիրված է ԵՊՀ ԻՄ գործընկեր «Ավռոմիկ» ընկերության տնօրեն Ռոզա Ավագյանը, ով ՏՏ ոլորտում ունեցած իր ավելի քան 15 տարվա ղեկավարման և ԱԲ կիրառության փորձը սիրով կներկայացնի քննարկման մասնակիցներին:

- Practical discussion on the application of artificial intelligence in the educational and technological sectors
On March 14, 2026, from 11:00 to 13:00, a practical discussion on the application of artificial intelligence in the educational and technological spheres will be held at the Ijevan office of the "Avromik" company operating in the YSU IB (located next to the Student Council room), initiated by the Faculty of Natural Sciences of the YSU IB.
Rosa Avagyan, Director of the YSU IB partner "Avromik" company, is invited to the meeting for a professional presentation, commentary and discussion. She will be happy to present her more than 15 years of management and AI application experience in the IT sector to the discussion participants.