- Առաքելոց վանական համալիրի վերաբերյալ միջազգային սիմպոզիում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում
Սիրով տեղեկացնում ենք, որ 2026 թ. ապրիլի 17-ին՝ ժամը 16:00-18:00-ն, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում՝ «Ամերիկյան գրադարան և դասընթացների կենտրոն»-ում, տեղի կունենա Առաքելոց վանական համալիրի վերաբերյալ միջազգային սիմպոզիում՝ Եվրոպա Նոստրայի / Եվրոպական ներդրումային բանկի ինստիտուտի պատվիրակության այցելության կապակցությամբ:
Սիմպոզիումի շրջանակներում ելույթ կունենան «Առաքելոց վանք և բնակավայր» նախագծի հեղինակ և նախաձեռնող Յ. Դում-Թրագուտը (Զալցբուրգի համալսարանի քրիստոնյա Արևելքի հետազոտությունների կենտրոն), Հ. Աբրահամյանը (ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ), Ա․ Պապոյանը (Որմնանկարների վերականգնման հետազոտական կենտրոն) և Գ. Հարությունյանը (Ինքնության հիմնադրամ):

- International symposium on the Arakelots Monastery Complex at YSU Ijevan branch
We are pleased to announce that on April 17, 2026, from 16:00-18:00, at Ijevan branch of YSU in the “American Library and Training Center”, an international symposium on the Arakelots Monastery Complex will be held on the occasion of the visit of the Europa Nostra / European Investment Bank Institute delegation.
Within the framework of the symposium, the author and initiator of the “Arakelots Monastery and Settlement” project, Y. Dum-Tragut (Center for Studies of the Christian East, University of Salzburg), H. Abrahamyan (Institute of Archaeology and Ethnography, NAS RA), A. Papoyan (Research Center for the Restoration of Frescoes) and G. Harutyunyan (Identity Foundation) will deliver speeches.