- «ԱԲ կիրառություններ և ֆինանսական տեխնոլոգիաներ» թեմայով սեմինարին մասնակցելու հրավեր
Սիրելի՛ տավուշցիներ, 2026 թ․ օգոստոսի 15-ին՝ ժամը 13։30-ին, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի կենտրոնական մասնաշենքի «Ամերիկյան գրադարան և դասընթացների կենտրոն»-ում տեղի կունենա «ԱԲ կիրառություններ և ֆինանսական տեխնոլոգիաներ» թեմայով սեմինարը, որը կազմակերպվում է NextGen AI համայնքի, ԵՊՀ ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկայի ամբիոնի, ԵՊՀ ԻՄ բնական գիտությունների ֆակուլտետի կողմից՝ ԱՄՆ Պետքարտուղարության PFP (Professional Fellows Program) ծրագրի հետ համատեղ։
Սեմինարի բանախոսներն են՝
Դոկտոր Մարիոֆաննա Միլանովան (Mariofanna Milanova) – NVIDIA DLI պաշտոնական դեսպան, համակարգչային գիտությունների պրոֆեսոր, Արկանզասի Լիթլ Ռոքի համալսարան (ԱՄՆ գործընկեր),
Վլադիմիր Քառյանը – ԱԿԲԱ բանկի Գործառնական ռիսկերի կառավարման բաժնի ղեկավար (PFP գործընկեր):
Դոկտոր Մարիոֆաննա Միլանովան Լիթլ Ռոքի համալսարանի համակարգչային գիտությունների ամբիոնի պրոֆեսոր է 2001 թվականից։ Նա ստացել է փորձագիտական համակարգերի և արհեստական բանականության մագիստրոսի աստիճան և ճարտարագիտության ու համակարգչային գիտությունների դոկտորի աստիճան Սոֆիայի տեխնիկական համալսարանում (Բուլղարիա)։ Դոկտոր Միլանովան վիզուալ ընկալման ոլորտում հետդոկտորական հետազոտություններ է իրականացրել Գերմանիայի Պադերբորնի համալսարանում և ունի լայն ակադեմիական աշխատանքի փորձ աշխարհի տարբեր ուսումնական և հետազոտական կազմակերպություններում։ Նրա մասնագիտական հետաքրքրությունների շրջանակում են արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման, ազդանշանների մշակման, համակարգչային գրաֆիկայի և նեյրոինֆորմատիկայի արդի խնդիրները։
Դոկտոր Միլանովան ունի շուրջ 120 հրապարակում, այդ թվում՝ ավելի քան 53 գիտական հոդված և բազմաթիվ զեկույցներ գիտաժողովներում։ Նա նաև 35 գրքի հեղինակային խմբի անդամ է և երկու արտոնագրի հեղինակ։

- Invitation to participate in the seminar on "AI Applications and Financial Technologies"
Dear Tavush residents, on August 15, 2026, at 1:30 PM, a seminar on "AI Applications and Financial Technologies" will be held at the "American Library and Training Center" of the central building of the YSU Ijevan branch, organized by the NextGen AI community, the YSU Department of Actuarial and Financial Mathematics, the YSU IB Faculty of Natural Sciences, in conjunction with the PFP (Professional Fellows Program) of the US Department of State.
The speakers of the seminar are:
Dr. Mariofanna Milanova – NVIDIA DLI Official Ambassador, Professor of Computer Science, University of Arkansas Little Rock (US partner),
Vladimir Karyan – Head of the Operational Risk Management Department of ACBA Bank (PFP partner).
Dr. Mariofanna Milanova has been a professor in the Department of Computer Science at the University of Little Rock since 2001. She received her MS in Expert Systems and Artificial Intelligence and her PhD in Engineering and Computer Science from the Technical University of Sofia, Bulgaria. Dr. Milanova conducted postdoctoral research in visual perception at the University of Paderborn, Germany, and has extensive academic experience in various educational and research institutions around the world. Her professional interests include contemporary issues in artificial intelligence, machine learning, signal processing, computer graphics, and neuroinformatics.
Dr. Milanova has published approximately 120 papers, including more than 53 scientific articles and numerous conference papers. She is also the author of 35 books and the author of two patents.