Ծրագրի ընդունելության չափանիշները/պահանջները.
Հեռակա ուսուցման ձևով ԵՊՀ ԻՄ մագիստրատուրա մրցութային կարգով կարող են ընդունվել ՀՀ պետական և հավատարմագրված (ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում անցած) ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները:
«Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ձևով մագիստրատուրայի ընդունելության մրցույթին հարցազրույցով առանց ընդունելության քննության կարող են մասնակցել ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի հրամանով սահմանված ատեստավորման գնահատականի և ՄՈԳ-ի նվազագույն շեմը հաղթահարած․
1. .«Գործարարություն և վարչարարություն» մասնագիտական ուղղության և «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի հրամանով հաստատված կրթական ծրագրերի ԵՊՀ ԻՄ և այլ բուհերի բակալավրի առկա և հեռակա ուսուցման ձևերի վերջին երեք տարվա շրջանավարտները,
2. ՀՀ զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած և վերջին երեք տարվա ընթացքում զորացրված «Գործարարություն և վարչարարություն» մասնագիտական ուղղության և «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի հրամանով հաստատված կրթական ծրագրերի ԵՊՀ ԻՄ և այլ բուհերի բակալավրի առկա և հեռակա ուսուցման ձևերի շրջանավարտները:
3. «Գործարարություն և վարչարարություն» մասնագիտական ուղղության և «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության բակալավրի կրթական ծրագրի և այլ ծրագրերի շրջանավարտների համար, ովքեր չեն հաղթահարել ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի հրամանով սահմանված ատեստավորման գնահատականի և ՄՈԳ-ի նվազագույն շեմը, ինչպես նաև ՀՀ զինված ուժերում ծառայած և երեք տարուց ավելի վաղ զորացրված դիմորդների համար, ընդունելությունը կատարվում է «Կառավարում /ըստ ոլորտի/» բակալավրի կրթական ծրագրի վերջնարդյունքներին համապաստասխան հարցաշարով անցկացված քննության արդյունքների հիման վրա՝ մրցութային կարգով։

Graduates of RA state and accredited (institutionally accredited) non-state higher educational institutions with bachelor's or diploma specialist qualifications can be admitted to Ijevan branch of YSU master's degree part-time learning.
Those who have overcome the minimum threshold of the certification grade established by the order of the YSU IB Director can participate in the admission competition for the master's degree in the form of distance learning in the "Business Administration (Management)" educational program with an interview without an entrance exam.
1. Graduates of the last three years of the educational programs approved by the order of the director of the YSU IB of the "Business and Administration" professional direction and the "Economics" specialty of the existing and distance learning forms of the bachelor's degree of the YSU IB and other universities.
2. Graduates of existing and distance learning forms of bachelor's degrees of YSU IB and other universities, who completed compulsory military service in the RA Armed Forces and were demobilized within the last three years in the "Business and Administration" professional direction and the "Economics" specialty of the educational programs approved by the order of the YSU IB Director.
3. For graduates of the "Business and Administration" professional direction and the "Economics" specialty bachelor's educational program and other programs, who did not overcome the minimum threshold of the certification score set by the order of the YSU IB Director, as well as those who served in the RA Armed Forces and were demobilized more than three years earlier. For applicants, the admission is made on the basis of the results of the examination conducted with a questionnaire corresponding to the final results of the "Management /by field" bachelor's educational program, in a competitive manner.