ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հրավերով բանասիրական գիտությունների պատվավոր դոկտոր, ԱՄՆ Վերմոնտ քաղաքի Միդլբերի քոլեջի պրոֆեսոր Թոմաս Ռ. Բեյերը անգլերենով և ռուսերենով երկօրյա դասախոսություններ անցկացրեց օտար լեզուներ ուսումնասիրող («ԱԼԳ», «ՖԼԳ», «ՌԼԳ» կրթական ծրագրերի) ուսանողների համար:
Դասախոսություններ իրականացվեցին «Ամերիկյան ժամանակակից գրականություն», «Ռուս գրականությունն այսօր» (հիմնված Լ. Ն. Տոլստոյի և Ֆ. Մ. Դոստոևսկու ստեղծագործությունների նյութի վրա) թեմաներով: Ուսանողները դասախոսություն լսեցին նաև արհեստական բանականության վերաբերյալ և խորհեցին այն մասին, թե դա լավ է, թե վատ: Բացի դասախոսություններից՝ Թ. Բեյերը նաև հանդիպեց Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոսների հետ: Միջոցառման կազմակերպիչն էր ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Ս. Մ. Մինասյանը:
Պատվավոր հյուրին ողջունեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Անուշավան Մակարյանը: Նա համալսարանի հետ համագործակցության համար շնորհակալագիր հանձնեց Թոմաս Բեյերին և հետագա սերտ փոխգործակցության հույս հայտնեց: Հանդիպումն անցավ բարձր մակարդակով, արդյունավետ և ընկերական մթնոլորտում:
Համալսարանը Թոմաս Բեյերի համար կազմակերպել էր էքսկուրսիաներ դեպի բարձրալեռնային Սևանա լիճ, հայկական ճարտարապետության գլուխգործոցներ Հաղարծնի և Գոշի միջնադարյան վանական համալիրներ: Էքսկուրսիան վարում էր ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի դասախոս, ազգագրագետ Ելենա Շուվաևան: Գոշավանքի պարիսպների մոտ գրականագետները հիշեցին Օսիպ Մանդելշտամի հետաքրքրաշարժ տողերը.
Ոռնացող քարերի պետություն-
Հայաստա՜ն, Հայաստա՜ն:
Խռպոտ լեռներդ ի զեն կոչող-
Հայաստա՜ն, Հայաստա՜ն…
Ռուս գրականության անգլերեն փայլուն թարգմանիչ, Անդրեյ Բելիի ստեղծագործությունների մասնագետ Թոմաս Ռ. Բեյերն առաջին անգամ եղել է Խորհրդային Միությունում (մասնավորապես՝ Մոսկվայում, Լենինգրադում և Երևանում) 1967 թվականին: Այդ ժամանակ նա մասնակցում էր այսպես կոչված լեզվի ամառային դասընթացների՝ դեռ չիմանալով, որ ինքը՝ նորվեգա-իռլանդական ծագումով ամերիկացին, հավերժ կապելու է իր կյանքը ռուսաց լեզվի և գրականության հետ: Նա մեկ անգամ չէ, որ այցելել է Ռուսաստան, շատ է աշխատել արխիվներում, մասնակցել է գիտաժողովների: Նա երրորդ անգամն է Հայաստանում: Ինչպես ինքն է ասում՝ հանրապետությունը տեսել է պատմական տարբեր կարևոր ժամանակաշրջաններում:
Պրոֆեսոր Թոմաս Բեյերը, բացի ռուս դասական գրականության վրա աշխատելուց, հանդիպել է «վաթսունականների» բազմաթիվ ռուս գրողների՝ Եվգենի Եվտուշենկոյի, Անդրեյ Վոզնեսենսկու, Ռոբերտ Ռոժդեստվենսկու և այլոց հետ: Այդ իսկ պատճառով այն հիշողությունները, որոնք նա ներկայացրեց «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողներին, առաջացրին աշխույժ և անկեղծ հետաքրքրություն:
Հրաժեշտ տալիս ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ., Գյումրիում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավար Մարատ Զուրաբյանը հյուրին նվիրեց Նիկոլայ Օստրովսկու «Ինչպես էր կոփվում պողպատը» գիրքը (պարզվեց, որ Թոմաս Բեյերը շատ լավ ծանոթ է վեպին), իսկ ուսանողուհի Մարիամ Դարբինյանն ընթերցեց բանաստեղծ Անդրեյ Բելիին նվիրված իր բանաստեղծությունը:
Այս համագործակցության նախաձեռնող, ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր Սվետլանա Մինասյանը մեզ հետ զրույցում հույս հայտնեց, որ բուհերի միջև կզարգանա մասնագիտական, այդ թվում՝ միջազգային համագործակցությունը: Նրա խոսքով՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը վաղուց ընկալվում է որպես գործունեության համար նպաստավոր միջավայր, որը թույլ է տալիս դատել նրա մրցունակության մակարդակի և ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանության մասին:

At the invitation of Ijevan branch of YSU, honorary doctor of philological sciences, professor of Middlebury College, Vermont, USA, Thomas R. Beyer held two-day lectures in English and Russian for students studying foreign languages ("ELG", "FLG", "RLG" educational programs).
Lectures were held on the topics "Modern American literature" and "Russian literature today" (based on the material of the works of L. N. Tolstoy and F. M. Dostoevsky). Students also heard a lecture on artificial intelligence and pondered whether it is good or bad. Besides lectures, T. Beyer also met with faculty from the Department of Foreign Languages. The organizer of the event was the professor of the Department of Foreign Languages ​​of Ijevan Branch of YSU, S. M. Minasyan.
Acting director of Ijevan branch of YSU Anushavan Makaryan welcomed the guest of honor. He thanked Thomas Beyer for his cooperation with the university and hoped for further close cooperation. The meeting was held at a high level, in a productive and friendly atmosphere.
The university organized excursions for Thomas Beyer to the high-altitude Lake Sevan, the masterpieces of Armenian architecture, the medieval monastic complexes of Haghartsni and Gosh. The excursion was conducted by Yelena Shuvayeva, lecturer at Ijevan branch of YSU, ethnographer. Near the walls of Goshavank, literary experts remembered Osip Mandelshtam's fascinating lines.
A country of yelling stones —
Armenia, Armenia!
Calling hoarse mountains to arms —
Thomas R., a brilliant translator of Russian literature into English, a specialist in Andrei Bely's works. Beyer first visited the Soviet Union (specifically Moscow, Leningrad and Yerevan) in 1967. At that time, he participated in so-called summer language courses, not yet knowing that he, an American of Norwegian-Irish descent, would forever connect his life with the Russian language and literature. He visited Russia more than once, worked a lot in archives, participated in conferences. He is in Armenia for the third time. As he says, he has seen the republic during different important historical periods.
Professor Thomas Beyer, in addition to working on Russian classical literature, met with many Russian writers of the "sixties": Yevgeny Yevtushenko, Andrei Voznesensky, Robert Rozhdestvensky and others. That is why the memories that he presented to the students of the educational program "Russian language and literature" aroused lively and sincere interest.
Saying farewell, associate professor of the Department of Foreign Languages ​​of YSU, Ph.D., head of the Ijevan branch of the Russian Science and Culture Center in Gyumri, Marat Zurabyan presented the guest with the book "How steel was tempered" by Nikolai Ostrovsky (it turned out that Thomas Beyer is familiar with the novel) , and student Mariam Darbinyan recited her poem dedicated to the poet Andrei Bely.
The initiator of this cooperation, Professor Svetlana Minasyan of the Department of Foreign Languages ​​of Ijevan branch of YSU, expressed her hope that professional, including international, cooperation between the universities will develop. According to her, Ijevan branch of YSU has long been perceived as a favorable environment, which allows us to judge its level of competitiveness and compliance with modern standards.