2024 թ. սեպտեմբերի 27-ին ԵՊՀ ԻՄ բնական գիտությունների ֆակուլտետում տեղի ունեցավ Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման գործակալության աջակցութամբ վերազինված հետազոտական փորձասենյակի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ներկաների թվում էին Եվրոպական միության Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնությունը Հայաստանում (EU GAIA) ծրագրի ղեկավար Պասկալ Բոկկերսը և կանաչ տեխնոլոգիաների փորձագետ Վարդան Թոռչյանը, ՀՀ Տավուշի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Ղուշչյանը, ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Մակարյանը, Իջևանի քաղաքապետարանի պատասխանատուներ, Տավուշի՝ Պ. Տէվէճեանի անվան տարածաշրջանային քոլեջի տնօրեն Հ. Բրուտյանը, բիզնես ոլորտից հրավիրված հյուրեր և մասնաճյուղի աշխատակիցներ, դասախոսներ և ուսանողներ:
ԵՊՀ ԻՄ «Green Ground” թիմը 2022 թ. փետրվարին կայացած “Agro-Tech 2022” ստարտափի դրամաշնորհի մրցույթի եզրափակչում հաղթող ճանաչված թիմերից մեկն էր, որի կազմում էին Բնական գիտությունների ֆակուլտետի ուսանողներ Մովսես Մարդանյանը, Գառնիկ Խաչատրյանը, Հասմիկ Ստեփանյանը, Տնտեսագիտության ֆակուլտետի ուսանողուհի Անահիտ Եսայանը և նույն ֆակուլտետի շրջանավարտ, ԵՊՀ ԻՄ ուսանողական խորհրդի նախկին քարտուղար և այն ժամանակ (2022 թ.) մագիստրատուրայի ուսանողուհի Լուիզա Մադաթյանը: Թիմի ղեկավարն էր ԵՊՀ ԻՄ բնական գիտություննների ֆակուլտետի ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ, տեխ.գ.թ. Ռոբերտ Յոլչյանը: Մինչև եզրափակիչ հասնելը թիմն անցավ 4-ամսյա ինկուբացիոն շրջան, որի ընթացքում մյուս մրցակից խմբերի հետ ծանոթացավ այն ժամանակ դեռևս նոր տարածում գտնող ստարտափի անցկացման նրբություններին ու հանդես գալու պահանջներին: Ինկուբացիոն շրջանը կազմակերպված էր և անցավ անչափ հետաքրքիր, իսկ ձեռք բերված հմտությունները հետագայում շատ մեծ փորձ ու կարողություններ հաղորդեցին եզրափակչում հաջող հանդես գալու համար: Եզրափակչում հաղթելուց հետո թիմին հատկացված պարգևը տրամադրվեց նորագույն տեխնոլոգիական ու հետազոտական սարքավորումներ ձեռք բերելու համար: Մասնավորապես ձեռք բերվեցին քիմիական անալիզատորներ, պրոֆեսիոնալ անօդաչու թռչող սարք և 3D տպիչ, CNC և գերժամանակակից դյուրակիր համակարգիչներ, արևային էլեկտրակայան և այլ արդիական սարքավորումներ: Սարքավորումների տեսակն ու տիպը ընտրել է թիմը՝ ելնելով ֆակուլտետում բնագիտական հետագա հետազոտությունների ու գիտատեխնիկական մշակումների բնույթից և թեմատիկայից:
Բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո պարոն Յոլչյանը մասնակիցներին ներկայացրեց ծրագրի շրջանակներում ուսանողների մշակումները, ինչպես նաև պլանավորվող աշխատանքները, որոնց ժամանակ օգտագործվելու են տրամադրված և մասնաճյուղի դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում ձեռք բերած սարքավորումները:
Ձևավորված տեխնոլոգիական բազան թույլ կտա առաջիկայում Բնական գիտությունների ֆակուլտետում իրականացնել առավել խորքային հետազոտություններ տարածաշրջանային բնապահպանական խնդիրների ուղղությամբ: Այդ գործում ներգրավված կլինեն ֆակուլտետի ուսանողները, ովքեր օրեցօր ավելի մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում ծրագրավորման, թվային անվտանգության և ռոբոտատեխնիկայի կիրառական խնդիրների լուծումների նկատմամբ:

On September 27, 2024 the solemn opening ceremony of the re-equipped research laboratory with the support of the European Union and the Austrian Development Agency was held at the Faculty of Natural Sciences of YSU IB.  In the opening of the laboratory European Union Green Agriculture Initiative in Armenia (EU GAIA) project manager Pascal Bokkers and green technology expert Vardan Torchyan, Deputy Governor of Tavush, RA Narek Ghushchyan, Acting Director of YSU IB A. Makaryan, officials of Ijevan Municipality, Tavush, Director of regional college named after Tevejian H. Brutyan, invited guests from the business sector and employees of the branch, professors and students were present.
YSU IB "Green Ground" team in 2022 was one of the winning teams in the finals of the "Agro-Tech 2022" startup grant competition held in February, which consisted of students of the Faculty of Natural Sciences Movses Mardanyan, Garnik Khachatryan, Hasmik Stepanyan, a student of the Faculty of Economics Anahit Yesayan and a graduate of the same faculty, former secretary of the YSU IB Student Council and then (2022) Master's student Luiza Madatyan. The head of the team was associate professor of the chair of programming and information technologies of the Faculty of Natural Sciences of YSU IB, Robert Yolcyan. Before reaching the final, the team went through a 4-month incubation period, during which they got acquainted with the other competing groups with the nuances of running a startup that was still spreading at that time and the requirements to perform. The incubation period was organized and very interesting, and the acquired skills later provided a lot of experience and abilities for a successful performance in the finals. After winning the final, the team was rewarded with the latest technological and research equipment. In particular, chemical analyzers, professional drone and 3D printer, CNC and state-of-the-art laptops, solar power plant and other modern equipment were acquired. The type of equipment was chosen by the team based on the nature and subject matter of further scientific researches and scientific and technical developments in the faculty.
After the opening ceremony, Mr. Yolchyan presented to the participants the developments of the students within the program, as well as the planned works, during which the equipment provided and acquired within the grant programs of the branch will be used.
The formed technological base will allow to carry out more in-depth research in the direction of regional environmental problems in the Faculty of Natural Sciences in the future. The students of the faculty will be involved in this work, who are increasingly interested in programming, digital security, and solutions to applied problems in robotics.