ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հրավերով ս.թ. փետրվարի 28-ին մասնաճյուղում հյուրընկալվել էր Ճապոնիայի Կիոտո Սանգյո համալսարանի օտար լեզուների ֆակուլտետի եվրոպական լեզուների դեպարտամենտի ղեկավար, պրոֆեսոր Կիտաջո Միտսուչին:
Հրավիրյալ պրոֆեսորի այցի նպատակն էր ծանոթացնել Ճապոնիայի կրթական համակարգի առանձնահատկություններին, ծանոթանալ ԵՊՀ ԻՄ-ում իրականացվող «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրին, մասնակցել դասապրոցեսին և դասախոսություններ վարել:
Պրոֆեսոր Միտսուչի Կիտաջոն 2021 թվականին մասնակցել էր ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացած «Հայացք կրթությանը և դաստիարակությանը Ճապոնիայում, Ֆինլանդիայում, Ռուսաստանում և Հայաստանում. միջմշակութային ասպեկտ» թեմայով միջազգային առցանց նախագծին: Սա նրա երկրորդ մասնակցությունն է, որի ընթացքում նա տեղում՝ ԵՊՀ ԻՄ-ում, անմիջական շփում ունեցավ բուհի վարչական ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների հետ, ծանոթացավ մասնաճյուղի կառուցվածքին:
ԵՊՀ ԻՄ-ում պրոֆեսոր Միտսուչի Կիտաջոյի կողմից անցկացվեցին «Современный русский язык сегодня» և «Простое предложение. Стереотипы. Клише» թեմաներով դասախոսություններ:
Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողները ցուցադրեցին իրենց հետազոտական ​​նախագծերը և պատասխանեցին պրոֆեսոր Կիտաջոյի հարցերին:
ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Սվետլանա Մինասյանի հետ քննարկվեցին ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման խնդիրներին, մեթոդների կատարելագործմանը և միջմշակութային կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Պատվավոր հյուրին ողջունեցին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրեն Մհեր Օթարյանը, տնօրենի խորհրդական Անուշավան Մակարյանը: Տնօրենը պրոֆեսոր Կիտաջո Միտսուչիին հանձնեց շնորհակալագիր՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի և Կիոտո Սանգյո համալսարանի միջև արդյունավետ համագործակցության, թեմատիկ դասախոսությունների անցկացման, Հայաստանի նկատմամբ ցուցաբերվող հետաքրքրության համար և հետագա սերտ փոխգործակցության հույս հայտնեց:
Հանդիպումն անցավ ընկերական և արդյունավետ մթնոլորտում։ Երկու համալսարաններն էլ շահագրգռված էին համագործակցելու, հետագայում ևս փորձի փոխանակման համատեղ նախագծեր մշակելու հարցում, որոնք կարող են օգտագործվել հայ-ճապոնական ակադեմիական համագործակցության հետագա զարգացման համար:
Այցի վերջում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի կողմից արտասահմանցի հյուրի համար կազմակերպվեց այց-էքսկուրսիա հայկական ճարտարապետության գլուխգործոցներ Հաղարծնի և Գոշի միջնադարյան վանական համալիրներ:
ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր Սվետլանա Մինասյանը, ամփոփելով պրոֆեսոր Կիտաջո Միտսուչիի՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցի արդյունքները, նշեց, որ այն հնարավորություն տվեց ճապոնացի և հայ դասախոսների միջև իրականացնել փորձի փոխանակում, մշակել երկկողմ համագործակցության որոշակի ձևեր և ուսանողների մեջ հետաքրքրություն առաջացնել Ճապոնիայի նկատմամբ: Նա նաև հույս հայտնեց, որ հայ-ճապոնական համագործակցության ծրագիրը կշարունակվի:

At the invitation of the YSU IB on February 28 2018, the branch hosted Professor Kitajo Mitsuchi, Head of the Department of European Languages of the Faculty of Foreign Studies of Kyoto Sangyo University, Japan.
The purpose of the invited professor's visit was to introduce the peculiarities of the Japanese educational system, get acquainted with the "Russian Language and Literature" educational program implemented at Ijevan branch of YSU, participate in the teaching process and give lectures.
Professor Mitsushi Kitajo participated in the international online project “A Look at Education and Upbringing in Japan, Finland, Russia and Armenia: Intercultural Aspects” held at YSU IB in 2021. This is his second participation, during which he had direct contact with the administrative and teaching staff and students of YSU IB, and got acquainted with the structure of the branch.
Professor Mitsushi Kitajo gave lectures on the topics “Modern Russian Language Today” and “Simple Sentence. Stereotypes. Clichés”.
The 3rd year students of the "Russian Language and Literature" educational program of the Faculty of Humanities presented their research projects and answered Professor Kitajo's questions.
Issues related to teaching Russian as a foreign language, improving methods, and strengthening intercultural ties were discussed with Professor of the Chair of Foreign Languages ​​of YSU IB Svetlana Minasyan.
The honored guest was welcomed by the Director of Ijevan Branch of YSU Mher Otaryan, and the Director’s Advisor Anushavan Makaryan. The Director presented Professor Kitajo Mitsuchi with a cerificate of appreciation for the effective cooperation between Ijevan Branch of YSU and Kyoto Sangyo University, thematic lectures, and the interest shown in Armenia, and expressed hope for further close cooperation.
The meeting was held in a friendly and productive atmosphere. Both universities were interested in cooperating and in developing joint projects for the exchange of experience in the future, which can be used for the further development of Armenian-Japanese academic cooperation.
At the end of the visit, Ijevan branch of YSU organized a tour to the masterpieces of Armenian architecture, the medieval monastery complexes of Haghartsin and Gosh.
Svetlana Minasyan, professor of the Chair of Foreign Languages ​​of the YSU IB, summing up the results of Professor Kitajo Mitsuichi's visit to Ijevan branch of YSU, noted that it provided an opportunity to exchange experience between Japanese and Armenian lecturers, develop certain forms of bilateral cooperation, and arouse interest in Japan among students. She also expressed hope that the Armenian-Japanese cooperation program will continue.