2025 թ. դեկտեմբերի 3-7-ը Մոսկվայում անցկացվեց ԽՍՀՄ անդամ պետությունների երիտասարդների համար նախատեսված միջազգային սեմինար՝ «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հիշողությունը և դասերը» խորագրով։
ՀՀ-ից սեմինարին մասնակցեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Ասպրամ Հովհաննիսյանը, ով ներկայացրեց իր դիտարկումները պատմական հիշողության պահպանման, ինչպես նաև երիտասարդների միջմշակութային համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ:
Սեմինարը 2025-2026 թթ. Միջոցառումների պլանի բաղկացուցիչ մասն էր՝ ուղղված 2021-2030 թթ. ԽՍՀՄ երկրների միջազգային երիտասարդական համագործակցության ռազմավարության իրականացմանը։
Այն նպատակ ուներ զարգացնելու համագործակցությունը երիտասարդ առաջնորդների միջև, բարձրացնելու տեղեկացվածությունը Երկրորդ համաշխարհային և Հայրենական մեծ պատերազմների վերաբերյալ, ինչպես նաև հակազդելու պատմության կեղծման և խեղաթյուրման մոտեցումների տարածմանը։
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին պատմական հիշողության պահպանման մարտահրավերները, իրականացրին փորձի փոխանակում, ներկայացրին ազգային նախագծեր և մշակեցին նոր նախաձեռնություններ՝ ուղղված պատմական ճշմարտության պահպանմանը և պաշտպանությանն ԽՍՀՄ ամբողջ տարածքում։
Մասնակիցների համար «Հայրենական մեծ պատերազմի պատմության կեղծարարության հիմնական ուղղությունները հետխորհրդային տարածքում և դրանց հակազդումը» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ Յա. Ի. Լիստովը, ով Անկախ պատմական ընկերության նախագահն է և ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի համապատասխան փորձագիտական խորհուրդների անդամ։
Միջազգային սեմինարի շրջանակներում մասնակիցները նաև հանդիպում ունեցան Հաղթանակի թանգարանի ակադեմիայի ղեկավար Եկատերինա Պատրիայի հետ։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին թանգարանի կրթական ծրագրերը, գիտական և երիտասարդական նախաձեռնությունները։
Տրվեցին պատմական հիշողության պահպանմանը և հայրենասիրական դաստիարակությանը վերաբերող մի շարք ներկայացումներ («Ռոսպատրիոցենտր»-ի գործունեության և ծրագրերի, «Հաղթանակի կամավորներ» համառուսական շարժման ծրագրերի և աշխատանքների, ՌԴ նախագահի ենթակայությամբ գործող Պատմական հիշողության ազգային կենտրոնի գործունեության մասին)։
Ծրագրի շրջանակներում նաև կազմակերպվեցին էքսկուրսիաներ մոսկովյան մի շարք թանգարաններ և պատմամշակութային հուշարձաններ (այցելություններ Հաղթանակի թանգարան, «Ճանապարհ դեպի հաղթանակ» և «Ժողովրդի սխրանքը» ցուցադրություններ, «Հայրենասեր» կենտրոնական այգի, «Հիշատակի ճանապարհ» թանգարանային համալիր և ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր տաճար):
ԵՊՀ ԻՄ ուսանողուհի Ասպրամ Հովհաննիսյանը, մասնակցելով «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հիշողությունը և դասերը» խորագրով միջազգային սեմինարին, Հայաստանի երիտասարդության ձայնը լսելի դարձրեց միջազգային հարթակում, նպաստեց երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանը և զարգացրեց միջմշակութային հաղորդակցման իր կարողություններն ու հմտությունները:

Aspram Hovhannisyan, a 3rd-year student of the “Russian Language and Literature” educational program of the Ijevan branch of YSU, participated in the seminar from Armenia, who presented her observations on the preservation of historical memory, as well as strengthening intercultural cooperation among young people.
The seminar was an integral part of the 2025-2026 Plan of Events aimed at implementing the Strategy for International Youth Cooperation of the USSR Countries for 2021-2030.
It aimed to develop cooperation between young leaders, raise awareness about the Second World War and the Great Patriotic War, as well as counteract the spread of approaches to falsification and distortion of history.
During the event, the participants discussed the challenges of preserving historical memory, exchanged experiences, presented national projects and developed new initiatives aimed at preserving and protecting historical truth throughout the USSR.
A lecture on the topic “Main directions of falsification of the history of the Great Patriotic War in the post-Soviet space and their counteraction” was delivered to the participants by Ya. I. Listov, who is the President of the Independent Historical Society and a member of the relevant expert councils of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation.
Within the framework of the international seminar, the participants also met with Ekaterina Patria, Head of the Academy of the Victory Museum. During the meeting, the educational programs, scientific and youth initiatives of the museum were presented.
A number of presentations were given on the preservation of historical memory and patriotic education (on the activities and programs of Rospatriot Center, the programs and activities of the All-Russian movement “Volunteers of Victory”, the activities of the National Center for Historical Memory under the President of the Russian Federation).
Within the framework of the program, excursions were also organized to a number of Moscow museums and historical and cultural monuments (visits to the Victory Museum, the “Road to Victory” and “People’s Feat” exhibitions, the “Patriotic” central park, the “Road of Memory” museum complex, and the Main Cathedral of the Armed Forces of the Russian Federation).
YSU IB student Aspram Hovhannisyan, participating in the international seminar “Memory and Lessons of World War II”, made the voice of Armenian youth heard on the international stage, contributed to the strengthening of bilateral cooperation, and developed her abilities and skills in intercultural communication.