2026 թ. հունվարի 5-ին ամփոփվեցին 2025 թ. դեկտեմբերին Ռուսաստանի Դաշնության Պետրոզավոդսկ քաղաքի «Նոր գիտություն» գիտական գործընկերության միջազգային կենտրոնի կողմից անցկացված «Լավագույն ուսանող 2025» VII միջազգային ուսումնագիտական մրցույթի արդյունքները:
Մրցույթին ԵՊՀ ԻՄ ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, դոցենտ, ք.գ.թ. Գևորգ Սիմոնյանի գիտական ղեկավարությամբ մասնակցել է Բնական գիտությունների ֆակուլտետի «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Արմինե Գեղամի Գուլակյանը:
Մեր ուսանողուհու ներկայացրած «Երկու հավանական այլընտրանքներից մեկի պատահական ընտրության մասին» աշխատանքը «Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտություններ» անվանակարգում արժանացել է առաջին կարգի դիպլոմի:
Գիտական աշխատանքի ներկայացմանն աջակցելու համար «Նոր գիտություն» «Գիտական գործընկերության միջազգային կենտրոնի ղեկավարության կողմից շնորհակալագրի է արժանացել նաև ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մհեր Օթարյանը:
Ս.թ. հունվարի 10-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ. Օթարյանը, Բնական գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ռ. Յոլչյանը, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Գ. Սիմոնյանը և 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Ա. Գուլակյանը:
Պարոն Օթարյանը, շնորհավորելով Ա. Գուլակյանին մրցանակակիր դառնալու առթիվ, նշեց, որ մրցանակն արժևորվում է նաև նրանով, որ տրվել է «Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտություններ» անվանակարգում, և այս հաջողությունը լավագույն օրինակ է ուսանողական գիտական աշխատանքների կազմակերպման շրջանակում գիտական ղեկավարի և ուսանողի տևական ու արդյունավետ համագործակցության:
Հավելենք, որ 2025 թվականին Ռուսաստանի Դաշնության «Ուսանողական տեղեկագիր» գիտական հանդեսում Գ. Սիմոնյանի ղեկավարությամբ լույս է տեսել նաև Ա. Գուլակյանի «Զարմանալի իրավիճակ ոչ անցումային զույգերով» հոդվածը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավարության և ողջ անձնակազմի անունից սիրով շնորհավորում ենք մեր ուսանողուհուն՝ մաղթելով նրան մասնագիտական և անձնական նորանոր ձեռքբերումներ և հաջողություններ:

On January 5, 2026, the results of the VII International Scientific Competition "Best Student 2025", held in December 2025 by the International Center for Scientific Partnership "New Science" in Petrozavodsk, Russian Federation, were summarized.
Under the scientific supervision of the Acting Head of the Chair of General Mathematics and Natural Sciences of the YSU IB, Associate Professor, Candidate of Chemistry Gevorg Simonyan, Armine Geghami Gulakyan, a 3rd-year student of the "Informatics and Applied Mathematics" educational program of the Faculty of Natural Sciences, participated in the competition.
The work "On the Random Choice of One of Two Possible Alternatives" presented by our student was awarded a first-class diploma in the "Physical and Mathematical Sciences" nomination.
For supporting the presentation of the scientific work, the management of the "New Science" "International Center for Scientific Partnership" also awarded a certificate of appreciation to the Director of the YSU IB Mher Otaryan.
On January 10, a solemn ceremony of awarding diplomas was held at the Ijevan branch of YSU, which was attended by the Director of the YSU IB M. Otaryan, Acting Dean of the Faculty of Natural Sciences R. Yolchyan, Acting Head of the Chair of General Mathematics and Natural Sciences G. Simonyan, and 3rd year student A. Gulakyan.
Mr. Otaryan, congratulating A. Gulakyan on becoming a prize winner, noted that the prize is also valued for the fact that it was awarded in the “Physical and Mathematical Sciences” nomination, and this success is the best example of long-term and effective cooperation between a scientific supervisor and a student within the framework of organizing student scientific work.
Let us add that in 2025, under the supervision of G. Simonyan, A. Gulakyan’s article “A Surprising Situation with Non-Transitional Pairs” was also published in the scientific journal “Student Bulletin” of the Russian Federation.
On behalf of the management and entire staff of YSU Ijevan branch, we warmly congratulate our student, wishing her new professional and personal achievements and successes.