2026 թ. մարտի 16-21-ը Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող DIGITECH ծրագրի շրջանակում Սլովենիայի Մարիբոր քաղաքում կայացան ծրագրի գործընկերների հանդիպումը և լավագույն փորձի փոխանակման միջոցառումների շարքը:
Միջոցառմանը մասնակցեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի պատվիրակությունը՝տնօրեն ՄՕթարյանըտնօրենի խորհրդական ԱՄակարյանըԲնական գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար ՌՅոլչյանը, Կրթական բարեփոխումների և որակի ապահովման բաժնի մասնագետՄՃաղարյանըՈւսումնամեթոդական վարչության պրակտիկայի կազմակերպմանև շահակիցների հետ համագործակցության բաժնի աշխատակից ԱՍարգսյանը:
Հանդիպման առաջին օրը ներկայացվեց ԵՊՀ ԻՄ կողմից մշակված զեկույցըորիմիջոցով անդրադարձ կատարվեց ծրագրի կայունության, երկարաժամկետ ազդեցության և շարունակականության ռազմավարությանը, ընդգծվեց դրա կարևորությունը կրթական համակարգի զարգացման տեսանկյունից:
Քննարկումների ընթացքում ներկայացվեցին ծրագրի աշխատանքային փաթեթների առաջընթացը, կարիքների վերլուծության նախնական արդյունքները, ինչպես նաև կրթական ծրագրերի արդիականացման և թվային տեխնոլոգիաների ինտեգրման հնարավորությունները:
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները ծանոթացան Մարիբորի համալսարանի լավագույն փորձին՝ կրթության և արդյունաբերության համագործակցության օրինակներին, արհեստական բանականության կիրառման նախագծերին, ուսումնական ծրագրերի մշակման ժամանակակից մոտեցումներին:
Առանձնահատուկ կարևորություն ունեցան «Knowledge Café» ձևաչափով ինտերակտիվ քննարկումները, որոնց ընթացքում ձևավորվեցին կրթական ծրագրերի արդիականացման և նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղությամբ նոր գաղափարներ:
Մասնաճյուղի պատվիրակությունը նաև շրջայց կատարեց տարածաշրջանի լավագույն գործարաններից մեկում՝ «LEDINEK»-ում, որտեղ ցուցադրվեց գիտության կապն արտադրության հետ, թե ինչպես են գիտական արդյունքները կիրառվում արդյունաբերության, ժամանակակից տեխնոլոգիաները՝ արտադրության մեջ:
ԵՊՀ ԻՄ աշխատակիցների մասնակցությունը DIGITECH ծրագրի շրջանակում Մարիբորում կայացածհանդիպմանը և միջոցառումներին նրանց հնարավորություն տվեց ընդլայնելու միջազգային համագործակցությունը, ուսումնասիրելու առաջադեմ փորձը և այն կիրառելու կրթական գործընթացի բարելավման համար:

On March 16-21, 2026, a meeting of project partners and a series of best practice exchange events were held in Maribor, Slovenia, within the framework of the DIGITECH program funded by the European Union.
The event was attended by the delegation of the YSU Ijevan branch; Director M. Otaryan, Advisor to the Director A. Makaryan, Acting Dean of the Faculty of Natural Sciences R. Yolchyan, Specialist of the Educational Reforms and Quality Assurance Department M. Chagharyan, Employee of the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders of the Educational and Methodological Department A. Sargsyan.
On the first day of the meeting, the report developed by the YSU IB was presented, through which the strategy of sustainability, long-term impact and continuity of the program was addressed, and its importance from the point of view of the development of the educational system was emphasized.
During the discussions, the progress of the program work packages, the preliminary results of the needs analysis, as well as the possibilities of modernization of educational programs and integration of digital technologies were presented.
Within the framework of the program, the participants got acquainted with the best practices of the University of Maribor: examples of cooperation between education and industry, projects using artificial intelligence, modern approaches to developing educational programs.
Of particular importance were the interactive discussions in the “Knowledge Café” format, during which new ideas were formed for the modernization of educational programs and the application of innovative technologies.
The branch delegation also toured one of the best factories in the region, “LEDINEK”, where the connection of science with production was demonstrated, how scientific results are applied in industry, modern technologies in production.
The participation of YSU IB employees in the meeting and events held in Maribor within the framework of the DIGITECH program gave them the opportunity to expand international cooperation, study advanced experience and apply it to improve the educational process.
The DIGITECH “Introduction of innovative technologies in the digitalization of technological processes and production” program is implemented with the financial support of the European Union within the framework of the Capacity Building in Higher Education (CBHE) direction of the Erasmus+ program.
The views, approaches and information presented within the framework of the program are the responsibility of the program implementers and do not necessarily reflect the official position of the European Union.