Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ս.թ. ապրիլի 17-19-ը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում էր Պրեշովի համալսարանի սլավոնագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Աննա Պետրիկովան:
Այցելությունը երկու հիմնական նպատակ ուներ. առաջին՝ փորձի փոխանակման միջոցով բարելավել մանկավարժական կարողությունները, ուսումնասիրել ժամանակակից տեխնոլոգիաները և մասնաճյուղում ռուսաց լեզվի դասավանդման տարբեր ոճերը, երկրորդ՝ փոխանցել Պրեշովի համալսարանի և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի միջև կնքված համաձայնագիրը, քննարկել և խորացնել գործընկերային հարաբերությունները՝ ապահովելու ուսանողների և հետազոտողների փոխանակումը:
Նախ արտասահմանցի հյուրը ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Սվետլանա Մինասյանի ուղեկցությամբ հանդիպեց տնօրենի պաշտոնակատար Անուշավան Մակարյանի հետ: Հանդիպման ընթացում քննարկվեցին այցի օրակարգային ու համագործակցային հարցեր. դիտարկվեցին համաձայնագրի պայմանները և համատեղ ներկայացված «Էրազմուս+» նախագծի մանարամասները:
Ապա Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Կարինե Պողոսյանի հետ քննարկվեցին համատեղ կրթական ծրագրերի ներդրման և ուսանողների ու դասախոսների փոխանակման հնարավորությունները, իսկ գիտական քարտուղար Մհեր Աթոյանի հետ դիտարկվեցին համագործակցության հնարավոր գիտական ուղղությունները:
Հաջորդիվ պրոֆեսոր Աննա Պետրիկովան ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի ուսանողների համար իրականացրեց «Պրեշովի համալսարան. կրթություն, ավանդույթներ, հետաքրքիր փաստեր» թեմայով դաս-քննարկում:
Դասախոսության ընթացքում քննարկվեցին վերապատրաստման ծրագրերը, ուսանողներն ակտիվորեն մասնակցեցին թե՛ մանկավարժական և թե՛ լեզվական (մասնավորապես՝ սլովակերենի) ուղղությամբ քննարկմանը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելության վերջում արտասահմանցի հյուրի համար կազմակերպվել է այց-էքսկուրսիա Տավուշի մարզի պատմամշակութային հուշարձաններ, մասնավորապես՝ Գոշավանք և Հաղարծին վանական համալիրներ:

Within the framework of the Erasmus+ international credit mobility program, Anna Petrikova, Professor of the Department of Slavic Studies of the University of Presov, was at the Ijevan branch of YSU from April 17 to 19.
The visit had two main goals: first, to improve pedagogical skills through the exchange of experience, to study modern technologies and different styles of teaching the Russian language at the branch, second, to convey the agreement signed between the University of Presov and the Ijevan branch of YSU, to discuss and deepen partnership relations to ensure the exchange of students and researchers.
First, the foreign guest, accompanied by Professor of the Department of Foreign Languages ​​of YSU IB, Svetlana Minasyan, met with the Acting Director Anushavan Makaryan. During the meeting, the agenda and cooperation issues of the visit were discussed. The terms of the agreement and the details of the jointly presented “Erasmus+” project were considered.
Then, with the Acting Dean of the Faculty of Humanities, Karine Poghosyan, the possibilities of implementing joint educational programs and exchanging students and lecturers were discussed, and with the Scientific Secretary, Mher Atoyan, the possible scientific directions of cooperation were considered.
Next, Professor Anna Petrikova conducted the “University of Presov. education, traditions, interesting facts" lesson-discussion.
During the lecture, training programs were discussed, students actively participated in the discussion both in pedagogical and linguistic (in particular, Slovak) directions.
At the end of the visit to the Ijevan branch of YSU, a visit-excursion was organized for the foreign guest to the historical and cultural monuments of Tavush region, in particular, Goshavank and Haghartsin monastic complexes.