Ծրագրի ընդունելության չափանիշները/պահանջները.
Հեռակա ուսուցման ձևով ԵՊՀ ԻՄ մագիստրատուրա մրցութային կարգով կարող են ընդունվել ՀՀ պետական և հավատարմագրված (ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում անցած) ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները: «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ձևով մագիստրատուրայի ընդունելության մրցույթին հարցազրույցով՝ առանց ընդունելության քննության կարող են մասնակցել.
1. ԵՊՀ ԻՄ-ի առկա և հեռակա ուսուցման ձևերի վերջին երեք ուսումնական տարվա (տարին հաշվվում է՝ սկսած գործող ուսումնական տարվանից) կամայական մասնագիտության բակալավրի կրթական ծրագրի այն շրջանավարտները, ովքեր ստացել են մանկավարժի լրացուցիչ որակավորում և հաղթահարել են ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի հրամանով սահմանված ատեստավորման գնահատականի և ՄՈԳ-ի նվազագույն շեմը,
2. ԵՊՀ ԻՄ-ի մյուս տարիների կամայական մասնագիտության բակալավրի կրթական ծրագրի այն շրջանավարտները, ովքեր ստացել են մանկավարժի որակավորում և 2 հաղթահարել են ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի հրամանով սահմանված ատեստավորման գնահատականի և ՄՈԳ-ի նվազագույն շեմը,
3. այլ բուհերի «Նախադպրոցական մանկավարժություն», «Ընդհանուր մանկավարժություն» և «Մասնագիտական մանկավարժություն» մասնագիտությունների բակալավրի առկա և հեռակա ուսուցման ձևերի վերջին երեք տարվա շրջանավարտները, ովքեր հաղթահարել են ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի հրամանով սահմանված ատեստավորման գնահատականի և ՄՈԳ-ի նվազագույն շեմը,
4. դպրոցների այն ուսուցիչները, ովքեր ունեն առնվազն 5 տարվա մանկավարժական փորձ,
5. ՀՀ զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած և վերջին երեք տարվա ընթացքում զորացրված 3 կետում նշված մասնագիտությունների դիմորդները։

Graduates of RA state and accredited (institutionally accredited) non-state higher educational institutions with bachelor's or diploma specialist qualifications can be admitted to YSU IB master's program part-timelearning. With the "School Pedagogy and Methodology" educational program, in the form of distance learning, they can participate in the competition for admission to the master's degree without an entrance exam.
1. Those graduates of the bachelor's educational program of any specialty of the current and distance learning forms of YSU IB of the last three academic years (the year is counted starting from the current academic year) who received the additional qualification of a pedagogue and passed the certification assessment established by the order of the YSU IB director,
2. Those graduates of the bachelor's educational program of any specialty of YSU IB of other years who received the qualification of pedagogue and 2 passed the minimum threshold of the certification grade established by the order of the director of YSU IB,
3. the graduates of the current and distance education forms of bachelor's degrees of "Preschool Pedagogy", "General Pedagogy" and "Professional Pedagogy" specialties of other universities, who have passed the minimum threshold of certification grade established by the order of YSU IB Director,
4. school teachers who have at least 5 years of pedagogical experience,
5. Applicants for the professions mentioned in point 3 who have completed compulsory military service in the RA Armed Forces and were demobilized within the last three years.