2024 թ. հոկտեմբերի 11-ին ԵՊՀ ԻՄ-ում իրականացվեցին 2024-2025 ուստարվա մագիստրատուրայի հեռակա ուսուցման ընդունելության հարցազրույցները և քննությունները՝ «Կառավարում» մասնագիտության «Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» և «Ընդհանուր մանկավարժություն» մասնագիտության «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրերով:
ԵՊՀ ԻՄ հեռակա ուսուցմամբ 2 մագիստրոսական կրթական ծրագրի համար լիցենզիայով սահմանված էր 25-ական տեղ:
«Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրով ընդունելության համար ներկայացվել էր 10 դիմում, «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրով ընդունվելու համար՝ 21 դիմում:
Գործող կարգի համաձայն՝ ընդունելությունը կազմակերպվում է երկու ձևով (հարցազրույց և քննություն): Այս տարի մագիստրատուրայի ընդունելության մրցույթին հարցազրույցով՝ առանց ընդունելության քննության, մասնակցել է 8 դիմորդ («Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» ԿԾ՝ 1, «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» ԿԾ՝ 7), մյուսները հանձնել են ընդունելության քննություն:
«Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրով ընդունելության քննական հանձնաժողովը նախագահում էր ԵՊՀ կառավարման և գործարարության, ԵՊՀ ԻՄ ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տեխ. գիտ. թեկնածու Հարություն Վարազդատի Զաքոյանը: Քննությանը մասնակցել է 9 դիմորդ (1 դիմորդ չի ներկայացել). 2-ը ստացել է «գերազանց», 3-ը՝ «լավ», 4-ը՝ «բավարար»: Հանձնաժողովի նախագահ պարոն Զաքոյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ քննական հանձնաժողովի համար ուրախալի է այն փաստը, որ բոլոր դիմորդներն էլ ցանկություն ունեն աշխատելու գործարարության, ձեռներեցության ոլորտում և մագիստրոսական տվյալ ծրագրի միջոցով ձգտում են ստանալ պրակտիկ գիտելիքներ և զարգացնել իրենց կարողություններն ու հմտություններն այդ ոլորտում:
Այս տարի ևս ավելի գոհացուցիչ են «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրով ընդունելության քննության արդյունքները: Քննական հանձնաժողովի նախագահն էր Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի պրոֆեսոր, մ.գ.դ., ԵՊՀ ԻՄ տվյալ մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար Հայկ Հմայակի Պետրոսյանը: Ներկայացվեց դիմորդների բարձր պատրաստվածության մասին և նշվեց, որ հայտագրված 21 դիմորդներից 7-ը անցել է հարցազրույցով, ընդունելության քննությանը մասնակցել է 13 դիմորդ (1 դիմորդ չի ներկայացել), որոնցից 2-ը ստացել է «գերազանց», 11-ը՝ «լավ»:
ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության և ողջ անձնակազմի անունից սիրով շնորհավորում ենք մագիստրատուրա ընդունված մեր բոլոր դիմորդներին և նրանց մաղթում մեծ հաջողություններ ու ձեռքբերումներ ուսման մեջ և կյանքում:

On October 11, 2024 the admission interviews and exams for the 2024-2025 master's off-site learning program with the "Business Administration (Management)" specialty "Management" and "School Pedagogy and Methodology" educational programs of the "General Pedagogy" specialty were held at YSU IB.
25 places were defined by the license for 2 master's educational programs for off-site learning of YSU IB.
10 applications were submitted for admission to the "Business Administration (Management)" educational program, 21 applications were submitted for admission to the "School Pedagogy and Methodology" educational program.
According to the current procedure, admission is organized in two ways (interview and examination). This year, 8 applicants participated in the master's degree admission competition through an interview without an entrance exam ("Business Administration (Management) 1, "School Pedagogy and Methodology" 7), the others passed an entrance exam.
The examination committee for admission to the "Business Administration (Management)" educational program was chaired by Associate Professor of YSU Management and Business, YSU IB General Economics Chair, tech. science candidate Harutyun Varazdati Zakoyan. 9 applicants participated in the exam (1 applicant did not participate); 2 got "excellent", 3 "good", 4 "satisfactory". The chairman of the commission, Mr. Zakoyan, told us that the fact that all the applicants have a desire to work in the field of business, entrepreneurship, and through this master's program, strive to get practical knowledge and develop their abilities and skills in that field is gratifying for the examination committee.
This year, the results of the entrance exam for the "School Pedagogy and Methodology" educational program are even more satisfactory. The chairman of the examination committee was Hayk Hmayaki Petrosyan, p.s.c. professor of Brusov State University of Linguistics and Social Sciences, head of the given master's educational program of YSU IB. He spoke about the high level of preparation of the applicants and it was noted that 7 of the 21 applicants passed the interview, 13 applicants participated in the entrance exam (1 applicant did not participate), 2 of them received "excellent" and 11 received "good".
On behalf of YSU IB directorate and all the staff, we congratulate all our applicants who have been admitted to the master's degree and wish them great success and achievements in their studies and in life.