ԵՊՀ ԻՄ «Հայոց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի 3-րդ և 4-րդ կուրսի ուսանողները մասնակցեցին «Մայրենի լեզվի դասավանդման խնդիրները» թեմայով միջազգային խորհրդակցության, որը նախաձեռնել էր Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի պետական գիտական բազային կազմակերպության Հ. Իբրահիմովի անվան համալիր հետազոտական ինստիտուտը: Խորհրդակցությանը որպես փորձագետ հրավիրված էր ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ., ՀՀ ԳԱԱ Հ. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի գիտաշխատող Սիրանուշ Հովհաննիսյանը, որի մի շարք մասնագիտական հարցադրումներով և լրացումներով իրականացվեց փորձի տեսական փոխանցում ՌԴ գոյություն ունեցող ազգային տարբեր միավորների լեզուների պահպանության և տարաշերտ զարգացման ուղղություններով:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին գերիշխող լեզուների միջավայրում ընդգրկումային փոքր ծավալ ունեցող լեզուների գործառութայնության հարցերը: Մասնավորապես դիտարկվեցին հիմնական կրթությունը համապատասխան լեզուներով իրականացնելու ընթացքում առաջացող խնդիրները, արհեստական բանականության դրական և բացասական կողմերը լեզուների պահպանման հարցում, ժամանակակից տեխնոլոգիաների նշանակությունը բնական լեզուների պահպանության առումով: Քննարկվեցին հայերենի տարբեր ճյուղերի և դրսևորումների՝ օտարաբանություններից մաքրելու և լեզվի որակը բարձրացնելու ազգային փորձի և այդ փորձի փոխանակման հնարավորությունները:
Հատուկ ուշադրություն դարձվեց Հայաստանում եղած ազգային փոքրամասնությունների ազգային լեզուների պահպանության և զարգացման խնդրին, որի հիման վրա զուգահեռ անցկացվեց Ռուսաստանում եղած ազգային տարբեր միավորների լեզուների դրության և կարգավիճակի հետ:
Խորհրդակցությանը մասնակցող հայկական կողմից հարցադրումներ արվեցին բնական լեզվի ծրագրավորման վերաբերյալ: Մասնավորապես ներկայացվեց, որ լեզուների թվայնացումը կարող է լուրջ խթան լինել գոյության պահպանման խնդիր ունեցող լեզուների հարցում: Ռուսական մասնագետները մտահոգություն հայտնեցին առ այն, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների դարում, երբ տեղեկատվության հիմնական հոսքը տեղի է ունենում գերազանցապես օտար լեզուներով, ենթակա ազգային միավորների մայրենի լեզուն հայտնվում է թույլ դիրքերում: Խորհրդակցությանը մասնակից հայ ներկայացուցիչները այս մտահոգությանը պատասխանեցին մասնագիտական խորհրդատվության դիրքերից՝ հավաստիացնելով, որ տվյալ լեզուներով տեղեկատվական շտեմարանի հարստացումը և հասանելիությունը կարող է նպաստել ոչ միայն լեզվի պահպանմանը, այլև տվյալ լեզվի գործառույթների ավելացմանը: Այդպիսով՝ հայկական փոձագետը լեզուների գոյապահպանման հարցում կարևորեց ոչ միայն լեզվի կարգավիճակը՝ որպես պետական լեզու, այլև տվյալ լեզուն կրող հասարակական միավորի ինքնագիտակցման, լեզվական պատասխանատվության և այն պահպանելու կարևորությունը գիտակցելու սեփական պատրաստակամությունը: Անդրադարձ կատարվեց հայերենի անցած ճանապարհին և նորմավորմանը հատկապես Խորհրդային Միությունից անկախացումից հետո, ինչպես նաև մատնանշվեցին ներկայումս ձեռնարկվող քայլերը հայկական սփյուռքում հայերենի պահպանության ուղղությամբ: Փորձագետը կարևորեց տվյալ պետության մեջ գերիշխող, մայրենի, պետական լեզվով կրթության կազմակերպումը, քանի որ պետության զարգացումը և կենսագործունեությունը գերազանցապես և բնականորեն կարգավորվում են տվյալ լեզվով: Միևնույն ժամանակ ենթակա լեզուները այս ընթացքին զուգահեռ կարող են ինքնակազմակերպվել՝ օգտագործելով ժամանակակից բարձրագույն տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունները, այդպիսով՝ պահպանելով սեփական որակը և ամբողջականությունը:

The 3rd and 4th year students of the “Armenian Language and Literature” educational program of Ijevan branch of YSU took part in an international conference on the topic of “Problems of Teaching the mother tongue”, which was initiated by the H. Ibrahimov Complex Research Institute of the State Scientific Base Organization of the Russian Academy of Sciences. The assistant professor of the Department of Armenian Language and Literature of the Ijevan Branch of YSU, PhD, member of the RA NAS, Siranush Hovhannisyan, a researcher at the Acharyan Institute of Language, whose number of professional questions and additions provided a theoretical transfer of experience in the areas of preservation and diversified development of the languages of various national units in the Russian Federation was invited to the consultation as an expert .
During the consultation, issues of the functionality of languages ​​with a small coverage in the environment of dominant languages ​​were discussed. In particular, the problems arising during the implementation of basic education in the relevant languages, the positive and negative aspects of artificial intelligence in the preservation of languages, the importance of modern technologies in terms of the preservation of natural languages ​​were considered. The national experience of various branches and manifestations of the Armenian language in order to cleanse it of foreign languages ​​and improve the quality of the language and the opportunities for exchanging this experience were discussed.
Special attention was paid to the issue of preservation and development of the national languages ​​of national minorities in Armenia, on the basis of which a parallel was drawn with the situation and status of the languages ​​of various national units in Russia.
The Armenian side participating in the consultation raised questions about natural language programming. In particular, it was presented that the digitization of languages ​​can be a serious incentive for languages ​​that have problems with their survival. Russian specialists expressed concern that in the age of modern technologies, when the main flow of information occurs predominantly in foreign languages, the native language of subordinate national units appears in a weak position. The Armenian representatives participating in the consultation responded to this concern from the position of professional advice, assuring that the enrichment and accessibility of the information database in these languages ​​can contribute not only to the preservation of the language, but also to the increase in the functions of the given language. Thus, the Armenian expert attached importance to the preservation of languages ​​not only by the status of the language as a state language, but also by the self-awareness of the social unit that bears the given language, its own linguistic responsibility and its own readiness to realize the importance of preserving it The course taken by the Armenian language and its normalization, especially after independence from the Soviet Union, were discussed, as well as the steps currently being taken to preserve the Armenian language in the Armenian Diaspora. The expert emphasized the importance of organizing education in the dominant, native, state language of a given state, since the development and vital activity of the state are primarily and naturally regulated by that language. At the same time, subordinate languages ​​can self-organize in parallel with this process, using the opportunities provided by modern high technologies, thus preserving their own quality and integrity.