- Գիրք նվիրելու օրվան նվիրված միջոցառում ԵՊՀ ԻՄ-ում
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ԻՄ գրադարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը՝ մասնավորապես նշելով․ «Փետրվարի 19-ը՝ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը, 2008 թվականից Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի նախաձեռնությամբ և ՀՀ Կառավարության որոշմամբ նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր։ Գիրք մեր կյանքի բովանդակությունն է, մեր մտքերի ու գաղափարների իրացման ամենահասանելի միջոցը։ Մարդկային հասարակության կայացման գործում անուրանալի է գրի և գրքի՝ որպես անցյալի փորձի, գիտելիքի և տեղեկույթի փոխանցման ամենամատչելի միջոցի դերակատարումը։ Ժամանակակից հասարակությունը ևս գրքահեն է, այն, ըստ էության, գրատպության հեղափոխության առանցքային շահառուն է։ Գիրք նվիրելու օրը ևս մեկ միջոց է գրքի և գրատպության դերը վերարժևորելու, գնահատելու համար»։
Խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ․ Օթարյանը՝ նշելով, որ յուրանքաչյուր անհատի կյանքում նշանալի է ընթերցված գրքերի և գրական հերոսների դերակատարումը։ Գիրք կարդալը և գրքի միջոցով մարդկային և հանրային կյանքի տարաժամանակ փորձառության ուսումնասիրությունը նպաստում է անհատական որակների ձևավորմանը։ Անհատն իր կյանքի ընթացքում և հատկապես դժվարությունների շրջանում դիմում է գրքի օգնությանը։ Նա ուսանողներին կոչ արեց սիրել գիրքն ու գրականությունը, աչքի առջև ունենալ և հետևել սիրված գրական հերոսներին, գեղարվեստական իդեալականացված կերպարներին:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բան. գիտ. թեկնածու Ա․ Սարհատյանը՝ ընդգծելով առաջին գրքի և գրական հերոսի դերակատարումը աշակերտի, ուսանողի, առհասարակ մարդու կյանքում։
Քննարկմանն ակտիվորեն մասնակցեցին ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի խորհրդական, ֆիզ․մաթ․ գիտ․ թեկնածու, դոցենտ Ա․ Մակարյանը, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Ն․ Գրիգորյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բան. գիտ. թեկնածու Լ․ Թումանյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի դոցենտ, բան. գիտ. թեկնածու Մ․ Զուրաբյանը, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, պ.գ.թ. դոցենտ Ա․ Ազատյանը։
Ուսանողները քննարկման ընթացքում հարցադրումներ կատարեցին՝ բանախոսներից ստանալով իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները։

On February 19, 2026, an event dedicated to Book Giving Day was held at Ijevan branch of YSU, which was attended by YSU IB Director M. Otaryan, Director's Advisor A. Makaryan, Dean of the Faculty of Humanities N. Grigoryan, library employees, representatives of the university's administrative and teaching staff, and students of various faculties.
Vladimir Poghosyan, Head of the YSU IB Library, made an opening speech, noting particularly: "February 19, the birthday of Hovhannes Tumanyan, has been celebrated as Book Giving Day since 2008, on the initiative of Levon Ananyan, President of the Writers' Union, and by the decision of the Government of the Republic of Armenia. A book is the content of our life, the most accessible means of realizing our thoughts and ideas. The role of writing and books as the most accessible means of transmitting past experience, knowledge, and information is undeniable in the formation of human society. Modern society is the key beneficiary of the printing revolution. Book Giving Day is another way to revalue and appreciate the role of books and printing.”
YSU IB Director M. Otaryan made a speech, noting that the role of books and literary heroes is significant in the life of each individual. Reading a book and studying the various experiences of human and public life through a book contributes to the formation of individual qualities. An individual turns to a book for help throughout his life and especially in times of difficulties. He called on students to love books and literature, to have in mind and follow their favorite literary heroes, idealized artistic characters.
Then, Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Candidate of Philology A. Sarhatyan made a speech, emphasizing the role of the first book and literary hero in the life of a pupil, student, and a person in general.
The discussion was actively attended by the Advisor to the Director of YSU IB, Candidate of Physical and Mathematical Sciences, Associate Professor A. Makaryan, Dean of the Faculty of Humanities, Candidate of Historical Sciences, Associate Professor N. Grigoryan, Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Candidate of Philology L. Tumanyan, Associate Professor of the Department of Foreign Languages, Candidate of Philology M. Zurabyan, Acting Head of the Department of Armenian History and Social Studies, Candidate of Sciences Associate Professor A. Azatyan.
During the discussion, students asked questions and received answers to their questions from the speakers.
At the end, the participants of the event received books from the exchange and donation fund of the YSU IB library.