ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ս.թ. մարտի 28-ին տեղի ունեցավ տնօրենության նիստ՝ Մ. Մ. Օթարյանի նախագահությամբ:
Նիստում քննարկվեցին 2024-2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի 1-ին ընթացիկ ստուգումների և քննությունների նախապատրաստման ընթացքին, տարբեր տարակարգերի աշխատողների համար աշխատանքի նկարագրերի պարբերաբար վերանայման արդյունքներին, 2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակի բակալավրի առկա ուսուցման քննաշրջանի ամփոփմանը, կամընտրական առարկաների դասընթացների, շարժունության պատուհանի և պրակտիկաների կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
Առաջին հարցի մասին նշվեց, որ ըստ ժամանակացույցի՝ կազմակերպվել են 2024-25 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի 1-ին ընթացիկ ստուգումները և քննությունները: Դրանք կիրականացվեն 2025 թ. ապրիլի 1-5-ն ընկած ժամանակահատվածում: Ֆակուլտետների դեկանները Ուսումնամեթոդական վարչություն են ներկայացրել ընթացիկ ստուգումների և քննությունների կազմակերպման ժամանակացույցները, որոնք նախապես քննարկվել էին ամբիոններում: Ժամանակացույցները տեղադրվել են ԵՊՀ ԻՄ պաշտոնական կայքում, դրանց մասին իրազեկվել են դասախոսները և ուսանողները: Ֆակուլտետներին են տրամադրվել քննությունների համար նախատեսված տետրերը: Իրականացվել են անհրաժեշտ այլ աշխատանքներ, և մասնաճյուղը պատրաստ է քննաշրջանի իրականացմանը:
Մյուս հարցի վերաբերյալ նշվեց, որ ելնելով այն հանգամանքից, որ ԵՊՀ ԻՄ-ում կատարվել են կառուցվածքային փոփոխություններ, որոշ բաժիններ միավորվել են, ձևավորվել են նոր հաստիքներ՝ անհրաժեշտություն է առաջացել վերանայել որոշ տարակարգերի աշխատանքների նկարագրերը, հաստատել նոր պաշտոնների անձնագրեր: Տնօրենի կողմից հանձնարարվեց սեղմ ժամկետներում ավարտին հասցնել տարբեր տարակարգերի աշխատողների համար աշխատանքի նկարագրերի պարբերաբար վերանայման և նոր պաշտոնների անձնագրերի հաստատման գործընթացը:
2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակի բակալավրի առկա ուսուցման քննաշրջանի ամփոփման հարցի առնչությամբ նշվեց, որ քննաշրջանին մասնակցել է 617 ուսանող, որոնցից 8-ը զորակոչվել է Հայոց բանակ, 8-ը՝ վերադարձել տարկետումից:
Քննաշրջանի արդյունքներից ելնելով՝ ունենք դասընթացը կրկնող 10, մինչև 12 կրեդիտ ակադեմիական պարտքեր կուտակած 4 ուսանող, չունենք հեռացման ենթակա ուսանող:
Կամընտրական առարկաների դասընթացների կազմակերպման խնդիրների կապակցությամբ նշվեց, որ կրթական ծրագրերի ղեկավարները համապատասխան կուրսերում ներկայացրել են առարկաների ցանկերն ու համառոտ բովանդակությունները, և դրանց արդյունքները ներկայացվել են Ուսումնամեթոդական վարչություն: Տնօրենը հանձնարարեց դեկաններին և Ուսումնամեթոդական վարչությանը մինչև ս.թ. ապրիլի 1-ը հստակեցնել կամընտրական դասընթացների խմբերը և դրանք ներկայացնել հաստատման:
Շարժունության պատուհանի կազմակերպման հարցի վերաբերյալ մասնավորապես նշվեց, որ հետևելով ԵՊՀ քաղաքականությանը՝ մասնաճյուղում նախատեսվում է 7-րդ կիսամյակում (հեռակա ուսուցման դեպքում՝ 8-9-րդ) 15 կրեդիտ աշխատածավալով «Շարժունության պատուհան», որն ուսանողներին հնարավորություն է տալիս կրթական ծրագրի ղեկավարի համաձայնությամբ ընտրելու դասընթացների կազմը ինչպես իրենց բուհի բակալավրի կրթական ծրագրերի դասընթացների, այնպես էլ այլ բուհերի կողմից առաջարկվող դասընթացների ցանկից: «Շարժունության պատուհան»-ի միջոցով քայլ է կատարվում ծրագրերի ճկունության ապահովման ուղղությամբ: Այս հարցի հետ կապված՝ տնօրենը Ուսումնամեթոդական վարչությանը հանձնարարեց մինչև 2025 թ. ապրիլի 1-ը կրթական ծրագրերի ղեկավարների հետ համատեղ քննարկել և համապատասխան առաջարկ ներկայացնել:
Պրակտիկաների կազմակերպման հարցի մասին նշվեց, որ 2024-2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում, ըստ բակալավրի և մագիստրատուրայի աշխատանքային ուսումնական պլանների, նախատեսված է եղել 35 պրակտիկա (22-ը՝ առկա ուսուցման համակարգում, 13-ը հեռակա), որոնցից 6-ը՝ մանկավարժական, 22-ը՝ մասնագիտական, 7-ը՝ ուսումնական:
Մինչև այժմ կազմակերպվել է առկա և հեռակա ուսուցման 34 պրակտիկա: 1 պրակտիկա նախապատրաստական փուլում է․ նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվում հեռակա ուսուցման «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսի մասնագիտական պրակտիկան կազմակերպելու ուղղությամբ:
Ավարտված են առկա ուսուցման 12 կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսերում մասնագիտական պրակտիկաները, որոնք կազմակերպվել են փետրվարի 10-ից մինչև մարտի 21-ը: Ուսանողների հրամանագրման, գրությունների պատրաստման և տրամադրման, moodle համակարգում պրակտիկայի դասընթացների ակտիվացման, ուսանողների և դասախոսների շրջանում վերապատրաստումների իրականացման աշխատանքները կատարվել են ժամանակին:
Միաժամանակ մասնագիտական պրակտիկաների ղեկավարները և ուսանողներն ընդգրկված են եղել e-learning.ysu.am համակարգում: Ըստ moodle համակարգում ներկայացվող պահանջների՝ յուրաքանչյուր ուսանող նախ լրացրել է պրակտիկայի վայր հանդիսացող հաստատության վերաբերյալ տեղեկատվություն, ապա տեղադրել ամենշաբաթյա հաշվետվություն կատարած աշխատանքների վերաբերյալ, ավարտին ներկայացրել կարծիք-բնութագիր և մասնակցել պրակտիկայի վերաբերյալ ուսանողական հարցմանը: Ներկայացված հաշվետվությունները յուրաքանչյուր շաբաթ ստուգվել և գնահատվել են ղեկավարների կողմից, վերահսկվել ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության (ՊԿՇՀ) բաժնի կողմից: Գրանցված թերությունները պարբերաբար քննարկվել են ղեկավարների հետ:
Ութ կրթական ծրագրով մասնագիտական պրակտիկաներն ավարտված են, և ստուգարքի արդյունքներն արտահայտված են registrar համակարգում, իսկ «Ռուսաց լեզու և գրականություն», «Անգլերեն լեզու և գրականություն» «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» և «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» կրթական ծրագրերի 4-րդ կուրսերի ստուգարքներն իրականացվել են մարտի 28-ին: Բոլոր ուսանողները մասնակցել են ստուգարքին: Մյուս պրակտիկաներն ընթացքի մեջ են:
ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժնին հանձնարարվեց հետևողական լինել պրակտիկաների կազմակերպման և իրականացման բոլոր գործընթացները սահմանված ժամկետներում և պատշաճ կատարելու հարցում:

On March 28, a board meeting was held under the chairmanship of M. M. Otaryan at Ijevan branch of YSU.
The session discussed the process of preparing for the 1st mid-terms and exams of the 2nd semester of the 2024-2025 academic year, the results of the periodic review of job descriptions for employees of various categories, the summary of the current examination period for the 1st semester of the 2024-25 academic year, issues related to the organization of elective courses, the mobility window, and internships.
Regarding the first question, it was noted that according to the schedule, the 1st mid-terms and exams of the 2nd semester of the 2024-25 academic year have been organized. They will be carried out in the period from April 1-5, 2025. The deans of the faculties have submitted to the Educational and Methodological Department the schedules for organizing mid-terms and exams, which were previously discussed in the Chairs. The schedules have been posted on the official website of YSU IB, lecturers and students have been informed about them. The faculties have been provided with copybooks for the exams. Other necessary work has been carried out, and the branch is ready for the implementation of the examination period.
Regarding the other issue, it was noted that due to the fact that structural changes have been made in the YSU IB, some departments have been merged, and new positions have been formed, it has become necessary to review the job descriptions of some categories and approve passports for new positions. The director instructed to complete the process of periodically reviewing job descriptions for employees of different categories and approving passports for new positions in a short time.
Regarding the issue of summing up the examination period for the 1st semester of the 2024-25 academic year, it was noted that 617 students participated in the examination period, 8 of whom were drafted into the Armenian Army, and 8 returned from deferment.
Based on the results of the examination period, we have 10 students repeating the course, 4 students with academic debts of up to 12 credits, and we have no students subject to expulsion.
Regarding the issues of organizing elective courses, it was noted that the heads of educational programs have presented the lists and brief contents of the subjects in the relevant courses, and their results have been submitted to the Educational and Methodological Department. The Director instructed the deans and the Educational and Methodological Department to clarify the groups of elective courses by April 1, 2019 and submit them for approval.
Regarding the issue of organizing the mobility window, it was specifically noted that, following YSU policy, the branch plans to introduce a 15-credit “Mobility Window” in the 7th semester (8th-9th in the case of off-site learning), which allows students to choose the composition of courses from both the courses of their university’s bachelor’s degree programs and the list of courses offered by other universities, with the consent of the head of the educational program. Through the “Mobility Window”, a step is being taken towards ensuring the flexibility of programs. In connection with this issue, the director instructed the Educational and Methodological Department to discuss it jointly with the heads of educational programs by April 1, 2025 and submit an appropriate proposal.
Regarding the issue of organizing internships, it was noted that in the 2nd semester of the 2024-2025 academic year, according to the bachelor's and master's working curricula, 35 internships were planned (22 in the on-site education system, 13 in distance learning), of which 6 were pedagogical, 22 were professional, and 7 were educational.
So far, 34 internships have been organized for both on-site and distance learning. 1 internship is in the preparatory stage: preparatory work is being carried out to organize the professional internship for the 4th year of the distance learning educational program "Finance (by field)".
The professional internships in the 4th years of the 12 existing educational programs have been completed, which were organized from February 10 to March 21. The work of registering students, preparing and providing notes, activating internship courses in the Moodle system, and conducting trainings among students and lecturers was completed on time.
At the same time, the supervisors of professional internships and students were included in the e-learning.ysu.am system. According to the requirements presented in the Moodle system, each student first filled in information about the institution where the internship was held, then posted a weekly report on the work done, at the end submitted an opinion-description and participated in a student survey about the internship. The submitted reports were checked and evaluated by the supervisors every week, monitored by the YSU IB Internship Organization and Cooperation with Stakeholders Department. The registered shortcomings were regularly discussed with the supervisors.
Professional internships in eight educational programs have been completed, and the results are reflected in the registrar system, and the tests for the 4th year students of the educational programs "Russian Language and Literature", "English Language and Literature", "Informatics and Applied Mathematics" and "Finance (by field)" were conducted on March 28. The other internships are in progress.
The Department of Organization of Internships and Cooperation with Stakeholders of YSU IB was instructed to be consistent in carrying out all processes of organizing and implementing internships within the established deadlines and properly.