2024 թ. հուլիսի 22-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում մեկնարկել է անգլերենով հնգօրյա վերապատրաստման դասընթաց ԵՊՀ ԻՄ երիտասարդ դասախոսների, «Անգլերեն լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի տարբեր տարիների շրջանավարտների, բակալավրի ավարտական կուրսի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար:
Վերապատրաստումն իրականացնում է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գործընկեր ամերիկյան “Armenian Volunteer Network” (AMVN) / «Հայ կամավորական ցանց» կազմակերպության TESOL ծրագրի ղեկավարԿանադայի Տորոնտոյի համալսարանի շրջանավարտմիջազգային հավաստագրված դասընթացավար Աստղիկ Ալթունյանը:
«Հաղորդակցման 4 հմտությունների դասավանդումը անգլերենում» թեմայով վերապատրաստման դասընթացի շրջանակներում մասնակիցները դասախոսությունների և խմբային գործնական աշխատանքների միջոցով ձեռք կբերեն ժամանակակից մեթոդներով դասավանդման հմտություններ հաղորդակցման բոլոր ոլորտների համար՝ գրավոր և բանավոր խոսք, ընթերցանություն, ունկնդրում:
Դասընթացի մասնակիցներն ընդգծեցին նման վերապատրաստումների կարևորությունը և անհրաժեշտությունը մասնագիտական աճի ու կայացման գործում և շնորհակալություն հայտնեցին հարազատ բուհին՝ նման հնարավորություն ընձեռելու համար:

On July 22, 2024 a five-day training course in English was launched at Ijevan branch of YSU for YSU IB young lecturers, graduates of different years of the "English Language and Literature" educational program, bachelor's final year and master's students.
The training is carried out by the head of the TESOL program of the American "Armenian Volunteer Network" (AMVN) / "Armenian Volunteer Network" organization, a graduate of the University of Toronto, Canada, an internationally certified trainer.
Within the framework of the training course on "Teaching 4 communication skills in English", participants will acquire teaching skills using modern methods for all areas of communication: written and oral speech, reading, listening, through lectures and practical group-work.
The participants of the course emphasized the importance and necessity of such trainings in professional growth and development and thanked their university for providing such an opportunity.