2024 թ. հոկտեմբերի 5-ից ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում մեկնարկեցին հերթական ատեստավորման ենթակա ուսուցիչների վերապատրաստումները, որոնք կիրականացվեն մասնաճյուղի, հանրապետության և մարզի առաջատար ու արհեստավարժ մասնագետների կողմից:
ԵՊՀ ԻՄ-ը հերթական ատեստավորման ենթակա ուսուցիչների համար կազմակերպում է վերապատրաստումներ առաջին (տարրական) և երկրորդ (ձեռնահասություն) մակարդակի բոլոր՝ 11 բաժիններով: Գործընթացն իրականացվում է ԿԳՄՍ նախարարի՝ ԵՊՀ ԻՄ-ը որպես ատեստավորման ենթակա ուսուցչին վերապատաստող կազմակերպություն երաշխավորելու և դասընթացների ցանկը հաստատելու և ԵՊՀ ԻՄ-ի կողմից ներկայացված հերթական ատեստավորման ենթակա ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացի մոդուլները հաստատելու մասին հրամանների հիման վրա:
Վերապատրաստումների մեկնարկից առաջ ուսուցիչներին ողջունեց և մասնագիտական տոնի՝ Ուսուցչի միջազգային օրվա առթիվ շնորհավորեց ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Անուշավան Մակարյանը՝ կարևորելով ուսուցչի դերն ու ավանդը սերունդների կրթության և դաստիարակության պատվաբեր և պատասխանատու աշխատանքում: Պարոն Մակարյանն ընդգծեց, որ վերապատրաստումը երկկողմանի գործընթաց է, և վերապատրաստող բուհի ու վերապատրատվող ուսուցիչների արդյունավետ համագործակցությունից է կախված գործընթացի հաջողությունը:
Տնօրենը մաղթեց բարի ընթացք և խոսքը փոխանցեց ԵՊՀ ԻՄ տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, ա.գ.թ., պրոֆեսոր Գուրգեն Հովհաննիսյանին, ով ևս շնորհավորանքի և գնահատանքի խոսք հղեց ուսուցիչներին:
Գ. Հովհաննիսյանի վարած «Մասնագիտական բարեվարքություն, ժողովրդավարական և քաղաքացիական կարողունակություն» դասընթացով ԵՊՀ ԻՄ-ում տրվեց հերթական ատեստավորման ենթակա ուսուցիչների վերապատրաստումների մեկնարկը, որոնք կտևեն մինչև ս.թ. նոյեմբերի 1-ը:

From October 5, 2024 YSU Ijevan branch started the training of teachers subject to regular certification, which will be carried out by leading and professional specialists of the branch, the republic and the region.
YSU IB organizes trainings for teachers subject to regular certification in all 11 departments of the first (elementary) and second (adult) levels. The process is carried out on the basis of the orders of the Minister of Education and Culture to guarantee YSU IB as a retraining organization for teachers subject to certification and to approve the list of courses and to approve the training course modules for teachers subject to regular certification presented by YSU IB.
Before the start of the trainings, YSU IB acting director Anushavan Makaryan greeted the teachers and congratulated them on the occasion of the International Teacher's Day, highlighting the role and contribution of the teacher in the honorable and responsible work of education and upbringing of generations. Mr. Makaryan emphasized that training is a two-way process, and the success of the process depends on the effective cooperation of the training university and the retraining teachers.
The director wished a good luck and gave the word to the acting head of the chair of tourism management and cultural studies of YSU IB, professor Gurgen Hovhannisyan, who also sent a word of congratulations and appreciation to the teachers.
With the "Professional ethics, democratic and civic ability" course led by G. Hovhannisyan, the training of teachers subject to regular certification has started at YSU IB, which will last until November 1 of the current year.