2024 թ. հոկտեմբերի 29-ին ԵՊՀ ԻՄ-ում գործող Գիտելիքի նորարարական հաբում տեղի ունեցավ Եվրոպական միության (ԵՄ) դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչների հետ տեղեկատվական հանդիպում-քննարկում, որին մասնակցում էին ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի վարչական ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ և ուսանողներ:
Բացման և ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Մակարյանը և ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի տնօրեն Լ. Խառատյանը՝ ընդհանուր գծերով անդրադառնալով ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը, ընդգծելով վերջինիս դերն ու կարևորությունը տարածաշրջանում, առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերին ներկայացնելով հանդիպման մասնակիցներին:
Այնուհետև ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մ. Ռիտերը ներկայացրեց առաքելության հիմնական նպատակը, խնդիրները և գործառույթները: Մասնավորապես նշվեց, որ 209 աշխատակիցներից բաղկացած անձնակազմը (165 միջազգային, 44 տեղացի) իրականացնում է հետևյալ 3 առանցքային գործառույթները․
• դիտարկել և զեկուցել անվտանգային իրադրության մասին Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի երկայնքով՝ հայկական կողմում,
• նպաստել հակամարտության ազդակիր տարածքներում բնակվող մարդկանց անվտանգության ապահովման գործին,
• նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը:
Այնուհետև հանդիպման մասնակիցները պարոն Մ. Ռիտերից ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, որոնք գլխավորապես վերաբերում էին տարածաշրջանի կայունության և խաղաղության ապահովման գործում դիտորդական առաքելության և առհասարակ Եվրոպական միության ունեցած մեխանիզմներին ու ձեռնարկած քայլերին:
Նաև նշվեց, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատը Հայաստանում 2 տարի է. կավարտվի 2025 թ. սկզբին, և երկարաձգվելու դեպքում կտևի մինչև 2027 թ. փետրվարը: Իբրև ամփոփում՝ պարոն Մ. Ռիտերն ընդգծեց, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունն անկողմնակալ, քաղաքացիական և անզեն առաքելություն է, որի միակ նպատակը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը նպաստելն է:

On October 29, 2024 an informational meeting-discussion with representatives of the European Union (EU) observation mission was held at the Innovative Knowledge Hub at YSU IB, which was attended by representatives of administrative and teaching staff and students of YSU Ijevan branch, and YSU Continuing Education Center.
The opening and welcome speech was delivered by the acting director of YSU IB A. Makaryan and YSU Continuing Education Center Director L. Kharatyan, referring to the activities of the EU observation mission in general terms, emphasizing the latter's role and importance in the region, introducing the head of the mission, Marcus Ritter, to the participants of the meeting.
Then the head of the EU observation mission M. Ritter outlined the mission's main purpose, tasks and functions. In particular, it was noted that the staff consisting of 209 employees (165 international, 44 local) performs the following 3 key functions:
• observe and report on the security situation along the international border with Azerbaijan, on the Armenian side;
• contribute to ensuring the security of people living in conflict-affected areas,
• contribute to the formation of an atmosphere of trust between Armenia and Azerbaijan.
Mr. Ritter answered the participants’ questions, which were mainly related to the mechanisms and steps taken by the observation mission and the European Union in general in ensuring the stability and peace of the region.
It was also mentioned that the mandate of the EU observation mission is in Armenia for 2 years, it will end at the beginning of 2025, and if extended, will last until February 2027. In conclusion, Mr. M. Ritter emphasized that the EU observation mission is an impartial, civilian and unarmed mission whose sole purpose is to contribute to the establishment of peace in the region.