Սիրելի՛ ուսանողներ, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենության և ամբողջ անձնակազմի անունից ջերմորեն շնորհավորում ենք ձեզ Ուսանողության միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Ցանկանում ենք նախաձեռնողականություն և նպատակասլացություն, ուսումնատենչ ոգի, հիմնավոր գիտելիքներով, հետաքրքիր և համարձակ մտահղացումներով ու նախաձեռնություններով, վառ տպավորություններով լի ուսանողական հիշարժան տարիներ, անձնական ու մասնագիտական մեծ ձեռքբերումներ և հաջողություններ, ամենայն բարիք....
Տոնի նախապատմությունը
1939 թ. նոյեմբերի 17-ին ֆաշիստները, շրջափակելով Պրահայի համալսարանի ուսանողական հանրակացարանը, շուրջ 1200 ուսանողների գերեվարեցին համակենտրոնացման ճամբար: Այդ նույն օրը, ըստ տեղեկությունների, ինն ուսանող մահապատժի ենթարկվեց: Պրահայի համալսարանը փակվեց, և շենքն օգտագործվեց Գերմանիայի զավթիչ ուժերի կողմից: Հիտլերի հրամանով Չեխոսլովակիայի բոլոր բուհերը փակվեցին մինչև պատերազմի ավարտը: Այդ բռնություններին ուսանողները փորձեցին հակազդել: Նույն օրը Պրահայի փողոցներում կազմակերպված ցույցով հակաֆաշիստական ուսանողական կոալիցիա ձևավորվեց: Երկու տարի անց՝ 1941 թվականին, եվրոպական տարբեր երկրների ուսանողներ Լոնդոնի ուսանողական միջազգային խորհրդում որոշեցին նոյեմբերի 17-ը նշել որպես Ուսանողության միջազգային օր՝ հիմքում ունենալով ֆաշիզմի դեմ պայքարը:
Հետագայում՝ 1980-ական թվականների երկրորդ կեսին, Պրահայի ուսանողները սկսեցին այդ օրը նշել որպես անկախության օր: 1989թ. նոյեմբերի 17-ի հանրահավաքով էլ սկիզբ դրվեց Չեխոսլովակիայում իրականացված ոչ բռնի հեղափոխության:
Այսօր նոյեմբերի 17-ը համարվում է ուսանողների խորհրդանշական համախմբման օր, որը տոնում են աշխարհի շատ երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում:

Dear students, on behalf of YSU Ijevan branch administration and the entire staff, we warmly congratulate you on International Student Day.
We wish you initiative and purposefulness, a spirit of learning, solid knowledge, interesting and bold ideas, memorable student years full of vivid impressions, great personal and professional achievements and successes, best wishes...
History of the holiday
On November 17, 1939 the fascists, having surrounded the student dormitory of the University of Prague, took about 1200 students captive to a concentration camp. On the same day, according to reports, nine students were executed. The University of Prague was closed, and the building was used by the occupying German forces. By order of Hitler, all universities in Czechoslovakia were closed until the end of the war. The students tried to resist this violence. On the same day, an anti-fascist student coalition was formed with a demonstration organized in the streets of Prague. Two years later, in 1941 students from different European countries decided at the International Student Council in London to celebrate November 17 as International Students' Day, based on the fight against fascism. Later, in the second half of the 1980s, students in Prague began to celebrate this day as Independence Day. In 1989 The November 17 rally marked the beginning of the nonviolent revolution in Czechoslovakia.
Today, November 17 is considered a day of symbolic unification of students, celebrated in many countries of the world, including Armenia.