Դեկտեմբերի 7-ը Երկրաշարժի զոհերի հիշատակի և աղետների դիմակայության օրն է: 1988 թ. դեկտեմբերի 7-ին՝ 36 տարի առաջ, ՀՀ հյուսիսային շրջաններում` գլխավոր Կովկասյան լեռնաշղթայի առանցքից մոտավորապես 150 կմ դեպի հարավ, տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ (հետագայում այն անվանվեց Սպիտակի երկրաշարժ), որը խլեց տասնյակ հազարավոր մարդկանց կյանքեր, պատճառեց զանգվածային վնասվածքներ և փլուզումներ:
Երկրաշարժը տեղի է ունեցել Գրինվիչի ժամանակով ժամը 7 անց 41 րոպեին (տեղական ժամանակով` 11 անց 41 րոպե, 22.7 վրկ.): Ուժգնությունը էպիկենտրոնում գնահատվել է 10 բալ: Երկրաշարժն ընդգրկել է ՀՀ տարածքի մոտ 40%-ը, ուր ապրում էր 1 մլն. մարդ: Ավերման գոտին, որտեղ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 8 բալ և ավել, ընդգրկել է երեք հազար քառ. կմ տարածություն: Տուժել են 21 քաղաք և 342 գյուղ: Անօթևան են մնացել 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել մոտ 20000 մարդ, զոհերի թիվը կազմել է 25000 մարդ: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում (մոտ 15-17 հազար) և Սպիտակում (4 հազար) մարդ:
Ավերվել է ՀՀ ամբողջ բնակֆոնդի 17%-ը, դադարել է գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս է հասցվել գյուղերին, ագրոարդյունաբերական համալիրին, ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձաններին: Ազգաբնակչության և փրկարարների ջանքերով փլատակներից հանվել է ավելի քան 45000 մարդ (զոհված կամ կենդանի), հոսպիտալացվել 12500 մարդ: Երկրաշարժը հիմնովին ավերել է Սպիտակ քաղաքը, ոչնչացրել է Հայաստանի երկրորդ քաղաք Լենինականի (այժմ Գյումրի) բնակելի, սոցիալական և արդյունաբերական ֆոնդի 80 տոկոսը:
Ավերիչ երկրաշարժի հետևանքները շարունակում ենք հաղթահարել մինչև այսօր: Ոգեկոչելով երկրաշարժի զոհերի հիշատակը՝ ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության անունից ցանկանում ենք, որ Հայաստանը մշտապես լինի դիմակայուն, խաղաղ և անվտանգ պետություն, մենք՝ քաղաքացիներսլինելով սեյսմիկ գոտում գտնվող երկրի բնակիչներ, պատշաճ իմանանք երկրաշարժից պաշտպանվելու կանոններն ու արդյունավետ միջոցները, լինենք իրազեկված և պաշտպանված….

December 7 is the Memorial Day of Earthquake Victims and Disaster Resilience. On December 7, 1988, 36 years ago, in the northern regions of the Republic of Armenia, approximately 150 km south of the axis of the main Caucasus mountain range, a devastating earthquake (later called the Spitak earthquake) occurred, which took the lives of tens of thousands of people, caused massive injuries and collapses.
The earthquake occurred at 7:41 a.m. Greenwich Mean Time (local time: 11:41 a.m., 22.7 s). The intensity at the epicenter was estimated at 10 points. The earthquake covered about 40% of the territory of the Republic of Armenia, where 1 million people lived. The destruction zone, where the earthquake intensity was 8 points and above, covered an area of ​​​​three thousand square kilometers. 21 cities and 342 villages were affected. 514 thousand people were left homeless. About 20,000 people were injured to various degrees, and the number of victims was 25,000. The number of victims was especially high in Gyumri (about 15-17 thousand) and Spitak (4 thousand).
17% of the entire housing stock of the Republic of Armenia was destroyed, 170 industrial enterprises ceased to operate, and great damage was caused to villages, the agro-industrial complex, architectural, historical, and artistic monuments. Through the efforts of the population and rescuers, more than 45,000 people (dead or alive) were pulled out of the rubble, and 12,500 people were hospitalized. The earthquake completely destroyed the city of Spitak, and destroyed 80 percent of the residential, social, and industrial stock of Leninakan (now Gyumri), the second city of Armenia.
We continue to overcome the consequences of the devastating earthquake to this day. In memory of the victims of the earthquake, on behalf of the YSU IB Directorate, we wish that Armenia will always be a resilient, peaceful and safe, that we, the citizens, being residents of a country located in a seismic zone, properly know the rules and effective means of protection from earthquakes, be informed and protected...