ԵՊՀ ԻՄ «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի 2-րդ և 4-րդ կուրսերի ուսանողուհիներ Հասմիկ Քոքոբելյանը, Հայկուհի Քոքոբելյանը, Սեդա Ամիրջանյանը, Ասպրամ Հովհաննիսյանը, Ռոզա Ադամյանը և Նազելի Եսայանը Օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Սվետլանա Մինասյանի գիտական ղեկավարությամբ զեկուցումներով հանդես եկան ս.թ. դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայի քաղաքային համալսարանի Օտար լեզուների ինստիտուտի կողմից իրականացված «Ժամանակակից լեզվաբանությունը բազմաչափ տարածության մեջ. արհեստական բանականությունն ընդդեմ ավանդույթի» («В многомерном пространстве современной лингвистики: искусственный интеллект vs традиция») թեմայով միջազգային երիտասարդական համաժողովում:
Միջազգային համաժողովում ընդգրկված էին Ռուսաստանի առաջատար լեզվաբաններ, ոլորտի օտարերկրյա փորձագետներ, ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչներ, երիտասարդ մասնագետներ և ուսանողներ:
ԵՊՀ ԻՄ ուսանողուհի Նազելի Եսայանը համաժողովում հանդես եկավ «Մանկավարժական էթիկան վիրտուալ տարածության ոլորտում. ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի արդյունավետ ուսուցումը» թեմայով զեկուցմամբ:
Հասմիկ Քոքոբելյանը, Սեդա Ամիրջանյանը և Հայկուհի Քոքոբելյանը ներկայացրին «Խաղային տեխնոլոգիայի ալգորիթմը» թեմայով զեկուցում:
Ասպրամ Հովհաննիսյանը և Ռոզա Ադամյանը հանդես եկան «Ժամանակակից տեխնոլոգիաների ազդեցությունը ուսանողների էմոցիոնալ բնավորության ձևավորման վրա. ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման հեռանկարներ» և «Արդիական կրթական առցանց հարթակները ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասընթացներում» թեմաներով զեկուցումներով:
Համաժողովից հետո մասնակիցները ստացան հավաստագրեր:
Միջազգային համաժողովին մասնակցած ուսանողները մեզ հետ զրույցի ընթացքում շնորհակալություն հայտնեցին համաժողովի կազմակերպիչներին՝ միջազգային հարթակում դրսևորվելու հնարավորության, իրենց գիտական ղեկավարին՝ մասնագիտական աջակցության համար:
Սիրով շնորհավորելով մեր ուսանողներին՝ ցանկանում ենք նրանց մասնագիտական նորանոր ձեռքբերումներ և հաջողություններ:

The 2nd and 4th year students of the YSU IB “Russian Language and Literature” educational program Hasmik Kokobelyan, Haykuhi Kokobelyan, Seda Amirjanyan, Aspram Hovhannisyan, Roza Adamyan and Nazeli Yesayan, , under the scientific supervision of Professor of the Department of Foreign Languages, Svetlana Minasyan, made reports at the international youth conference on the topic “Modern Linguistics in Multidimensional Space: Artificial Intelligence vs. Tradition” organized by the Institute of Foreign Languages of Moscow City University on December 10.
The international conference included leading Russian linguists, foreign experts in the field, representatives of the academic community, young specialists and students.
YSU IB student Nazeli Yesayan delivered a report on “Pedagogical Ethics in the Field of Virtual Space: Effective Teaching of Russian as a Foreign Language” at the conference.
Hasmik Kokobelyan, Seda Amirjanyan and Haykuhi Kokobelyan presented a report on “The Algorithm of Game Technology”.
Aspram Hovhannisyan and Roza Adamyan delivered reports on the topics "The Impact of Modern Technologies on the Formation of Students' Emotional Character: Prospects for Teaching Russian as a Foreign Language" and "Modern Online Educational Platforms in Russian as a Foreign Language Courses."
After the conference, the participants received certificates.
During the conversation with us, the students who participated in the international conference thanked the organizers of the conference for the opportunity to demonstrate themselves on the international stage, and their academic supervisor for professional support.