Դավիթ Հայկի Ալեքսանյանը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողական խորհրդի նախագահն է, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Պատմություն» բակալավրի կրթական ծրագրի առկա ուսուցման համակարգի 3-րդ կուրսի ուսանող:
Դավիթը կարծում է, որ յուրաքանչյուր մասնագիտություն ունի իր դերը պետականաշինության գործում, և մասնագիտական երազանքի իրականացմամբ ուսանողը նույնպես դառնում է այդ գործի ուղիղ մասնակիցը։ «Պատմություն» մասնագիտությունը շատ կարևոր դեր է խաղում երկրի զարգացման գործում։ Պատմությունն օգնում է ոչ միայն վերականգնել անցյալի արժեքները, այլև սահմանել, թե ինչպես պետք է ուղղորդվի երկրի զարգացումը ներկայում ու ապագայում։
-ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը ՀՀ-ում գործող լավագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից մեկն է։ Պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի բարձր պրոֆեսիոնալիզմը և ուսանող-դասախոս հարաբերությունների բարձր մակարդակը  հնարավորություն  են  տալիս  ուսանողներին  ձեռք  բերել  ավելի  ամուր  ու  կայուն  մասնագիտական  ունակություններ:
-Յուրաքանչյուրի կյանքում մասնագիտության ընտրությունը կարևորագույն քայլերից մեկն է։ Մասնագիտական երազանքի իրականացումը ոչ միայն անձնական հաջողություն է, այլև ներքին բավարարվածություն ու կյանքի նպատակին մոտեցում։ Յուրաքանչյուր մասնագիտություն ունի իր դերը պետականաշինության գործում, և մասնագիտական երազանքի իրականացմամբ ուսանողը նույնպես դառնում է այդ գործի ուղիղ մասնակիցը։
-ԵՊՀ ԻՄ-ը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին ձեռք բերել գերազանց մասնագիտական գիտելիքներ և դրանք գործնականորեն կիրառել։ Համալսարանում կազմակերպվող ոչ ֆորմալ հանդիպումները տարբեր մասնագիտություններում մեծ հաջողություններ գրանցած գործիչների հետ հնարավորություն են տալիս ուսանողներին փորձի փոխանակման միջոցով  ավելի  ամրապնդել գիտելիքները և ձեռք բերել նախնական փորձառություն։
-Մարդու կյանքում յուրաքանչյուր փուլ իր ուրույն տեղն է ունենում աշխարհընկալման գործում։ Ուսանողական տարիները լավագույն ժամանակահատվածներից են։ Լինելով ԵՊՀ ԻՄ ուսանողական խորհրդի նախագահը՝ կարող եմ ասել, որ մասնաճյուղում ուսանողական կյանքի եռուզեռը թույլ է տալիս ուսանողներին հաստատվել ոչ միայն մասնագիտական, այլև հասարակական ոլորտում։ Ուսանողական խորհրդի կողմից կազմակերպվող  ժամանցային,  ուսուցողական,  հայրենիասիրական  ծրագրերը  հնարավորություն  են  տալիս  ուսանողներին  լցնել  իրենց  կյանքի  էջերը  ավելի  դրական  հիշողություններով։
-Ես մասնագիտությամբ պատմաբան եմ։ «Պատմություն» մասնագիտությունը շատ կարևոր դեր է խաղում երկրի զարգացման գործում։ Այն մեծ նշանակություն ունի կրթական և գիտական ոլորտներում, հանրային և ազգային ինքնության ձևավորման հարցում։ Պատմությունն օգնում է ոչ միայն վերականգնել անցյալի արժեքները, այլև սահմանել, թե ինչպես պետք է ուղղորդվի երկրի զարգացումը ներկայում ու ապագայում։
-ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղն ուսանողին տալիս է շատ ավելին, քան պարզապես գիտելիքն է։ ԵՊՀ ԻՄ-ն ուսանողների համար ապահովում է անձնական և մասնագիտական զարգացման համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցները, որոնք կարևոր են կյանքի ընթացքում։

Davit H. Aleksanyan is the chairman of the Student Council of the Ijevan Branch of YSU, a 3rd year student of the on-site educational system of the bachelor's degree program "History" of the Faculty of Humanities.
Davit believes that each profession has its role in state-building, and by realizing a professional dream, the student also becomes a direct participant in this work. The profession of "History" plays a very important role in the development of the country. History helps not only to restore the values ​​​​of the past, but also to determine how the country's development should be directed in the present and future.
- Ijevan branch of YSU is one of the best higher educational institutions in the Republic of Armenia. The high professionalism of the teaching staff and the high level of student-teacher relations enable students to acquire stronger and more stable professional skills.
-Choosing a profession is one of the most important steps in everyone's life. Fulfilling a professional dream is not only personal success, but also inner satisfaction and an approach to the purpose of life. Each profession has its role in state-building, and by realizing a professional dream, the student also becomes a direct participant in that work.
- YSU IB provides students with the opportunity to acquire excellent professional knowledge and apply it practically. Informal meetings organized at the university with figures who have achieved great success in various professions allow students to further consolidate their knowledge and gain initial experience through the exchange of experience.
-Each stage in a person’s life has its own place in the worldview. Student years are one of the best periods. Being the chairman of the YSU IB Student Council, I can say that the hustle and bustle of student life at the branch allows students to establish themselves not only in the professional, but also in the social sphere. The entertainment, educational, and patriotic programs organized by the Student Council allow students to fill the pages of their lives with more positive memories.
-I am a historian by profession. The profession of "History" plays a key role in the development of the country. It is of great importance in the educational and scientific spheres, in the formation of public and national identity. History helps not only to restore the values ​​​​of the past, but also to determine how the development of the country should be directed in the present and future.
Ijevan branch of YSU provides students with much more than just knowledge. YSU IB provides students with all the necessary resources for personal and professional development, which are important throughout life.