Սիրելի՛ կանայք և աղջիկներ, ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության և ողջ անձնակազմի անունից ջերմորեն շնորհավորում ենք Մարտի 8-ի՝ Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ, ցանկանում ենք ձեզ անսպառ սեր և երջանկություն, ընտանեկան ջերմություն, կանացի չխամրող հմայք, գարնանային թարմ տրամադրություն, խաղաղ երկինք և ամենայն բարիք:
Իսկապես անգնահատելի է կնոջ և մասնավորապես հայ կնոջ դերը ընտանիքի և ազգային ավանդույթների պահպանման, նոր սերնդի դաստիարակության գործում և ընդհանրապես կյանքի բոլոր ոլորտներում
Թո՛ղ միշտ լինեք սիրված ու գնահատված, և ձեր սիրով ու ջերմությամբ, գեղեցկությանշնչով լցվի աշխարհը….
Տոնի նախապատմությունը
Ամբողջ աշխարհում մարտի 8-ը նշվում է որպես Կանանց միջազգային օր:
Այդ օրվա հետ կապված առաջին պատմական իրադարձությունը 1857 թ. մարտի 8-ն էր, երբ Նյու Յորքի տեքստիլ գործարանների կին աշխատողներն իրենց իրավունքների պաշտպանության համար քայլերթով անցան քաղաքի փողոցներով:
Տոնի պատմությունն ավանդաբար կապվում է Կլարա Ցետկինի անվան հետ, ով ստեղծել էր կանանցից կազմած հեղափոխական ջոկատ: Որոշվում է ընտրել մի օր, որը կհամարվեր կանանց պրոլետարիատի ծննդյան օրը:
Կես դար անց նյույորքյան սոցիալ-դեմոկրատական կազմակերպության ակտիվիստները, հիշելով 1857 թ. տեքստիլագործների բողոքի երթը, 1908 թ. մարտի 8-ին կանանց իրավունքների պաշտպանության համար ցույց կազմակերպեցին: 1909 թ. Ամերիկայի սոցիալիստական կուսակցությունը փետրվարի վերջին կիրակին հռչակեց Կանանց ազգային օր:
1910 թ. Կոպենհագենում կին սոցիալիստների միջազգային երկրորդ խորհրդաժողովում Կլարա Ցետկինն առաջարկեց կանանց տոնը դարձնել ամենամյա, սակայն հստակ օր չմատնանշվեց:
Կանանց միջազգային օրն առաջինը նշվեց 1911 թ. մարտի 19-ին չորս երկրում՝ Ավստրիայում, Գերմանիայում, Դանիայում, Շվեյցարիայում:
1914 թ. մարտի 8-ին տոնը նշվեց վեց երկրում՝ Ավստրիայում, Դանիայում, Գերմանիայում, Նիդեռլանդներում, Ռուսաստանում և Շվեյցարիայում, քանի որ այդ օրը կիրակի էր և ոչ աշխատանքային:
1965 թվականից Խորհրդային Միությունում օրը համարվեց ոչ աշխատանքային: 1975-ին խորհրդային գաղափարախոսներին հաջողվեց հասնել նրան, որ ՄԱԿ-ը 1975-ը ճանաչեց Կանանց միջազգային տարի, որից հետո նույն կառույցը 1977 թ. մարտի 8-ն արդեն հայտարարեց Կանանց միջազգային օր:
Հայաստանում փորձեցին մարտի 8-ը հանել տոնացույցից, և որպես այլընտրանք ապրիլի 7-ը հռչակվեց Մայրության և գեղեցկության օր, սակայն մարտի 8-ն այնքան խոր արմատներ էր գցել և դարձել հայերի սիրված տոներից, որ արդեն ձևավորված ավանդույթին հակառակ գնալն անիմաստ էր, և մարտի 8-ը վերականգնվեց: Ավելին՝ մարտի 8-ից ապրիլի 7-ը ոչ պաշտոնապես մեզանում համարվում է կանանց միամսյակ:

Dear women and girls, on behalf of the YSU IB Directorate and the entire staff, we warmly congratulate you on March 8, International Women's Day, we wish you endless love and happiness, family warmth, unfading feminine charm, fresh spring mood, peaceful sky and all the best.
The role of women, and in particular Armenian women, in preserving family and national traditions, in educating the new generation and in all spheres of life in general is truly invaluable.
May you always be loved and appreciated, and may the world be filled with your love and warmth, the breath of beauty….
History of the holiday
March 8 is celebrated all over the world as International Women's Day.
The first historical event associated with this day was March 8, 1857, when female workers of New York textile factories marched through the streets of the city to defend their rights.
The history of the holiday is traditionally associated with the name of Clara Zetkin, who created a revolutionary detachment of women. It was decided to choose a day that would be considered the birthday of the female proletariat.
Half a century later, activists of the New York Social Democratic organization, remembering the protest march of textile workers in 1857, organized a demonstration in defense of women's rights on March 8, 1908. In 1909, the Socialist Party of America declared the last Sunday in February National Women's Day.
1In 1910, at the Second International Conference of Socialist Women in Copenhagen, Clara Zetkin proposed making the women's holiday an annual event, but no specific date was set.
International Women's Day was first celebrated on March 19, 1911, in four countries: Austria, Germany, Denmark, and Switzerland.
On March 8, 1914, the holiday was celebrated in six countries: Austria, Denmark, Germany, the Netherlands, Russia, and Switzerland, as that day was Sunday and a non-working day.
Since 1965, the day has been considered non-working in the Soviet Union. In 1975, Soviet ideologists succeeded in getting the UN to recognize 1975 as International Women's Year, after which the same organization in 1977 March 8 has already been declared International Women's Day.
In Armenia, they tried to remove March 8 from the holiday calendar, and as an alternative, April 7 was declared the Day of Motherhood and Beauty, but March 8 had taken such deep roots and had become one of the favorite holidays of Armenians that it was pointless to go against the already established tradition, and March 8 was restored. Moreover, March 8 to April 7 is unofficially considered women's month in our country.