2025 թ. մարտի 28-ին Իջևանի «Վերնատուն» պատկերասրահում բացվեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դասախոսների և ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդեսը՝ նվիրված կանանց տոնին:
Ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացմանը մասնակցում էին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավարությունըաշխատակազմի անդամներ և ուսանողներ, մարզային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, պատվավոր հյուրեր, արվեստագետներ, ուսուցիչներաշակերտներ և քաղաքացիներ:
Բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրեն Մ․ Օթարյանըտնօրենի խորհրդական ԱՄակարյանը, Իջևանի համայնքապետարանի մշակույթի բաժնի վարիչ Լ. Ղալումյանը, ԵՊՀ ԻՄ կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Վ․ ԱղաբաբյանըԳծանկարիգունանկարի և քանդակի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, դոցենտ, ՀՆՄ անդամ ՀԱսատրյանը՝ ջերմորեն շնորհավորելով գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչների տոնը և մեծապես կարևորելով նման միջոցառումների դերը ոչ միայն համալսարանական միջավայրումայլև Տավուշի տարածաշրջանում:
Ցուցահանդեսն ընդգրկում է տարբեր ժանրերի՝ ավելի քան 70 աշխատանք (գեղանկարչական գործեր, բնապատկերներ, նատյուրմորտներ, գրաֆիկաբատիկաքանդակգոբելեն գրաֆիկական աշխատանքներ և այլն):
«Կանանց տոնին նվիրված այս ցուցահանդեսը նոր գույներ է բերել քաղաքին: ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի բազմափորձ դասախոսների և ուսանողների՝ ցուցահանդեսում ներկայացված բազմաժանր ստեղծագործություններն աչքի են ընկնում գույնի և ծավալների տեխնիկական հետաքրքիր լուծումներով: Աշխատանքները հիմնականում արված են դեկորատիվ և դասական արվեստի սկզբունքներով», - իր խոսքում նշեց ԵՊՀ ԻՄ գծանկարի, գունանկարի և քանդակի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, դոցենտ, ՀՆՄ անդամ Համլետ Ասատրյանը:
Այցելուները գեղագիտական հաճույքով ու մեծ հետաքրքրությամբ էին դիտում ցուցադրված նկարները և անմիջապես հեղինակներից ստանում նկարներին առնչվող իրենց հարցերի պատասխանները:
ԵՊՀ ԻՄ կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դասախոսների և ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդեսը կտևի երկու շաբաթՄուտքն ազատ է:

On March 28, 2025 an exhibition of works by lecturers and students of the Faculty of Applied Arts of Ijevan branch of YSU, dedicated to Women's Day, opened at "Vernatun" gallery in Ijevan.
The ceremonial opening of the exhibition was attended by the directorate of the YSU IB, staff members and students, representatives of regional and city authorities, honored guests, artists, teachers, students and citizens.
Opening speech was delivered by YSU Ijevan branch director M. Otaryan, director's advisor A. Makaryan, head of culture department of Ijevan municipality L. Ghalumyan, Acting Dean of the Faculty of Applied Arts V. Aghababyan, Acting Head of the Department of Drawing, Painting and Sculpture, Associate Professor H. Asatryan, warmly congratulating the women day and greatly emphasizing the role of such events not only in the university environment, but also in the Tavush region.
The exhibition includes more than 70 works of various genres (paintings, landscapes, graphics, batik, sculpture, tapestry graphic works, etc.).
"This exhibition dedicated to Women's Day has brought new colors to the city. The multi-genre works presented at the exhibition by experienced lecturers and students of the YSU Ijevan branch stand out with interesting technical solutions of color and volume. The works are mainly made according to the principles of decorative and classical art," - in his speech said Hamlet Asatryan, Acting Head of the Department of Drawing, Painting and Sculpture of the YSU IB, Associate Professor, and member of the Armenian National Art Union.
Visitors got aesthetic pleasure and great interest from the exhibited paintings and received answers to their questions about the paintings directly from the authors.
The exhibition of works by lecturers and students of the Faculty of Applied Arts of Ijevan branch of Yerevan State University will last for two weeks. Entry is free.