Այսօր՝ 2025 թ. մայիսի 9-ին, լրանում է Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիստական Գերմանիայի զավթիչների դեմ Խորհրդային Միության ժողովուրդների մղած ծանրագույն պատերազմում անասելի զրկանքների ու կորուստների գնով տարած հաղթանակի 80-ամյակը:
Այդ հաղթանակի կերտման գործում անժխտելի է հայ ժողովրդի ունեցած ներդրումը: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին, ընդունված տվյալների համաձայն, ԽՍՀՄ-ից մասնակցել է շուրջ 600 հազար հայ, ընդ որում՝ մոտ 300 հազարը՝ Հայկական ԽՍՀ-ից, որը մեր հանրապետության այն ժամանակվա բնակչության 22 տոկոսն էր կազմում: Պատերազմին մասնակցած հայորդիների գրեթե կեսն էլ կյանքի գնով է կռել հաղթանակը:
Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ տարբեր ճակատներում կռվել են հայկական 6 և գլխավորապես հայերից կազմված 7 դիվիզիաներ: Այդ պատերազմում հայ ժողովուրդը տվել է 4 մարշալ՝ Հովհաննես Բաղրամյան, Համազասպ Բաբաջանյան, Սերգեյ Խուդյակով, Սերգեյ Ագանով, և 1 ծովակալ՝ Հովհաննես Իսակով: Մոտ 70 հայ գեներալներ ղեկավարել են դիվիզիաներ և ավելի մեծ միավորումներ:
104 (այլ տվյալների համաձայն՝ 106) հայ և ՀԽՍՀ ներկայացուցիչ ստացել է ԽՍՀՄ հերոսի կոչում (Հովհաննես Բաղրամյանը և Նելսոն Ստեփանյանը՝ կրկնակի հերոսի կոչում), 27-ը դարձել է «Փառքի շքանշանի» լրիվ ասպետ (հավասարազոր է Հերոսի կոչմանը), իսկ շքանշաններով ու մեդալներով պարգևատրվել է շուրջ 80.000 հայ մարտիկ:
Գեներալներ, դիվիզիաների, գնդերի, մարտական խոշոր ստորաբաժանումների հրամանատարներ, մարտական սպաներ, ռազմական օդաչուներ ու հարյուր հազարավոր մարտիկներ, այլ խոսքով՝ հայ ժողովրդի զավակներ, սերմնացաններ, որոնք չվերադարձան տուն…
Հայկական 6 դիվիզիաներից միայն մեկն էր մնացել հանրապետությունում՝ սովետա–թուրքական սահմանի պահպանության և Հիտլերի դաշնակից Թուրքիայի ենթադրվող ագրեսիային դիմագրավելու համար:
Մյուս հայկական դիվիզիաները, որոնցից ամենահայտնին համարվում է 89-րդ Թամանյանը, լիարժեք մասնակցել են ՀՄՊ ընթացքին` Կովկասից հասնելով մինչև Բեռլին, Կուրլանդիա, Ավստրիա, մասնակցել Ստալինգրադի, Կուրսկի ճակատամարտերին, ազատագրական գործողություններին:
Հայ ժողովրդի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ եվրոպական երկրներում՝ Ֆրանսիայում, Բուլղարիայում, այլուր, ԽՍՀՄ օկուպացված հատվածում ակտիվ մասնակցել են պարտիզանական պայքարին, դիմադրության շարժմանը, դարձել այդ երկրների ազգային հերոսներ:
ԱՄՆ-ում այդ շրջանում հաստատված մոտ 200 հազար հայերից շուրջ 20 հազարը արդեն ամերիկյան զորքերի կազմում հերոսաբար պայքարել է Երկրորդ աշխարհամարտի մարտադաշտերում՝ Պերլ Հարբորում, Իտալիայի ազատագրման համար մղված ճակատամարտերում:
Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակը, ըստ էության, ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդների, դաշնակից պետությունների, մեր բոլորի հաղթանակն է:
Վառ պահենք մեր պապերի կերտած հաղթանակի հիշողությունը, գնահատենք մեր հին ու նոր հաղթանակների կերտողներին, մեր հերոսներին և արժանի լինենք նրանց կատարած սխրանքներին:

Today, May 9, 2025, marks the 80th anniversary of the victory in the Great Patriotic War, a difficult war fought by the peoples of the Soviet Union against the fascist German invaders at the cost of untold hardships and losses.
The contribution of the Armenian people to the creation of that victory is undeniable. According to accepted data, about 600 thousand Armenians from the USSR participated in World War II, including about 300 thousand from the Armenian SSR, which constituted 22 percent of the population of our republic at that time. Almost half of the Armenians who participated in the war fought for victory at the cost of their lives.
During World War II, 6 Armenian and 7 divisions composed mainly of Armenians fought on various fronts. In that war, the Armenian people gave 4 marshals: Hovhannes Baghramyan, Hamazasp Babajanyan, Sergey Khudyakov, Sergey Aganov, and 1 admiral: Hovhannes Isakov. About 70 Armenian generals commanded divisions and larger units.
104 (according to other sources, 106) Armenians and representatives of the Armenian SSR received the title of Hero of the USSR (Hovhannes Baghramyan and Nelson Stepanyan - double Hero), 27 became full knights of the Order of Glory (equivalent to the title of Hero), and about 80,000 Armenian soldiers were awarded orders and medals.
Generals, commanders of divisions, regiments, large combat units, combat officers, military pilots and hundreds of thousands of fighters, in other words, children of the Armenian people, sowers who did not return home...
Only one of the 6 Armenian divisions remained in the republic to guard the Soviet-Turkish border and resist the alleged aggression of Hitler's ally Turkey.
Other Armenian divisions, the most famous of which is the 89th Tamanyan, fully participated in the course of the Great Patriotic War, reaching from the Caucasus to Berlin, Courland, Austria, participating in the battles of Stalingrad, Kursk, and liberation operations. Numerous representatives of the Armenian people in European countries, in France, Bulgaria, and elsewhere, in the occupied part of the USSR, actively participated in the partisan struggle, the resistance movement, and became national heroes of those countries.
Of the approximately 200,000 Armenians who settled in the United States at that time, about 20,000 had already fought heroically as part of the American troops on the battlefields of World War II, at Pearl Harbor, and in the battles for the liberation of Italy.
The victory in the Great Patriotic War is, in essence, the victory of all the peoples of the USSR, the allied states, and all of us.
Let us keep the memory of the victory created by our grandfathers alive, appreciate the creators of our old and new victories, our heroes, and be worthy of their feats.