2025 թ. մայիսի 13-31-ը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում, հաստատված ժամանակացույցի համաձայն, նախատեսված է իրականացնել 2024-2025 ուսումնական տարվա առկա ուսուցման շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորումը՝ 11 մասնագիտության կրթական ծրագրերով:
Մայիսի 13-ին կայացան «Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության («Անգլերեն լեզու և գրականություն», «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրերի) շրջանավարտների ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները:
«Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր «Հայաստանի եվրոպական համալսարան» հիմնադրամի կիրառական լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ, բ․գ․թ․, դոցենտ Սոնա Հակոբյանը: «Անգլերեն լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 25 շրջանավարտներից 11-ը ստացավ «գերազանց», 11-ը՝ «լավ», 3-ը՝ «բավարար»: «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 6 շրջանավարտներից 5-ը ստացավ «գերազանց», 1-ը՝ «լավ»:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ աշխատանքներում շատ մանրակրկիտ և լեզվական խորքային վերլուծություններ պարունակող դրույթներ էին ներկայացված: Ուսանողների անգլերենի և ֆրանսերենի մակարդակը ակադեմիական առումով շատ բարձր էր: Նրանց լեզվամտածողությունը հենքային և հիմնավորված բնույթ էր կրում:
Ավարտական աշխատանքների իրականացման հետագա բարելավման ուղղությամբ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է ավելի արդիական և վերլուծական լայն շրջանակ ներկայացնող թեմաներ առաջադրել:
Մայիսի 17-ին տեղի կունենան «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա», «Ռուսաց լեզու և գրականություն», «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)», «Զբոսաշրջություն», «Դիզայն», «Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» կրթական ծրագրերի շրջանավարտների ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները:
Մայիսի 24-ին կկայանան «Հոգեբանություն», «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա», մայիսի 31-ին՝ «Պատմություն», «Հայոց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրերի շրջանավարտների ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները:
Բակալավրի որակավորում ստանալու կապակցությամբ ԵՊՀ ԻՄ ղեկավարության և ողջ անձնակազմի անունից սիրով շնորհավորում ենք արդեն ամփոփիչ ատեստավորում անցած մեր շրջանավարտներին, նրանց ցանկանում անձնական և մասնագիտական նշանակալի ձեռքբերումներ, իսկ մյուսներին մաղթում ենք հաջող պաշտպանություններ:

From May 13-31, 2025, according to the approved schedule, the final attestation of graduates of the 2024-2025 academic year in 11 educational programs is scheduled to conduct at Ijevan branch of YSU.
On May 13, the defenses of the final paper of graduates of the "Foreign Language and Literature" specialty ("English Language and Literature", "French Language and Literature" educational programs) were held.
The final attestation committee for the “Foreign Language and Literature” specialty was chaired by Sona Hakobyan, PhD, Associate Professor, Head of the Department of Applied Linguistics of the “European University of Armenia” Foundation. Out of 25 graduates who participated in the final attestation of the “English Language and Literature” educational program, 11 received “excellent”, 11 received “good”, and 3 received “satisfactory”. Out of 6 graduates who participated in the final attestation of the “French Language and Literature” educational program, 5 received “excellent”, and 1 received “good”.
According to the chairman of the committee, the works presented very detailed and in-depth linguistic analyses. The students' level of English and French was very high in academic terms. Their linguistic thinking was grounded and well-founded.
In order to further improve the implementation of the final works, the chairman of the committee suggested proposing topics that are more up-to-date and have a wider analytical scope.
On May 17, the defenses of the final papers of the graduates of the educational programs "Elementary Pedagogy and Methodology", "Russian Language and Literature", "Finance (by field)", "Tourism", "Design", "Decorative and Applied Arts" will take place.
On May 24, the defenses of the final papers of the graduates of the educational programs "Psychology", "Informatics and Applied Mathematics" will take place, on May 31 - the defenses of the final papers of the graduates of the educational programs "History", "Armenian Language and Literature".
On behalf of the directorate and the entire staff of YSU IB, we would like to congratulate our graduates who have already passed the final attestation, wish them significant personal and professional achievements, and wish the others successful defenses.