ԵՊՀ ԻՄ կրթական բարեփոխումների և որակի ապահովման բաժնի նախաձեռնությամբ ս.թ. մայիսի 31-ին մասնաճյուղում հյուրընկալվել էին Տավուշի մարզի տարբեր դպրոցների երեք տասնյակից ավելի դասվարներ՝ հանդիպելու «Ես և շրջակա աշխարհը 4» դասագրքի համահեղինակ, ԵՊՀ ԻՄ տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Գուրգեն Հովհաննիսյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում պարոն Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով դասագիրքը, նշեց, որ այն ստեղծվել է պետական չափորոշիչների և առարկայական ծրագրի պահանջներին համապատասխան: Այնուհետև նա անդրադարձավ 4-րդ դասարանի դասագրքի  կառուցվածքին: Մասնավորապես նշվեց, որ դասագրքով աշխատելը ուսուցիչները պետք է սկսեն հենց տարեսկզբից՝ աշակերտներին ծանոթացնելով դասագրքին: Ըստ այդմ՝ կմեծանա հետաքրքրությունը դասընթացի նկատմամբ, միաժամանակ ավելի արդյունավետ կկազմակերպվի դասագրքից օգտվելու գործը:
Ընդգծվեց, որ ուսուցիչը պետք է ներկայացնի դասագրքում տեղ գտած պայմանական նշանները, բացատրի դրանց նշանակությունը, որպեսզի աշակերտն արագ և հեշտ կոմնորոշվի դասագրքի էջերում: Նշվեց, որ չորրորդ դասարանի աշակերտներին ուղղված խոսքում հեղինակներն աշակերտներին խորհուրդ են տալիս իրենց ուսումնառության մեջ առավել մեծ տեղ հատկացնել դիտումներին, հետազոտություններին, փորձերին և գիտելիքի այլ աղբյուրներին:
Պարոն Հովհաննիսյանը, այդպիսով, սեմինար-հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրեց դասագրքի կառուցվածքային բաղադրատարրերը և դրանց մանկավարժամեթոդական յուրահատկությունները:
Հաջորդիվ հեղինակը ներկայացրեց 4-րդ դասարանի «Ուսուցչի ձեռնարկ»-ը, դրա կառուցվածքային բաղադրիչները: Նա նշեց, որ այս տարի ևս դրանք կտպագրվեն և անվճար կտրամադրվեն ուսուցիչներին: Ապա պարոն Հովհաննիսյանը պատասխանեց դասվարներին հետաքրքրող հարցերին:
Հանդիպման վերջում ուսուցիչներին սպասվում էր հաճելի անակնկալ. հեղինակը և դասագիրքը լույս ընծայած «Աստղիկ գրատուն» հրատարակչությունը բոլոր ուսուցիչներին նվիրեցին 2-րդ և 3-րդ դասարանների «Ուսուցչի ձեռնարկ»-ներ, նույն դասարանների աշխատանքային և թեմատիկ ու կիսամյակային տետրեր:
Ուսուցիչներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին պարոն Հովհաննիսյանին ու հանդիպման կազմակերպիչներին և ցանկություն հայտնեցին, որ ապագայում էլ կազմակերպվեն նման սեմինար-հանդիպումներ:

On the initiative of the Department of Educational Reforms and Quality Assurance of YSU IB, on May 31 the branch hosted more than three dozen teachers from different schools of Tavush region to meet with the co-author of the textbook “Me and the surrounding world 4”, acting head of the Department of Tourism Management and Culturology of YSU IB, candidate of geographical sciences, professor Gurgen Hovhannisyan.
During the meeting, Mr. Hovhannisyan, presenting the textbook, noted that it was created in accordance with state standards and the requirements of the subject program. Then he touched upon the structure of the 4th grade textbook. In particular, it was noted that teachers should start working with the textbook from the very beginning of the year, introducing students to the textbook. Accordingly, interest in the course will increase, and at the same time, the work of using the textbook will be organized more effectively. It was emphasized that the teacher should present the conventional signs in the textbook, explain their meaning, so that the student can quickly and easily navigate the pages of the textbook. It was noted that in the speech addressed to fourth-grade students, the authors advise students to devote more space to observations, research, experiments, and other sources of knowledge in their studies.
Mr. Hovhannisyan, thus, presented the structural components of the textbook and their pedagogical and methodological features to the seminar-meeting participants.
Next, the author presented the 4th grade "Teacher's Manual", its structural components. He noted that this year they will also be printed and provided to teachers free of charge. Then Mr. Hovhannisyan answered the questions of interest to the teachers.
At the end of the meeting, a pleasant surprise awaited the teachers: the author and the “Astghik Gratun” publishing house, which published the textbook, presented all teachers with “Teacher’s Handbook” for 2nd and 3rd grades, as well as workbooks, thematic and semester notebooks for the same grades.
The teachers expressed their gratitude to Mr. Hovhannisyan and the organizers of the meeting and expressed their wish that similar seminar-meetings be organized in the future.