2025 թ. հունիսի 7-21-ն ընկած ժամանակահատվածում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում իրականացվեց 2024-2025 ուսումնական տարվա հեռակա ուսուցման շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորումը՝ բակալավրի 7 և մագիստրատուրայի 1՝ «Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրերով:
Հունիսի 7-ին կայացավ «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրի շրջանավարտների ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը14-ին տեղի ունեցան «Պատմություն» և «Զբոսաշրջություն», 20-ին՝ «Գործարար վարչարարություն (կառավարում21-ին՝ «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)», «Հոգեբանություն», «Հայոց լեզու և գրականություն», «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրերի շրջանավարտների ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները: Դրանքըստ հանձնաժողովների նախագահներիկազմակերպված էին պատշաճ կերպով և իրականացվեցին ժամանակացույցների, գործող կարգով ավարտական աշխատանքների համար նախատեսված չափանիշների համաձայն:
«Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր «Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան» հիմնադրամի ինֆորմատիկայի, հաշվողական տեխնիկայի և կառավարման համակարգերի ամբիոնի պրոֆեսոր, տեխ․ գիտ․ դոկտոր Համլետ Հարությունյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 19 շրջանավարտներից 4-ը ստացավ «գերազանց», 8-ը՝ «լավ», 7-ը՝ «բավարար»:
«Հայոց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի մայրենիի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի դոցենտ, բ․գ․ դոկտոր Եվա Մնացականյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 12 շրջանավարտներից 1-ը ստացավ «գերազանց», 9-ը՝ «լավ», 2-ը՝ «բավարար»:
«Հոգեբանություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կրթության հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան, հ․գ․թ․, պրոֆեսոր Ռուզաննա Պետրոսյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած շրջանավարտներից 2-ը ստացավ «գերազանց», 2-ը՝ «լավ», 1-ը՝ «բավարար», 2-ը՝ «անբավարար»:
«Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր ՀՀ կենտրոնական բանկի վիճակագրության վարչության պետ, տ․գ․թ․, ասիստենտ Գագիկ Աղաջանյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 11 շրջանավարտներից 4-ը ստացավ «լավ», 7-ը՝ «բավարար»:
«Կառավարում» մասնագիտության(«Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» ԿԾ) մագիստրոսական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ․, դոցենտ Գագիկ Ասլանյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցածշրջանավարտներից 5-ը ստացավ «գերազանց», 4-ը՝ «լավ»:
«Զբոսաշրջություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) Դեմո ծրագրերի խորհրդատու, աշխ․ գ․ դոկտոր, պրոֆեսոր Հովիկ Սայադյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 10 շրջանավարտներից 8-ը ստացավ «լավ», 2-ը՝ «բավարար»:
«Պատմություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետի դեկան, պ․գ․թ․, դոցենտ Էդգար Հովհաննիսյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 13 շրջանավարտներից 6-ը ստացավ «լավ», 7-ը՝ «բավարար»:
«Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի մանկավարժության ամբիոնի դոցենտ, մ․գ․թ․ Սուսաննա Սիսյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 16 շրջանավարտներից 6-ը ստացավ «գերազանց», 9-ը՝ «լավ», 1-ը՝ «բավարար»:
Բակալավրի և մագիստրոսի որակավորում ստանալու կապակցությամբ ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության և ամբողջ անձնակազմի անունից սիրով շնորհավորում ենք 2025 թ. հեռակա ուսուցման մեր շրջանավարտներին՝ ցանկանալով մասնագիտական և անձնական նորանոր ձեռքբերումներ ու հաջողություններ, իրենց ստացած գիտելիքների, կարողությունների ու հմտությունների նպատակային և լիարժեք կիրառում, ամենայն բարիք:

From June 7 to 21, 2025 the final certification of distance learning graduates of the 2024-2025 academic year was carried out at Ijevan branch of YSU, with 7 bachelor's and 1 master's degree programs in "Business Administration (Management)".
On June 7, the defense of the graduation theses of the graduates of the "Elementary Pedagogy and Methodology" educational program took place, on the 14th, "History" and "Tourism" took place, on the 20th, "Business Administration (Management)", on the 21st, the defense of the graduation theses of the graduates of the "Finance (by field)", "Psychology", "Armenian Language and Literature", "Informatics and Applied Mathematics" educational programs. According to the chairmen of the committees, they were organized properly and were carried out in accordance with the schedules and the standards provided for graduation theses in the current procedure.
The final certification committee of the “Informatics and Applied Mathematics” educational program was chaired by Hamlet Harutyunyan, Professor of the Department of Informatics, Computing and Control Systems of the “National University of Architecture and Construction of Armenia” Foundation, Doctor of Technical Sciences.
Out of 19 graduates who participated in the final certification, 4 received “excellent”, 8 received “good”, and 7 received “satisfactory”.
The final attestation committee of the “Armenian Language and Literature” educational program was headed by Associate Professor of the Department of Mother Tongue and Its Teaching Methods of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, Ph.D. Doctor Eva Mnatsakanyan.
Of the 12 graduates who participated in the final attestation, 1 received “excellent”, 9 received “good”, and 2 received “satisfactory”.
The final attestation committee of the “Psychology” educational program was headed by the Dean of the Faculty of Educational Psychology and Sociology of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, PhD, Professor Ruzanna Petrosyan.
Out of the 7 graduates who participated in the final attestation, 2 received “excellent”, 2 received “good”, 1 received “satisfactory”, and 2 received “unsatisfactory”.
The final certification committee of the “Finance (by sector)” educational program was chaired by Gagik Aghajanyan, Assistant Professor, Head of the Statistics Department of the Central Bank of the Republic of Armenia.
Of the 11 graduates who participated in the final certification, 4 received “good”, 7 received “satisfactory”.
The final certification committee for the master's program in the "Management" specialty ("Business Administration (Management)" MA) was chaired by Gagik Aslanyan, Head of the Department of Management of the Armenian State University of Economics, Doctor of Economic Sciences, Associate Professor.
Out of 9 graduates who participated in the final certification, 5 received "excellent", 4 - "good".
The final certification committee of the “Tourism” educational program was headed by the German Agency for International Cooperation (GIZ) Demo Programs Consultant, Doctor of Economic Sciences, Professor Hovik Sayadyan.
Out of 10 graduates who participated in the final certification, 8 received “good”, 2 received “satisfactory”.
The final attestation committee of the “History” educational program was chaired by the Dean of the Faculty of History and Social Sciences of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, PhD, Associate Professor Edgar Hovhannisyan.
Of the 13 graduates who participated in the final attestation, 6 received “good”, 7 received “satisfactory”.
The final certification committee of the “Elementary Pedagogy and Methodology” educational program was headed by Associate Professor of the Department of Pedagogy of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, PhD Susanna Sisyan.
Out of 16 graduates who participated in the final certification, 6 received “excellent”, 9 received “good”, and 1 received “satisfactory”.
On the occasion of receiving a bachelor’s and master’s degree, on behalf of YSU IB Directorate and the entire staff, we would like to congratulate our 2025 distance learning graduates, wishing them new professional and personal achievements and successes, purposeful and full application of the knowledge, abilities and skills they have acquired, and all the best.