2025 թ. հուլիսի 1-3-ը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցան «Գծանկար» և «Կոմպոզիցիա» առարկաների ներբուհական քննությունները՝ «Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» և «Դիզայն» կրթական ծրագրերով ընդունելության համար:
Ըստ կրթական ծրագրերի՝ ընդունելության ներբուհական քննությունների անցկացման համար ձևավորվել էր տեսաձայնագրման սարքերով հագեցած քննական կենտրոն:
Յուրաքանչյուր կրթական ծրագրի ներբուհական քննություններն անցկացվեցին մեկական օրով՝ 4-ական ժամ տևողությամբ: Քննասենյակում դիմորդներն իրենց տեղերն ընտրեցին վիճակահանությամբ: «Գծանկար» առարկայի քննության ժամանակ հանձնարարվող առաջադրանքը նատյուրմորտ էր` հարթ ֆոնի վրա 3 գիպսե առարկաներից, գրաֆիտե մատիտով պարզ լուսավորությամբ` A2 ֆորմատի թղթի վրա, իսկ «Կոմպոզիցիա» առարկայի համար՝ պարզ երկրաչափական, բուսական կամ կենդանական մարմիններից կառուցված զարդանախշային հորինվածք՝ դեկորատիվ մեկնաբանությամբ՝ A3 ֆորմատի թղթի վրա:
«Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» կրթական ծրագրով մասնաճյուղ էր դիմել 11 (1 դիմորդ չէր ներկայացել ներբուհական քննություններին), իսկ «Դիզայն» կրթական ծրագրով՝ 21 դիմորդ: Հանձնաժողովի անդամները «Գծանկար» առարկայի քննության գնահատման ընթացքում հաշվի էին առնում հորինվածքի գրագետ տեղադրումը թղթի մեջ, կառուցողական մոտեցումը, ծավալների տարածածավալային պատկերումը, ծավալների տոնային ընկալումը և նյութականության ստացումըհորինվածքի եզրափակիչ մշակումը:
«Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» կրթական ծրագրի «Կոմպոզիցիա» առարկայի քննության ժամանակ գնահատվում էին զարդանախշերի ընտրությունը և գրագետ համադրելիությունը, կոմպոզիցիա ստեղծելու ստեղծագործական մտքի կիրառումը, զարդանախշերով միջնադաշտի և եզրային գոտիների ստեղծումը, դետալների՝ միմյանց  նկատմամբ կոմպոզիցիոն աշխատանքի ամբողջացումը, կոմպոզիցիայում զարդանախշերի չափերի ներդաշնակ համադրության առկայությունը, զարդանախշերի գունային սահուն, հակադիր, կտրուկ անցումների, տոնայնության արտացոլումը, զարդանախշերի հստակ սահմանազատման առկայությունը գունային տոների միջոցով, տաք և սառը գույների համադրության և ստեղծագործական մտքի առկայությունը:
«Դիզայն» կրթական ծրագրի «Կոմպոզիցիա» առարկայի քննության ժամանակ գնահատվում էին երկրաչափական ծավալային մարմինների   գրագետ համադրելիությունը, կոմպոզիցիա ստեղծելու ստեղծագործական մտքի կիրառումը, երկրաչափական ծավալային մարմիններով կոմպոզիցիոն հորինվածքի դինամիկ ամբողջացումը (սկիզբ, հասունացում, ավարտ), կոմպոզիցիոն հորիվածքում մարմինների չափերի ներդաշնակ համադրության առկայությունը, գունային սահուն, հակադիր, կտրուկ անցումների տոնայնության արտացոլումը, երկրաչափական ծավալային մարմինների հստակ սահմանազատման առկայությունը՝ գույների տոների միջոցով:
Ներբուհական քննություններին մասնակցած 31 դիմորդներն էլ հաղթահարեցին քննությունների նվազագույն շեմը, որի կապակցությամբ ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության և ողջ անձնակազմի անունից սիրով շնորհավորում ենք նրանց՝ մաղթելով մեծ հաջողություններ ուսման մեջ և կյանքում:

On July 1-3, 2025 the internal examinations for the subjects "Drawing" and "Composition" were held at Ijevan branch of YSU for admission to the "Decorative and Applied Arts" and "Design" educational programs.
According to the educational programs, 4 examination centers equipped with video recording devices were formed for the conduct of the internal examinations for admission.
The internal examinations for each educational program were held on one day, lasting 4 hours each. Applicants chose their places in the examination room by drawing lots. The task assigned during the examination for the "Drawing" subject was a still life, made of 3 plaster objects on a flat background, with a graphite pencil in simple lighting on A2 format paper, and for the "Composition" subject, an ornamental composition built of simple geometric, plant or animal bodies with a decorative interpretation on A3 on paper of the format.
11 applicants applied to the branch with the “Decorative and Applied Arts” educational program (1 applicant did not come for the internal exams), and 21 applicants with the “Design” educational program. During the evaluation of the “Drawing” subject exam, the members of the commission took into account the competent placement of the composition on paper, the constructive approach, the spatial depiction of volumes, the tonal perception of volumes and the acquisition of materiality, and the final development of the composition.
During the examination of the “Composition” subject of the “Decorative and Applied Arts” educational program, the selection of ornaments and competent comparison, the application of creative thought to create a composition, the creation of the middle field and edge zones with ornaments, the completion of the compositional work of details relative to each other, the presence of a harmonious combination of the sizes of ornaments in the composition, smooth, contrasting, sharp transitions of the colors of the ornaments, tonality reflection, the presence of clear demarcation of ornaments through color tones, the combination of warm and cool colors, and the presence of creative thought.
During the examination of the subject "Composition" of the "Design" educational program, the competent comparison of geometric volumetric bodies, the application of creative thinking to create a composition, the dynamic integration of the compositional composition with geometric volumetric bodies (beginning, maturation, end), the presence of a harmonious combination of body sizes in the compositional composition, the reflection of the tonality of smooth, contrasting, sharp color transitions, the presence of a clear demarcation of geometric volumetric bodies through color tones were assessed.
All 31 applicants who participated in the internal university exams overcame the minimum threshold of the exams, in connection with which, on behalf of the YSU IB Directorate and the entire staff, we warmly congratulate them, wishing them great success in their studies and in life.