2025 թ․ հունվարին Հայաստանի, Ղրղզստանի, Սլովենիայի, Գերմանիայի և Վրաստանի մի շարք բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ERASMUS Lump Sum Grant («Էրազմուս Լամփ Սամ Գրանտ») ծրագրի շրջանակներում մշակել և ներկայացրել են DIGITECH («Դիջիթեք») նախագիծը: Հայաստանի Հանրապետությունից ծրագրին դիմել են ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը:
Ս․թ․ հուլիսի 15-ին ամփոփվել են արդյունքները, որոնց համաձայն՝ DIGITECH նախագիծը հաստատվել և հավանության է արժանացել Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից: Ծրագրի տևողությունը 3 տարի է, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի համար նախատեսված գումարը 94․383 եվրո է:
Նախագծի գլխավոր նպատակն է բարձրագույն կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացումը, նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրումը տեխնոլոգիական գործընթացների և արտադրության թվայնացման մեջ։ Այն համապատասխանում է թվային փոխակերպման, կանաչ տեխնոլոգիաների և բաց մուտքի վերաբերյալ ԵՄ քաղաքականությանը՝ ապահովելով երկարաժամկետ ազդեցություն և կայունություն:
DIGITECH նախագիծը միտված է լուծելու կրթական արդյունքների և աշխատաշուկայի պահանջարկների միջև անհամապատասխանությունը Ղրղզստանում, Հայաստանում և Վրաստանում՝ տեխնոլոգիական գործընթացների և արտադրության ավտոմատացման գործող ուսումնական ծրագրերում ներդնելով նորարարական տեխնոլոգիաներ («Մեծ տվյալներ», մեքենայական ուսուցում և արհեստական բանականություն): Նախագիծն ուղղված է կրթության որակի, շրջանավարտների զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը՝ նրանց զինելով տեխնոլոգիական գործընթացների թվայնացման և արտադրության ոլորտում առաջադեմ հմտություններով, միաժամանակ արդիականացնելով ուսուցման մեթոդաբանությունները, խթանելով ակադեմիական աշխարհի և արդյունաբերության միջև ավելի սերտ համագործակցությունը:
Ծրագիրն ընդգրկում է բակալավրի կրթական ծրագրերի թարմացում, շարունակական մասնագիտական զարգացման դասընթացների մշակում և «Թվային երկվորյակներ» տեխնոլոգիական լաբորատորիաների ստեղծում մասնակից բուհերում: Նախագծում կարևոր դեր է հատկացված ներառականությանը՝ նպատակ ունենալով հավասար հնարավորություններ ստեղծելու կանանց, անապահով խմբերի և հեռավոր շրջանների ուսանողների համար:
Եվրոպական համալսարանների և ոլորտի առաջատարների հետ համագործակցության միջոցով նախագիծը կներդնի լավագույն փորձը, կբարելավի դասավանդողների վերապատրաստումը և կխթանի կայուն տնտեսական զարգացումը: Միջազգային համագործակցության և գիտելիքների փոխանցման միջոցով այն կստեղծի ամուր կրթական հարթակ՝ նպաստելով մասնակից երկրների տնտեսական և տեխնոլոգիական առաջընթացին:
DIGITECH նախագծի հաստատման կապակցությամբ սիրով շնորհավորում ենք մասնակից կողմերին՝ ցանկանալով բարի ընթացք, փոխշահավետ համագործակցություն և գոհացնող արդյունքներ:

In January 2025, a number of higher education institutions from Armenia, Kyrgyzstan, Slovenia, Germany and Georgia developed and presented the DIGITECH project within the framework of the ERASMUS Lump Sum Grant program. The Ijevan branch of YSU and the Armenian State University of Economics applied for the program from the Republic of Armenia.
On July 15, 2020, the results were summarized, according to which the DIGITECH project was approved by the European Commission. The duration of the program is 3 years, the amount allocated for Ijevan branch of YSU is 94,383 euros.
The main objective of the project is to develop capacities in the field of higher education, to introduce innovative technologies in the digitalization of technological processes and production. It is in line with EU policies on digital transformation, green technologies and open access, ensuring long-term impact and sustainability.
The DIGITECH project aims to address the mismatch between educational outcomes and labor market demands in Kyrgyzstan, Armenia, and Georgia by introducing innovative technologies (“Big Data,” machine learning, and artificial intelligence”) into existing curricula for technological process and production automation. The project aims to improve the quality of education and the employability of graduates by equipping them with advanced skills in the field of technological process digitization and production, while modernizing teaching methodologies and promoting closer cooperation between academia and industry.
The project includes updating undergraduate curricula, developing continuing professional development courses, and establishing “Digital Twins” technology labs at participating universities. Inclusion plays a key role in the project, aiming to create equal opportunities for women, disadvantaged groups, and students from remote regions.
Through collaboration with European universities and industry leaders, the project will introduce best practices, improve teacher training and promote sustainable economic development. Through international cooperation and knowledge transfer, it will create a solid educational platform, contributing to the economic and technological progress of the participating countries.
We warmly congratulate the participating parties on the approval of the DIGITECH project, wishing them a smooth process, mutually beneficial cooperation and satisfactory results.