2025 թ. դեկտեմբերի 5-ին «Հատուկ մանկավարժության հիմունքներ» դասընթացի շրջանակներում ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում անցկացվեց բաց դաս՝ «Խոսքի խանգարումներ և PEGS՝ այլընտրանքային հաղորդակցում» թեմայով:
Բաց դասը վարում էր Մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի ասիստենտ Ի. Պոնոմարենկոն, մասնակցում էին «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի, «Հայոց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսի ուսանողները:
Ներկա էին վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմերի ներկայացուցիչներ՝ ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, պ.գ.թ., դոցենտ Ն. Գրիգորյանը, Մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, հ.գ.թ., դոցենտ Լ․ Հարությունյանը, մ.գ.թ., դոցենտ Ա․ Ղազարյանը, ուսանողներ:
Բաց դասի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց դասի նպատակին և խնդիրներին, տրվեց թեմայի վերաբերյալ պատմական համառոտ ակնարկ:
Ուսանողները ներկայացրին խոսքի, հոգեխոսքային ֆունկցիայի զարգացման խանգարումները՝ կարևորելով այլընտրանքային հաղորդակցման PECS մեթոդի դերը խոսքի և հաղորդակցական կարողությունների զարգացման գործընթացում:
Բաց դաս-քննարկումն անցավ ինտերակտիվ մեթոդների կիրառմամբ, հարց ու պատասխանով և փոքրիկ դերային իրավիճակների խաղարկմամբ:
Ուսանողները նաև ներկայացրին գործնական դասաժամին իրենց պատրաստած PECS փաթեթը: Դասի գործնական մասն ամփոփվեց Էդուարդ Դե Բոնոյի «Մտածողության 6 գլխարկներ» մեթոդի կիրառմամբ:
Գործնական մասի ավարտից հետո ուսանողներին հաղորդվեց նոր նյութ՝ անհատական ուսուցման պլանի (ԱՈՒՊ) մշակման կարգի և փուլերի մասին:
Վերջում բաց դասի վերաբերյալ իրենց գոհունակությունը հայտնեցին ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ն. Գրիգորյանը և ամբիոնի դոցենտ Ա. Ղազարյանը:

On December 5, 2025, within the framework of the “Fundamentals of Special Pedagogy” course, an open lesson was held at the Faculty of Humanities of Yerevan State University Ijevan branch on the topic “Speech Disorders and PEGS - Alternative Communication”.
The open lesson was conducted by I. Ponomarenko, assistant professor of the Department of Pedagogy and Psychology; the 3rd year students of the “Elementary Pedagogy and Methodology” educational program and the 4th year students of the “Armenian Language and Literature” educational program participated.
Representatives of the administrative and teaching staff were present: Acting Dean of the Faculty, PhD, Associate Professor N. Grigoryan, Acting Head of the Department of Pedagogy and Psychology, PhD, Associate Professor L. Harutyunyan, PhD, Associate Professor A. Ghazaryan, students.
During the open lesson, the goal and objectives of the lesson were discussed, and a brief historical overview of the topic was given.
The students presented the developmental disorders of speech and psycholinguistic function, emphasizing the role of the PECS method of alternative communication in the process of developing speech and communication skills.
The open class discussion was conducted using interactive methods, questions and answers, and small role-playing situations.
The students also presented the PECS package they had prepared during the practical class. The practical part of the class was summarized using the “6 Thinking Hats” method by Edward De Bono.
After the practical part, the students were informed about new material on the procedure and stages of developing an individual learning plan (ILP).
At the end, the acting dean of the faculty N. Grigoryan and the associate professor of the department A. Ghazaryan expressed their satisfaction with the open class.