2025 թ. հոկտեմբերի 3-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գրադարանի «Ամերիկյան» ընթերցասրահում տեղի ունեցավ ԵՊՀ ԻՄ հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ, բ․գ․թ․ Սիրանուշ Հովհաննիսյանի և ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ, հ․գ․թ. Դիանա Սարգսյանի հեղինակած «Հեքիաթի հոգելեզվաբանական կիրառությունը» ուսումնական ձեռնարկի շնորհանդեսը, որին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մհեր Օթարյանը, վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմերի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
Շնորհանդեսին բացման խոսքով հանդես եկավ գրադարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը՝ ներկայացնելով հեղինակների կենսափորձառությունը, հետազոտական աշխատանքների ուղղվածությունը: Վ․ Պողոսյանը, «Հեքիաթի հոգելեզվաբանական կիրառությունը» գրքի նշանակությանն անդրադառնալով, նշեց, որ գիրքը ոչ միայն կիրառական է հեքիաթամեկնության տեսանկյունից, այլև բացում է հեքիաթի և այլաբանական խոսքի տարբեր շերտեր՝ հաճախ դառնալով հեքիաթացված հերոսների կենսափորձառության նմանօրինակման միջոց. «Հեքիաթի լեզուն, նրա ներքո պարփակված տարասեռ ընկալումները, ինչպես նշում էր Ֆերդինանդ դը Սոսյուրը, ներկայանում են որպես նշանային համակարգ, որոնք ունեն հոգեբանական ենթաշերտեր»:
Գրքի համահեղինակներ Ս․ Հովհաննիսյանը և Դ. Սարգսյանը հանդես եկան «․․․Եվ խոսեց հեքիաթը» բանախոսությամբ՝ մասնավորապես նշելով, որ գրքի շուրջ աշխատանքները եղել են բավականին  երկարատև, հաճախ մեկ բառի կամ մեկ նախադասության առնչությամբ ունեցել են տարակարծություններ: Հեղինակները շեշտեցին, որ ուսումնական ձեռնարկի առաջին մասում ներկայացված են հեքիաթաթերապիայի վերաբերյալ հոգելեզվաբանական և ստեղծագործական հոգեբանության մոտեցումները, հեքիաթի միջոցով տարվող հոգեբանական աշխատանքի բնույթն ու առանցքային կողմերը: Ձեռնարկի երկրորդ մասը հեղինակային հեքիաթներ են՝ ուղղված անձնային աճի, ապրումների ճանաչման և կարգավորման, միջանձնային հարաբերությունների ու գոյաբանական տարատեսակ ճգնաժամերի կարգավորմանը և հաղթահարմանը: Բանախոսները նաև նշեցին, որ ձեռնարկը նախատեսված է հոգեբանության, հոգեթերապիայի, հոգելեզվաբանության ոլորտի մասնագետների, ինչպես նաև նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են հեքիաթներն օգտագործելու անձնական աճի և ինքնաճանաչման տեսանկյունից:
Նոր գրքի հրատարակման առթիվ իր շնորհավորանքի խոսքն ասաց ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ․ Օթարյանը՝ շնորհավորելով և շնորհակալություն հայտնելով գրքի հեղինակներին․ «Հեքիաթը մեր մանկությունն ու մեր առաջին կենսափորձն է, հոգեկան աշխարհի ձևավորման, նույնականացման միջոցը, որտեղ բոլորը համեմատվում են, հեքիաթներում գտնում ենք մեր իդեալական հերոսներին ու հակահերոսներին»: Տնօրենը նշեց, որ ողջունելի են  նմանօրինակ միջոցառումների իրականացումը և հատկապես դրանցում ուսանողների մասնակցության ակտիվությունը, որը գրքի պահանջվածության և անհրաժեշտության ցուցիչն է:
«Հեքիաթի հոգելեզվաբանական կիրառությունը» գրքի վերաբերյալ իրենց կարծիքներն արտահայտեցին Մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, հ.գ.թ. Ռ. Աղուզումցյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Վ․ Ավագյանը, բուհի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմերի այլ անդամներ:

On October 3, 2025, the presentation of the educational manual “Psycholinguistic Application of the Fairy Tale” by YSU Ijevan Branch Assistant Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Ph.D. Siranush Hovhannisyan and YSU General Psychology Department Associate Professor, Ph.D. Diana Sargsyan took place in the “American” reading room of the Ijevan Branch Library. The presentation was attended by YSU IB Director Mher Otaryan, representatives of the administrative and teaching staff, and students.
The head of the library, Vladimir Poghosyan, made an opening speech at the presentation, presenting the authors’ life experience and the direction of their research work. V. Poghosyan, referring to the significance of the book “Psycholinguistic Application of the Fairy Tale”, noted that the book is not only practical from the point of view of fairy tale-telling, but also opens up different layers of fairy tale and allegorical speech, often becoming a means of imitating the life experience of fairy-tale heroes. “The language of the fairy tale, the heterogeneous perceptions contained within it, as Ferdinand de Saussure noted, are presented as a system of signs that have psychological sublayers.”
Co-authors of the book S. Hovhannisyan and D. Sargsyan delivered a speech “…And the Fairy Tale Spoke,” noting in particular that the work on the book was quite lengthy, often with disagreements over one word or one sentence. The authors emphasized that the first part of the manual presents psycholinguistic and creative psychology approaches to fairy tale therapy, the nature and key aspects of psychological work conducted through fairy tales. The second part of the manual is authorial fairy tales aimed at personal growth, recognition and regulation of experiences, regulation and overcoming of interpersonal relationships and various ontological crises. The speakers also noted that the manual is intended for specialists in the fields of psychology, psychotherapy, psycholinguistics, as well as for those who are interested in using fairy tales for personal growth and self-knowledge.
The Director of the YSU IB M. Otaryan delivered his congratulatory speech on the publication of the new book, congratulating and thanking the authors of the book: “A fairy tale is our childhood and our first life experience, a means of forming and identifying the mental world, where everyone is compared, in fairy tales we find our ideal heroes and antiheroes.” The director noted that the implementation of such events and especially the active participation of students in them are welcome, which is an indicator of the demand and necessity of the book.
Professor of the Chair of Pedagogy and Psychology, PhD R. Aghuzumtsyan, Acting Head of the Chair of Armenian Language and Literature, PhD, Associate Professor V. Avagyan, and other members of the administrative and teaching staff of the university expressed their opinions on the book "The Psycholinguistic Application of the Fairy Tale".