2025 թ. հոկտեմբերի 10-11-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում իրականացվեցին 2025-2026 ուստարվա մագիստրատուրայի հեռակա ուսուցման ընդունելության հարցացրույցները և քննությունները՝ «Ընդհանուր մանկավարժություն» մասնագիտության «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» և «Կառավարում» մասնագիտության «Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրերով:
ԵՊՀ ԻՄ հեռակա ուսուցմամբ 2 մագիստրոսական կրթական ծրագրի համար լիցենզիայով սահմանված էր 25-ական տեղ:
«Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրով ընդունելության համար ներկայացվել էր 25 դիմում, «Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 17 դիմում:
Ըստ գործող կարգի՝ ընդունելությունը կազմակերպվում է երկու ձևով (հարցազրույց և քննություն): Այս տարի մագիստրատուրայի ընդունելության մրցույթին հարցազրույցով՝ առանց ընդունելության քննության, մասնակցել է 3 դիմորդ («Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» ԿԾ՝ 1 դիմորդ, «Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» ԿԾ՝ 2), մյուսները հանձնել են ընդունելության քննություն:
«Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրով ընդունելության քննական հանձնաժողովը նախագահել է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մանկավարժության ամբիոնի վարիչ, մ․գ․դ․, պրոֆեսոր, ԵՊՀ ԻՄ տվյալ մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար Հայկ Հմայակի Պետրոսյանը: Հայտագրված 25 դիմորդներից 1-ն անցել է հարցազրույցով, 1 դիմորդ չի ներկայացել. ընդունելության քննությանը մասնակցել է 23 դիմորդ, որոնցից 3-ը ստացել է «գերազանց», 15-ը՝ «լավ», 3-ը՝ «բավարար», 2-ը՝ «անբավարար»:
«Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրով ընդունելության քննական հանձնաժողովը նախագահել է ԵՊՀ կառավարման և գործարարության, ԵՊՀ ԻՄ ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տեխ. գիտ. թեկնածու, տվյալ մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար Հարություն Վարազդատի Զաքոյանը: Հայտագրված 17 դիմորդներից 2-ն անցել է հարցազրույցով, 1 դիմորդ չի ներկայացել. ընդունելության քննությանը մասնակցել է 14 դիմորդ, որոնցից 7-ը ստացել է «գերազանց», 4-ը՝ «լավ», 3-ը՝ «բավարար»:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենության և ողջ անձնակազմի անունից ջերմորեն շնորհավորում ենք մագիստրատուրա ընդունված մեր բոլոր դիմորդներին՝ նրանց ցանկանալով հաջողություններ ու շարունակական առաջընթաց ուսման մեջ և կյանքում:

On October 10-11, 2025, the distance learning admission interviews and exams for the 2025-2026 academic year were held at the Ijevan branch of YSU, in the "General Pedagogy" specialty "School Pedagogy and Methodology" and "Business Administration (Management)" educational programs.
The license for 2 distance learning master's degree programs at YSU IB stipulated 25 places each. 25 applications were submitted for admission to the "School Pedagogy and Methodology" educational program, and 17 applications were submitted for admission to the "Business Administration (Management)" educational program.
According to the current procedure, admission is organized in two ways (interview and exam). This year, 3 applicants participated in the master's degree admission competition through an interview, without an entrance exam (1 applicant for the "School Pedagogy and Methodology" program, 2 for the "Business Administration (Management)" program), the others passed the entrance exam.
The admission examination committee for the "School Pedagogy and Methodology" educational program was chaired by Hayk H. Petrosyan, Head of the Department of Pedagogy of the International Scientific and Educational Center of the RA NAS, Doctor of Sciences, Professor, Head of the given master's educational program of the YSU IB. Out of 25 applicants, 1 passed the interview, 1 applicant did not show up. 23 applicants participated in the entrance exam, 3 of them received "excellent", 15 - "good", 3 - "satisfactory", 2 - "unsatisfactory".
The admission examination committee for the “Business Administration (Management)” educational program was chaired by Harutyun V. Zakoyan, Associate Professor of the Department of Management and Entrepreneurship, YSU IB General Economics Department, Candidate of Technical Sciences, Head of the given master’s educational program. Out of 17 applicants, 2 passed the interview, 1 applicant did not show up. 14 applicants participated in the entrance examination, 7 of them received “excellent”, 4 received “good”, 3 received “satisfactory”.
On behalf of the management and the entire staff of Ijevan branch of YSU, we warmly congratulate all our applicants admitted to the master’s program, wishing them success and continuous progress in their studies and life.