2025 թ. հոկտեմբերի 11-ին ԵՊՀ ԻՄ «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողները՝ որպես այցելուներ, Երևանում մասնակցեցին «Digitec Expo 2025» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին։ Այն համախմբել էր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինժեներիայի և նորարարության ոլորտների առաջատար ընկերություններին, ստարտափներին և կրթական հաստատություններին։
Միջոցառման ընթացքում ուսանողները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ), ծրագրավորման, ռոբոտատեխնիկայի և նորարարական լուծումների ոլորտում վերջին ձեռքբերումներին։ Նրանք այցելեցին տարբեր հայկական և արտերկրից ժամանած ընկերությունների տաղավարներ, մասնակցեցին ցուցադրություններին և տեղեկացան նորագույն տեխնոլոգիական միտումների մասին։
Հետաքրքիր տաղավարների շարքում առանձնանում էին մի քանի նորարարական նախագծեր․
• Կապի ապահովման սարք, որը խլացուցիչի աշխատանքի ժամանակ ապահովում էր անխափան հաղորդակցություն՝ ազդանշանի հաճախությունը պարբերաբար փոխելու միջոցով։
• Ծրագիր, որը կարողանում էր հայերեն ձայնային խոսքը վերածել տեքստի, իսկ տրված տեքստը՝ ձայնային խոսքի՝ ապահովելով երկկողմանի խոսքային հաղորդակցություն։
• Բժշկական անալիզների ավտոմատ համակարգ, որի միջոցով պոլիկլինիկաներում ընդունված անալիզ-հեղուկները լցնելուց հետո սարքը որոշում էր դրանց քիմիական բաղադրությունը և արդյունքները ուղարկում էր բջջային հավելվածին։
Ուսանողները նաև տեսան ժամանակակից դրոններ և ազդանշանի չափման ու հաճախականային սպեկտրալ անալիզի նոր սերնդի տեխնիկա։
«Armenian Code Academy» տաղավարի քննարկման ժամանակ ուսանողները տեղեկացան առաջիկայում պլանավորվող դասընթացների մասին, քննարկեցին ՏՏ որոշ ուղղությունների մասնագիտացման պահանջարկը, ինչպես նաև ստացան հղումներ իրենց էլեկտրոնային դասընթացների շտեմարանին։
«Teach For Armenia» տաղավարում ուսանողները տեղեկացան կազմակերպության գործունեության մասին, որն աշխատում է՝ ապահովելու, որ Հայաստանի բոլոր երեխաները ստանան որակյալ կրթություն՝ անկախ իրենց բնակավայրից։ Կազմակերպությունը ներկայացրեց իր կրթական ծրագրերը, մենթորության հնարավորությունները և կամավորական գործունեությունը։
Ուսանողները ծանոթացան ավտոմատացված ձևով արհեստական բանականության մոդելներ կառուցող ընկերության հետ, որն առաջարկում էր իրենց հետ համագործակցությամբ կիրառել LLM մոդելներ՝ մասնագիտանալով այն ոլորտներում, որտեղ հատկապես կարևոր է տվյալների անվտանգությունը։
Ուշագրավ էր նաև ՏՏ հարցազրույցների պատրաստող ծրագիրը, որը նախատեսված է ուսանողներին օգնելու հարցազրույցների նախապատրաստման գործընթացում՝ ամրապնդելով նրանց գիտելիքներն ու ինքնավստահությունը՝ ապագա աշխատանքի դիմելիս։
Տպավորիչ էր Երևանի քաղաքապետարանում գործող «Երևան քաղաքի տեխնոլոգիաների կենտրոն»-ի ներկայացրած վահանակը, որտեղ տեղակայված էին օնլայն ռեժիմում գործող Երևանի բնապահպանական և քաղաքային կյանքին վերաբերող տվյալների գրաֆիկ-պատկերները։
«Digitec Expo 2025»-ին մասնակցությունը նպաստեց ուսանողների մասնագիտական տեսադաշտի ընդլայնմանը և ՏՏ ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրության աճին։

On October 11, 2025, 3rd-year students of the YSU IB "Informatics and Applied Mathematics" educational program participated in the "Digitec Expo 2025" technology exhibition in Yerevan as visitors. It brought together leading companies, startups, and educational institutions in the fields of information technology, engineering, and innovation.
During the event, the students had the opportunity to get acquainted with the latest achievements in the field of information technology (IT), programming, robotics and innovative solutions. They visited the pavilions of various Armenian and foreign companies, participated in exhibitions and learned about the latest technological trends.
Several innovative projects stood out among the interesting pavilions.
• A communication device that ensured uninterrupted communication during the operation of the silencer by periodically changing the signal frequency.
• A program that was able to convert Armenian spoken speech into text, and the given text into spoken speech, providing two-way speech communication.
• An automatic medical analysis system, through which, after filling the analysis liquids accepted in polyclinics, the device determined their chemical composition and sent the results to the mobile application.
The students also saw modern drones and a new generation of signal measurement and frequency spectral analysis equipment.
During the discussion at the “Armenian Code Academy” booth, students learned about upcoming courses, discussed the demand for specialization in certain IT areas, and also received links to their online course database.
At the “Teach For Armenia” booth, students learned about the activities of the organization, which works to ensure that all children in Armenia receive a quality education, regardless of their place of residence. The organization presented its educational programs, mentoring opportunities, and volunteer activities.
The students got acquainted with a company that builds artificial intelligence models in an automated way, which offered to cooperate with them to apply LLM models, specializing in areas where data security is especially important.
Also noteworthy was the IT interview preparation program, which is designed to help students in the interview preparation process, strengthening their knowledge and self-confidence when applying for future jobs.
The panel presented by the Yerevan City Technology Center operating in Yerevan Municipality was impressive, where online graphics and images of data related to the environmental and urban life of Yerevan were located.
Participation in the Digitec Expo 2025 contributed to the expansion of students' professional horizons and the growth of interest in the IT sector.