2025 թ․ հոկտեմբերի 24-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի համագործակցության շրջանակներում իրականացվեց «Արհեստական բանականության գրագիտություն և պատասխանատու կիրառություն ուսուցիչների համար» թեմայով դասընթացի առաջին հանդիպումը:
Դասընթացին մասնակցեցին Տավուշի մարզի տարբեր դպրոցների 15 ուսուցիչներ։ Այն վարեցին «EducationUSA» խորհրդատու Իննա Ղաբուլյանը և
«Harvard, Ed.M.» շրջանավարտ Լիդա Ասիլյանը:
Հանդիպման սկզբում դասընթացավարները ներկայացրին իրենց, որից հետո ուսուցիչները ներկայացան և խոսեցին արհեստական բանականության իրենց փորձառությունից:
Ուսուցիչները ծանոթացան արհեստական բանականության գործիքներին և դասապրոցեսում դրանց ճիշտ օգտագործման ձևերին:
Ներկայացվեց, թե արհեստական բանականության գործիքակազմն օգտագործելով՝ ինչպես կարելի է նվազեցնել աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը և զարգացնել ստեղծագործ մտածողությունը:
Դասընթացի հաջորդ հանդիպումները կիրականացվեն առցանց ձևաչափով, իսկ վերջում ուսուցիչները կներկայացնեն ավարտական պորտֆոլիո, որը կարտացոլի   դասընթացի ժամանակ ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները:
Հանդիպման վերջում ուսուցիչներն արտահայտեցին իրենց տպավորությունները և շնորհակալություն հայտնեցին դասընթացավարներին՝ նման հետաքրքիր և արդիական թեմայով դասընթաց անցկացնելու և գիտելիք փոխանցելու համար:

On October 24, 2025, the first meeting of the course “Artificial Intelligence Literacy and Responsible Use for Teachers” was held within the framework of the cooperation between the US Embassy in Armenia and Ijevan branch of YSU.
The course was attended by 15 teachers from different schools in Tavush region. It was conducted by EducationUSA consultant Inna Ghabulyan and Harvard, Ed.M. graduate Lida Asilyan.
At the beginning of the meeting, the trainers introduced themselves, after which the teachers introduced themselves and spoke about their experience with artificial intelligence.
Teachers were introduced to artificial intelligence tools and how to use them correctly in the classroom.
It was presented how using artificial intelligence tools can reduce workload and develop creative thinking.
The next meetings of the course will be held online, and at the end, the teachers will present a final portfolio that will reflect the knowledge and skills acquired during the course.
At the end of the meeting, the teachers expressed their impressions and thanked the trainers for conducting a course on such an interesting and relevant topic and for transferring knowledge.