Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հետ համագործակցությամբ 2025 թ․ հոկտեմբերի 17-ից նոյեմբերի 21-ը մասնաճյուղում իրականացրեց «Անգլերեն սկսնակների համար» անվճար դասընթացը, որը վարեց ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Ա․ Պարոնյանը:
Դասընթացին դիմել է Իջևանի ու հարակից համայնքների 30 և բարձր տարիքի 23 անձ, որոնցից 15-ը հրավիրվել է նախնական թեստավորման: Դասընթացը հաջողությամբ ավարտել են 11 սովորողներ, ովքեր ամբողջ ծրագրի ընթացքում ցուցաբերել են ակտիվ ներգրավվածություն և շարունակական առաջընթաց:
Մասնակիցների լեզվական հմտությունների աճը գնահատվել է նախնական և ամփոփիչ թեստերի համեմատությամբ: Բոլոր ավարտողները ցուցաբերել են հստակ և չափելի բարելավում, որն արտացոլում է ծրագրի բարձր արդյունավետությունը և կիրառված ուսումնական մեթոդների արդյունքայնությունը:
Դասընթացի մասնակիցները ձեռք բերեցին ամերիկյան անգլերենի հիմնական գիտելիքներ և անգլերենով հաղորդակցության գործնական հմտություններ:
Սկսնակների համար նախատեսված անգլերենի ինտենսիվ դասընթացը հաջողությամբ ավարտվեց՝ ապահովելով բարձր որակ, արդյունավետ մեթոդաբանություն և տեսանելի առաջընթաց բոլոր ավարտողների դեպքում:
Մասնակիցներն արտահայտեցին ծրագրի վերաբերյալ իրենց գոհունակությունը՝ ցանկություն հայտնելով, որ նման ծրագրերը լինեն շարունակական և ավելի երկարաժամկետ:
Ծրագիրն իրականացնում է Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների Հայաստանի գրասենյակը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանում ամերիկյան անկյունների ցանցին» ծրագրի շրջանակներում:

The US Embassy in Armenia, in collaboration with Ijevan Branch of YSU, held a free “English for Beginners” course at the branch from October 17 to November 21, 2025, conducted by A. Paronyan, a lecturer at the Chair of Foreign Languages of YSU IB.
23 people aged 30 and older from Ijevan and neighboring communities applied for the course, 15 were invited for preliminary testing. 11 students successfully completed the course, who demonstrated active involvement and continuous progress throughout the program.
The participants’ language skills were assessed by comparing the preliminary and final tests. All graduates demonstrated clear and measurable improvement, which reflects the high effectiveness of the program and the effectiveness of the applied teaching methods.
The course participants acquired basic knowledge of American English and practical skills in English communication.
The intensive English course for beginners was successfully completed, ensuring high quality, effective methodology and visible progress for all graduates.
The participants expressed their satisfaction with the program, expressing their wish for such programs to be continuous and longer-term.
This program is implemented by American Councils for International Education – Armenia as part of the Support to the Network of American Spaces in Armenia project, funded by the U.S. Embassy Yerevan.