2026 թ. փետրվարի 7-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրի ավարտական կուրսի մագիստրոսական թեզերի պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր Ռուս-հայկական համալսարանի ռուսաց լեզվի և մասնագիտական հաղորդակցության ամբիոնի պրոֆեսոր, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր Իննա Սարգսյանը:
Թեզերն իրականացվել էին ըստ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում հեռակա ուսուցման մագիստրոսական թեզի պատրաստման և գնահատման կարգի: Աշխատանքներում արտացոլված էին ուսանողների ինքնուրույն հետազոտական և վերլուծական կարողությունները, գիտական խնդիրներ վերհանելու և նոր լուծումներ առաջադրելու հմտությունները:
Պաշտպանությանը մասնակցել է 17 ուսանող, որոնցից 12-ը ստացել է «գերազանց», 5-ը՝ «լավ»:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի կարծիքով՝ պաշտպանությունը կազմակերպված էր բարձր մակարդակով, ապահովված էին բոլոր անհրաժեշտ պայմանները:
Հանձնաժողովը բարձր է գնահատել աշխատանքների ներկայացման մակարդակը, ուսանողների գրագետ բանավոր խոսքը, իրենց մասնագիտության շրջանակներում դատողություններ անելու նրանց կարողությունների, ինքնակրթության հմտությունների դրսևորման մակարդակը և այլն: Նշվել է, որ պաշտպանության ընթացքում հնչել են հասուն պատասխաններ՝ պայմանավորված ոչ միայն ուսանողների բարձր կազմակերպվածությամբ, այլև դասավանդողների կողմից իրականացված աշխատանքով:
Շրջանավարտների ձեռք բերած ուսումնառության ընդհանրական արդյունքների հետագա բարելավման ուղղությամբ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է աշխատանքներում ընդարձակել հետազոտական մասը, իսկ մասնագետների պատրաստման որակի հետագա բարելավման նպատակով՝ ավելի սերտացնել դպրոց-բուհ կապը, քանզի տվյալ մասնագիտացման առաջնահերթ պահանջը դրա առավել ամրապնդումն է:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավարության և ամբողջ անձնակազմի անունից սիրով շնորհավորում ենք «Ընդհանուր մանկավարժություն» մասնագիտությամբ մագիստրատուրայի այս տարվա շրջանավարտներին և նրանց ցանկանում շարունակական առաջընթաց, մասնագիտական և անձնական նորանոր ձեռքբերումներ, ամենայն բարիք:

- The defense of the Master's theses of the "School Pedagogy and Methodology" educational program took place
The final attestation committee was chaired by Inna Sargsyan, Professor of the Chair of Russian Language and Professional Communication of the Russian-Armenian University, Doctor of Educational Sciences.
The theses were carried out according to the procedure for preparing and evaluating a Master's thesis for off-site learning at Ijevan branch of YSU. The works reflected the students' independent research and analytical abilities, skills in identifying scientific problems and proposing new solutions.
17 students participated in the defense, 12 of whom received "excellent", 5 - "good".
According to the final attestation committee, the defense was organized at a high level, all necessary conditions were provided.
The committee highly appreciated the level of presentation of the works, the competent oral speech of the students, the level of their ability to make judgments within the framework of their profession, the level of self-education skills, etc. It was noted that mature answers were heard during the defense, due not only to the high organization of the students, but also to the work carried out by the lecturers.
In order to further improve the general learning outcomes achieved by the graduates, the chairman of the committee proposed to expand the research part of the works, and in order to further improve the quality of training of specialists, to further strengthen the school-university connection, since the primary requirement of this specialization is its further strengthening.
On behalf of the directorate and the entire staff of YSU Ijevan branch, we would like to congratulate this year's graduates of the master's degree program in the specialty "General Pedagogy" and wish them continued progress, new professional and personal achievements, and all the best.