2026 թ. մարտի 6-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան ներկայացուցիչները՝ կրթական և մշակութային համագործակցության գծով կցորդ Դոմինիկ Վեյսը, համալսարանական և գիտական համագործակցության գծով կցորդ Գաղանս Լողանը, ֆրանսիացի կամավոր Կորդելիա Դեկսը:
Տեղի ունեցավ ԵՊՀ ԻՄտնօրեն Մ. Օթարյանի հետ նրանց հանդիպումը, որին մասնակցում էին տնօրենի խորհրդական ԱՄակարյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Ա. Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում տիկին Վեյսը տեղեկացրեց ԵՊՀ ԻՄ ղեկավարությանըկամավոր Կորդելիա Դեկսիաշխատանքի ավարտի մասին: Կ. Դեկսը ներկայացրեց իր կատարած գործունեությունըգոհունակությամբ խոսեց մասնաճյուղի ուսանողների՝ ֆրանսերենի գերազանց իմացության մասին:
Քննարկվեցին ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերիԵՊՀ ԻՄ «Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության ուսանողների՝ Ֆրանսիայում կրթությունըշարունակելու հնարավորություններըերկկողմ համագործակցությանը վերաբերողայլ հարցեր:
Տնօրենը շնորհակալություն հայտնեցԴՎեյսին և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությանը՝ ԵՊՀ ԻՄ «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողներին աջակցելուհամարշնորհակալագիր հանձնեց Կ. Դեկսին՝ մասնաճյուղում նրա իրականացրածգործունեության համար:

On March 6, 2026, representatives of the French Embassy in Armenia visited the Ijevan branch of YSU: Dominique Weiss, attached for educational and cultural cooperation, Gagans Logan, attached for university and scientific cooperation, and French volunteer Cordelia Dex.
They met with YSU IB Director M. Otaryan, in which the director's advisor A. Makaryan, lecturer of the Department of Foreign Languages ​​A. Hovhannisyan participated.
During the meeting, Ms. Weiss informed the YSU IB directorate about the completion of volunteer Cordelia Dex's work. K. Dex presented her activities and spoke with satisfaction about the excellent knowledge of French of the branch's students.
The exchange programs of students and lecturers, the opportunities for students of the YSU IB "Foreign Language and Literature" specialty to continue their education in France, and other issues related to bilateral cooperation were discussed.
The director thanked D. Veis and the Embassy of the French Republic in the Republic of Armenia for supporting the students of the YSU IB "French Language and Literature" educational program, presented a certificate of gratitude to K. Dex for her activities at the branch.