- Մեր դասախոսի անհատական նոր ցուցահանդեսը Երևանում
Գրքում ընդգրկված 100-ից ավելի գծանկարների մոտ կեսն այս օրերին հաջողությամբ ցուցադրվեց Երևանում՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Հայաստանի ներկայացուցչությունում։ Այն նվիրված էր բարեսիրական այդ կազմակերպության 120-ամյակին և նկարների ցուցադրությունից զատ ներառում էր նաև բանախոսություն՝ «Պոլիսը և հայերը» թեմայով։
Հարյուրից ավելի արվեստասերների առջև ելույթ ունենալով՝ Լևոն Լաճիկյանը հանգամանորեն խոսեց մի կողմից՝ Բոսֆորի ափերին փռված այդ քաղաքի ճակատագրում հայերի ունեցած տեղի ու դերի մասին, մյուս կողմից՝ անդրադարձավ Պոլսի՝ «հայ մշակույթի մայրաքաղաք» լինելու հանգամանքին։ Բանախոսը կոնկրետ օրինակներով պատմեց այդ զարմանահրաշ բնակավայրի կյանքին մեր հայրենակիցների բերած անուրանալի նպաստի և ունեցած ձեռքբերումների մասին, որոնք զարմանքի հետ նաև հպարտություն են առաջ բերում։
Ներկայացված ստեղծագործություններում նուրբ գծերի միջոցով ու ջրաներկի զուսպ կիրառմամբ պատկերված էին Կ․Պոլիս-Ստամբուլի պատմական պարիսպներն ու բերդերը, նեղլիկ փողոցներն ու հին փայտե տները, ետնաբակերն ու ժամանակակից երկնաքերները, եկեղեցիներն ու մզկիթները, Բոսֆորի ափերը զարդարող հոյակերտ ու հայակերտ պալատները, քաղաքի համապատկերին այնքան բնորոշ գերեզմանոցները, ինչպես նաև հայաշունչ Գնալը և Մեծ կղզիների զմայլելի տեսարանները։
Ցուցահանդեսի այցելուների թվում էին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի մի խումբ դասախոսներ և ուսանողներ, ինչպես նաև Հայաստան ժամանած բազմաթիվ պոլսահայեր, որոնց շարքում էին հանրահայտ երգչուհի Սիպիլը, նշանավոր բանաստեղծ Զարեհ Խրախունու դուստր Նորա Ճյումպյուշյանը, մատենագետ Կարո Աբրահամյանը, «Մարմարա» օրաթերթի խմբագիր Նաիրա Մկրտչյան-Սյուզմեն, շատ ուրիշներ։ Նրանց համընդհանուր բնորոշմամբ՝ այս ցուցահանդեսը յուրատեսակ պտույտ էր «Պոլսոյ թաղերուն մէջ» ՝ գծանկարների միջոցով։

- Our lecturer's new individual exhibition in Yerevan
About half of the more than 100 drawings included in the book were successfully exhibited in Yerevan these days at the Armenian General Benevolent Union’s Armenian representation. It was dedicated to the 120th anniversary of that charitable organization and, in addition to the exhibition of paintings, also included a lecture on the topic “Istanbul and the Armenians”.
Speaking in front of more than a hundred art lovers, Levon Lachikyan spoke in detail, on the one hand, about the place and role of Armenians in the fate of that city spread on the shores of the Bosphorus, and on the other hand, touched upon the fact that Constantinople is the “capital of Armenian culture.” The speaker used specific examples to tell about the undeniable contribution and achievements made by our compatriots to the life of that amazing settlement, which, along with amazement, also inspire pride.
The presented works depicted, through delicate lines and restrained use of watercolors, the historical walls and fortresses of Constantinople-Istanbul, the narrow streets and old wooden houses, backyards and modern skyscrapers, churches and mosques, the magnificent and Armenian-built palaces adorning the shores of the Bosphorus, the cemeteries so characteristic of the city's panorama, as well as the Armenian-holy Gnal and the enchanting views of the Big Islands.
Among the visitors to the exhibition were a group of lecturers and students of the Ijevan branch of YSU, as well as numerous Armenians from Istanbul who had arrived in Armenia, including the famous singer Sibil, Nora Dziumbyushyan, daughter of the famous poet Zareh Khrakhuni, bibliographer Garo Abrahamyan, editor of the “Marmara” daily newspaper Naira Mkrtchyan-Suzmen, and many others. According to their general description, this exhibition was a unique tour “through the neighborhoods of Istanbul” through drawings.