2024 թ․ հուլիսի 19-ին Իջևանի շատրվանների հրապարակում մեկնարկեց «Մենք ենք, մեր սարերը» փառատոնը, որի շրջանակներում նախատեսված էր իրականացնել մի շարք միջոցառւմներ՝ ցուցահանդես-վաճառք, փահլևանի ցուցադրական ելույթ, համերգային ծրագիր, բակային խաղեր, կինոդիտում, արվեստի գործերի ցուցադրություն։ Իրենց տաղավարներով փառատոնին ներկայացված էին Իջևան խոշորացված համայնքի բոլոր բնակավայրերը, ինչպես նաև գործող կազմակերպությունները՝ իրենց ներկայացուցչական կազմերով։ Փառատոնին ներկա էին բազմաթիվ հյուրեր, պաշտոնատար անձինք, զբոսաշրջիկներ։
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը փառատոնին մասնակցեց առանձին տաղավարով, որը հյուրերին ներկայացրին Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Վ․ Աղաբաբյանը, «Զարթոնք Իջևանի» դրամաշնորհային ծրագրի թիմի ներկայացուցիչներ Վ․ Պողոսյանը և Ն․ Գրիգորյանը։
ԵՊՀ ԻՄ տաղավարում ցուցադրված էին Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի տարբեր տարիների շրջանավարտների բազմաժանր (գոբելեն, գեղանկար, ասեղնագործություն, մաքրամե և այլն) աշխատանքներ,  «Զարթոնք Իջևանի» դրամաշնորհային ծրագրին շրջանակներում պատրաստված Իջևանի կենտրոնի և արտադրական թաղամասի դետալացված և եռաչափ մոդելավորված պատկերները, որոնք մեծապես տպավորեցին փառատոնի այցելուներին։
«Զարթոնք Իջևանի» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում, բացի հետազոտական աշխատանքից, իրականացվել էր քաղաքի և նրա առանձին հատվածների եռաչափ մոդելավորումը, որտեղ դետալացված էին քաղաքի կենտրոնի և հրապարակների ձևավորման փորձառությունը, ճարտարապետական խնդիրները և լուծումները: Հավելենք, որ դրամաշնորհային ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող EU4Culture-ի «Մենք ենք, մեր սարերը» ծրագրի շրջանակներում։

On July 19, 2024 the "We and Our Mountains" festival was launched in Ijevan's fountain square, within the framework of which a number of events were planned: an exhibition-sale, a demonstration performance by Pahlevan, a concert program, yard games, a movie screening, and an exhibition of works of art. All settlements of the enlarged Ijevan community, as well as the existing organizations, were represented at the festival with their booths. Many guests, officials and tourists were present at the festival.
Ijevan branch of YSU participated in the festival with a separate booth, which was presented to the guests by the acting dean of the Faculty of Applied Arts V. Aghababyan, representatives of the "Zartonk Ijevan" grant project team V. Poghosyan and N. Grigoryan.
At the YSU IB booth, multi-genre (tapestry, painting, embroidery, embroidery, etc.) works of graduates of the Faculty of Applied Arts of different years, detailed and three-dimensional modeled images of the center of Ijevan and the industrial district prepared within the framework of the "Zartonk Ijevan" grant program were displayed, which greatly impressed the visitors of the festival.
Within the framework of the "Zartonk Ijevan" grant program, in addition to the research work, three-dimensional modeling of the city and its individual parts was carried out, where the experience of the city center and squares design, architectural problems and solutions were detailed. We should add that the grant program is implemented within the framework of the EU4Culture program "We and our mountains" financed by the European Union.