2024 թ. սեպտեմբերի 24-ին՝ Ա. Մարդանյանի ծննդյան տարեդարձի օրը, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացան ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի ֆրանսերեն լեզվի և գրականության սեկցիայի նախկին պատասխանատու, կրթական ծրագրի նախկին ղեկավար, ԵՊՀ ԻՄ բազմամյա առաջատար մասնագետ Աիդա Սերոժի Մարդանյանի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ՝ հուշ-ցերեկույթ, նրա անվամբ լսարանի բացում:
Հիշատակի և մեծարման միջոցառումներին մասնակցում էին ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ ռեկտորի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Հովհաննիսյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, փոխմարզպետ Ն. Ղուշչյանը, տիկին Մարդանյանի ընտանիքի անդամները և հարազատներ, ԵՊՀ ԻՄ ղեկավարությունը, վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ, ուսանողներ, շրջանավարտներ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
ԵՊՀ ԻՄ գրադարանում կայացավ Աիդա Մարդանյանի հիշատակին նվիրված հուշ-ցերեկույթը, որի սկզբում ներկաները 1 րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցեցին տիկին Մարդանյանի հիշատակին:
Ապա գնահատանքի և հիշատակի խոսքերով հանդես եկան ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Անուշավան Մակարյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, ով նաև եղել է տիկին Մարդանյանի սանը, ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Ռուզան Միրզոյանը (ելույթի տեքստը՝ այստեղ), Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Աիդա Սարհատյանը (ելույթի տեքստը՝ այստեղ), «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն կրթական ծրագրի նախկին շրջանավարտ և այժմ Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս, աշխատակից Ժաննա Ղալթախչյանը (ելույթի տեքստը՝ այստեղ), ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան՝ ֆրանսերեն լեզվի գծով համակարգող Լոռի Հովսեփյանը:
Բանախոսներն իրենց ելույթներում ուրվագծեցին Աիդա Մարդանյանի՝ իր գործի մեծ նվիրյալի և երախտավորի, սիրված դասախոսի և մանկավարժի, ազնիվ, չափազանց համեստ և լուսավոր մարդու կերպարը, ընդգծեցին նրա անգնահատելի մեծ դերն ու ներդրումը, սերն ու պատասխանատվությունը Տավուշի ողջ տարածաշրջանում ֆրանսերենի հիմնավորման, զարգացման և տարածման, սերունդների կրթության և դաստիարակության գործում:
Իր ելույթի վերջում պարոն ռեկտորը նշեց, որ Աիդա Մարդանյանին հետմահու շնորհվել է Երևանի պետական համալսարանի բարձր պարգև՝ ԵՊՀ ոսկե մեդալ, և այն սիրով հանձնեց տիկին Մարդանյանի ավագ որդուն:
Հնչեցին գրական-երաժշտական ոգեշունչ կատարումներ՝ «Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության («ՖԼԳ և «ԱԼԳ» կրթական ծրագրերի) ուսանողների մասնակցությամբ:
Հիշատակի և մեծարման ցերեկույթին հաջորդեց Աիդա Մարդանյանի անվան լսարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Հավելենք, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գիտխորհրդի՝ 2024 թ. սեպտեմբերի 17-ի որոշման համաձայն ԵՊՀ ԻՄ թիվ 50 լսարանը անվանակոչվել է ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի ֆրանսերեն լեզվի և գրականության սեկցիայի նախկին պատասխանատու, կրթական ծրագրի նախկին ղեկավար, ԵՊՀ ԻՄ բազմամյա առաջատար մասնագետ Աիդա Սերոժի Մարդանյանի անվամբ:

On September 24, 2024  on the anniversary of A.Mardanyan's birthday, events dedicated to the memory of Aida Serozhi Mardanyan, former head of the French language and literature section of the Department of Foreign Languages ​​of YSU IB, former head of the educational program, long-time leading specialist of YSU IB, were held at the YSU Ijevan branch: a commemorative matinee, the opening of an auditorium named after her.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, YSU Rector's Chief of Staff Davit Hovhannisyan, Governor of Tavush region Hayk Ghalumyan, Deputy Governor N. Ghushchyan, Mrs. Mardanyan's family members and relatives, YSU IB directorate, administrative and teaching staff members, students, graduates, mass media representatives, guests.
A commemorative matinee dedicated to Aida Mardanya’s memory was held at YSU IB library, at the beginning of which the attendees paid tribute to the memory of Mrs. Mardanyan with a 1-minute silence.
Then YSU rector Hovhannes Hovhannisyan, acting director of YSU IB Anushavan Makaryan, governor of Tavush Hayk Ghalumyan, who was also a student of Mrs. Mardanyan, , Ruzan Mirzoyan Ph.D. of YSU IB Foreign Languages ​​Chair (the text of the speech: link 1 here), Associate Professor of the Chair of Armenian Language and Literature, Ph.D. Aida Sarhatyan (text of the speech: link 2 here), former graduate of the French language and literature educational program and now lecturer of the Department of Foreign Languages Zhanna Ghaltakhchyan (text of the speech: link 3 here), Lori Hovsepyan, coordinator of French language at the French Embassy in Armenia.
In their speeches, the speakers highlighted the image of Aida Mardanyan, a great devotee and appreciator of her work, a beloved lecturer and pedagogue, an honest, extremely modest and enlightened person, they emphasized her invaluable role and contribution, love and responsibility for the foundation, development and spread of French throughout the Tavush region, for generations in education and upbringing.
At the end of his speech, the Rector mentioned that Aida Mardanyan was posthumously awarded with a high award of Yerevan State University, the YSU Gold Medal, and he gladly handed it over to Mrs. Mardanyan's eldest son.
Inspirational literary and musical performances were played with the participation of students of "Foreign Language and Literature" (“FLL” and "ELL" educational programs).
The commemorative and honoring matinee was followed by the opening ceremony of the auditorium named after Aida Mardanyan. Let us add that according to the decision of September  17, 2024 the scientific council of YSU Ijevan branch , http://surl.li/asgoga, YSU IB auditorium No. 50 was named after Aida Serozhi Mardanyan, former head of the French language and literature section of the YSU IB foreign languages ​​department, former head of the educational program, long-time leading specialist of YSU IB.