2024 թ. հուլիսի 16-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տիրում էր տոնական տրամադրություն. 2023-2024 ուստարվա 281 շրջանավարտներին (առկա ուսուցման 168 և հեռակա ուսուցման 113) դեպի մեծ կյանք ճանապարհելու առթիվ կազմակերպվել էր ավարտական հանդիսավոր միջոցառում, որին մասնակցում էին Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ ռեկտորի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Հովհաննիսյանը, ռեկտորի խորհրդական Վիգեն Խալատյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, մարզի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ, բուհի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամները, ուսանողներ, շրջանավարտներ, ծնողներ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, արտաքին շահակիցներ, հյուրեր:
Հանդիսավոր միջոցառումը, որը համալրում էր ԵՊՀ ԻՄ 30-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը, ուղեկցվում էր Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի՝ այս և նախորդ տարիների շրջանավարտների աշխատանքների ցուցահանդեսով և տոնական երգ-երաժշտությամբ (Իջևանի երաժշտական դպրոցի համույթի, ԵՊՀ ԻՄ ուսանողուհի Լիլիթ Թորոսյանի կատարմամբ):
Միջոցառումը բացվեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգով և Երևանի պետական համալսարանի հիմներգով:
Ավարտական միջոցառման առաջին մասում տեղի ունեցավ շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որի ընթացքում շրջանավարտներին բարի երթ մաղթեցին, շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքի ջերմ խոսքեր հղեցին ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Անուշավան Մակարյանը, Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Սիրանուշ Աբազյանը, Ուսանողական խորհրդի նախագահ Դավիթ Ալեքսանյանը, մասնաճյուղի այս տարվա գերազանց առաջադիմությամբ շրջանավարտ, 2023 թվականին ԵՊՀ ԻՄ լավագույն ուսանող ճանաչված Իննա Հարությունյանը:
Նախքան դիպլոմների հանձնումը ԵՊՀ ռեկտոր Հ. Հովհաննիսյանը աղետի գոտում բնակիչներին ցուցաբերած աջակցության ու կամավորական աշխատանքների իրականացման համար շնորհակալագրերով պարգևատրեց ԵՊՀ ԻՄ երկու տասնյակ աշխատակիցների և ուսանողների:
Աղետի գոտում բնակիչներին ցուցաբերած աջակցության, կամավորական աշխատանքների իրականացման ու համալսարանի հեղինակությունը բարձր պահելու համար ԵՊՀ արծաթե մեդալով պարգևատրվեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի փոխտնօրեն Մհեր Մերուժանի Օթարյանը:
Բարձր առաջադիմությամբ շրջանավարտներին ԵՊՀ ռեկտորը, Տավուշի մարզպետը և ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատարը հանձնեցին գերազանցության դիպլոմները, ապա ֆակուլտետների դեկանները, ըստ մասնագիտությունների, առկա և հեռակա ուսուցման մյուս շրջանավարտներին հանձնեցին իրենց դիպլոմները:
Միջոցառման երկրորդ մասը՝ շրջանավարտների ավարտական երեկույթը, ֆոտոնկարահանումներով, երաժշտությամբ և հյուրասիրությամբ շարունակվեց Տավշո չքնաղ բնության գրկում՝ Ենոքավանի «Yell Extreme Park»-ում։

On July 16 2024, the Ijevan branch of YSU was in a festive mood. A graduation ceremony was organized to welcome the 281 graduates of the 2023-2024 academic year (168 of on-site education and 113 of off-site education) to a big life, which was attended by Yerevan State University Rector Hovhannes Hovhannisyan, YSU Head of the Rector's Staff Davit Hovhannisyan, Rector's Advisor Vigen Khalatyan, Governor of Tavush Region Hayk Ghalumyan, representatives of various fields of the region, members of the administrative and teaching staff of the university, students, graduates, parents, media representatives, external stakeholders, guests.
The solemn event, which added to the series of events dedicated to the 30-year anniversary of YSU IB, was accompanied by an exhibition of the works of graduates of the Faculty of Applied Arts, and festive music (performed by the ensemble of the Ijevan Music School, YSU IB student Lilit Torosyan).
The event opened with the anthem of the Republic of Armenia and the anthem of Yerevan State University.
In the first part of the graduation event, the graduation ceremony was held, during which YSU rector Hovhannes Hovhannisyan, YSU IB acting director Anushavan Makaryan, president of the Student Scientific Society Siranush Abazyan, president of the Student Council Davit Aleksanyan, and Inna Harutyunyan, a graduate of this year, recognized as the best student of YSU in 2023 wished the graduates good luck and sent warm words of congratulations and best wishes.
Before the awarding of diplomas, YSU Rector H. Hovhannisyan awarded two dozen employees and students of YSU IB with letters of thanks for the support shown to the residents in the disaster zone and the implementation of volunteer work.
Mher Meruzhani Otaryan, deputy director of YSU Ijevan branch, was awarded the YSU silver medal for the support shown to the residents in the disaster zone, the implementation of volunteer work and keeping the reputation of the university high.
The Rector of YSU, the Governor of Tavush and the Acting Director of the YSU IB presented the diplomas of excellence to the graduates with high progress, then the deans of the faculties, according to their specialties, presented their diplomas to the other graduates of on-site and off-site education.
The second part of the event, the graduates' graduation party, continued with photoshoots, music and entertainment in the peaceful nature of Tavsh, in "Yell Extreme Park" of Yenokavan.