ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին ընդառաջ կայացավ տնօրենության նիստ՝ Ա. Մակարյանի նախագահությամբ:
Տնօրենության անդամների կողմից առաջարկված փոփոխություններով հանդերձ՝ նիստում հաստատվեցին ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության տարեկան աշխատանքային պլանը, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ֆակուլտետի գրասենյակի վարչարարության մասնագետի պաշտոնի անձնագիրը:Քննարկվեցին նոր՝ 2024-2025 ուստարվա նախապատրաստական աշխատանքներին, 2024-25 ուստարվա առկա ուսուցման ընդունելության արդյունքներին և խնդիրներին, 2023-24 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի բակալավրի առկա և բակալավրի ու մագիստրատուրայի հեռակա ուսուցման 2-րդ կիսամյակի քննաշրջանի ամփոփմանը, 2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակի անվանական կրթաթոշակների տրամադրմանը (Վազգեն Սարգսյան, Մոնթե Մելքոնյան) վերաբերող հարցեր:
Նոր՝ 2024-2025 ուստարվա նախապատրաստական աշխատանքների առնչությամբ ներկայացվեց, որ կատարվել են անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ պրոֆեսորադասախոսական կազմի անհատական բեռնվածության, դասացուցակների, դասամատյանների, ըստ կուրսերի և խմբերի՝ լսարանային ֆոնդի բաշխման և այլնի հետ կապված: Հաստատված դասացուցակները տեղադրվել են ԵՊՀ ԻՄ պաշտոնական կայքէջում: Տնօրենը հանձնարարեց նաև հետևել, որ դրանք ուղարկված լինեն դասախոսների էլեկտրոնային հասցեներին: Ըստ այդմ՝ նշվեց, որ մասնաճյուղը պատրաստ է նոր ուսումնական տարվան:
2024-25 ուստարվա  առկա ուսուցման ընդունելության արդյունքների և խնդիրների հարցի մասին նշվեց, որ տվյալ ուստարում մասնաճյուղ է դիմել 216 դիմորդ, որոնցից ընդունվել է 182-ը (1-ին փուլի մրցույթի արդյունքների համաձայն՝ 176, թափուր մրցույթի արդյունքների համաձայն՝ 6 դիմորդ): Նախորդ տարվա համեմատ մոտ 14%-ով ավելացել է մասնաճյուղ ընդունված դիմորդների թիվը (160 / 182 դիմորդ): Բոլոր անվճար տեղերը համալրվել են: Ընդհանուր առմամբ նկատելի է դրական դինամիկա: Ընդունելության ամենաբարձր ցուցանիշներըը գրանցվել են «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» (35 դիմորդ), «Անգլերեն լեզու և գրականություն» (27), «Պատմություն» (20) կրթական ծրագրերում: Ցուցանիշները մտահոգիչ են «Հոգեբանություն» (7 դիմորդ), «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» (6 դիմորդ), «Հայոց լեզու և գրականություն» (5 դիմորդ) կրթական ծրագրերում:
2023-24 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի բակալավրի առկա և բակալավրի ու մագիստրատուրայի հեռակա ուսուցման 2-րդ կիսամյակի քննաշրջանն ամփոփելիս նշվեց, որ 2023-2024 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի քննաշրջանին մասնակցել են առկա ուսուցման 481 և հեռակա ուսուցման 365 ուսանողներ: Քննաշրջանի արդյունքների համաձայն՝ մասնաճյուղից հեռացվում է 14 ուսանող (առկա ուսուցման համակարգի 1 և հեռակա ուսուցման 13): Մինչև 12 կրեդիտ ակադեմիական պարտքեր է կուտակել 42 ուսանող (1-ը՝ առկա, 41-ը՝ հեռակա ուսուցմամբ սովորող): Դասընթացի կրկնություն է անցնելու 18 ուսանող (առկա ուսուցման 6 և հեռակա ուսուցման 12):
2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակի անվանական կրթաթոշակների տրամադրման (Վազգեն Սարգսյան, Մոնթե Մելքոնյան) հարցի կապակցությամբ ֆակուլտետների կողմից առաջարկված թեկնածություններից «Վազգեն Սարգսյան» անվանական կրթաթոշակի համար հավանության արժանացավ Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Մարիամ Հարությունի Դարբինյանի թեկնածությունը, իսկ «Մոնթե Մելքոնյան» անվանական կրթաթոշակի համար՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետի «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Շուշանիկ Մեսրոպի Շահնազարյանի թեկնածությունը:
Ընթացիկ հարցերից էր 2024 թ. մայիսի 4-ին ԵՊՀ ԻՄ գիտխորհրդի որոշմամբ հաստատված ԵՊՀ ԻՄ ներքին կարգապահական կանոններում (նոր խմբագրությամբ) աշխատողների աշխատաժամանակին առնչվող հարցը: Շեշտվեց, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և գիտական աշխատողների աշխատաժամանակը սահմանվում է 9.15-19.00-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ պահպանելով օրվա ծանրաբեռնվածությունը: Մասնաճյուղի մյուս աշխատողների աշխատանքային օրվա սկիզբը երեքշաբթիից ուրբաթ օրերին սահմանվում է 9.00-ին, ավարտը՝ 16.45-ին, իսկ շաբաթ օրվա սկիզբը սահմանվում է 9.00-ին, ավարտը՝ 16.30-ին: Ընդմիջման ժամ է սահմանվում 13.00-13.30-ն ընկած ժամանակահատվածը:
Նիստի վերջում ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Մակարյանը համալսարանականներին շնորհավորեց նոր ուստարվա մեկնարկի կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջող և արդյունավետ ուսումնական տարի:

Before the start of the new academic year, a meeting of the directorate was held at Ijevan branch of YSU, under A. Makaryan's presidency.
Along with the changes proposed by the members of the board, the annual work plan of the YSU IB directorate, office administration specialist job description of the faculty office of Ijevan branch of YSU were approved at the meeting. Preparations for the new 2024-2025 academic year, the results and problems of the existing teaching admissions for the 2024-25 academic year, questions related to the summation of the examination period of the existing bachelor's degree of the 2nd semester of the 2023-24 academic year and the examination period of the 2nd semester of the distance learning of the bachelor's and master's degree, the provision of nominal scholarships for the 1st semester of the 2024-25 academic year (Vazgen Sargsyan, Monte Melkonyan).
In relation to the preparations for the new 2024-2025 academic year, it was presented that the necessary work has been done in relation to the individual workload of the teaching staff, timetables, textbooks, the distribution of the classroom fund by courses and groups, etc. The approved class lists have been posted on YSU IB official website. The director also ordered to see that they were sent to the e-mail addresses of the professors. Accordingly, it was noted that the branch is ready for the new academic year.
Regarding the issue of the results and problems of the 2024-25 academic year, it was mentioned that 216 applicants applied to the branch in the given academic year, of which 182 were accepted (176 according to the results of the 1st stage competition, 6 applicants according to the results of the vacant competition). Compared to the previous year, the number of applicants admitted to the branch has increased by about 14% (160 / 182 applicants). All free places have been filled. In general, a positive dynamic is noticeable. The highest admission rates were recorded in the educational programs "Finance (by field)" (35 applicants), "English Language and Literature" (27), "History" (20). The indicators are worrying in the educational programs of "Psychology" (7 applicants), "Elementary Pedagogy and Methodology" (6 applicants), "Armenian Language and Literature" (5 applicants).
While summarizing the examination period of the 2nd semester of the 2023-24 academic year for the current bachelor and the 2nd semester of the distance learning of the bachelor and master's degree, it was noted that 481 students of the on-site education and 365 students of the off-site learning participated in the examination period of the 2nd semester of the 2023-2024 academic year. According to the results of the examination period, 14 students (1 from on-site education system and 13 from off-site education) are dismissed from the branch. 42 students have accumulated up to 12 credits of academic debt (1 on-site student, 41 off-site student). 18 students will repeat the course (6 on-site learning and 12 off-site learning).
In connection with the issue of providing nominal scholarships for the 1st semester of the 2024-25 school year (Vazgen Sargsyan, Monte Melkonyan), among the candidacies proposed by the faculties, Mariam Darbinyan, a 4th-year student of the "Russian Language and Literature" educational program of the Faculty of Humanities, was approved for the "Vazgen Sargsyan" nominal scholarship, the candidacy of Shushanik Mesropi Shahnazaryan, a 3rd-year student of the "Finance (by field)" educational program of the Faculty of Economics, for the "Monte Melkonyan" scholarship.
At the end of the session, acting director of YSU IB A. Makaryan congratulated the university members on the occasion of the start of the new academic year, wishing them a successful and productive academic year.