2024 թ. հոկտեմբերի 16-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գրադարանում կայացավ Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի դոցենտ, արվեստաբան-գծանկարիչ Լևոն Լաճիկյանի (Լաչիկյանի)՝ Ստամբուլում վերջերս լույս տեսած «Պոլիսը՝ հին և նոր» եռալեզու պատկերագրքի շնորհանդեսը, որն ուղեկցվեց «Պոլիսը և հայերը. անցյալն ու ներկան» թեմայով բանախոսությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին բուհի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ, ուսանողներ, հյուրեր, արվեստասեր հասարակության ներկայացուցիչներ:
Շնորհանդեսի բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ԻՄ գրադարանի վարիչ, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոս Վլադիմիր Պողոսյանը՝ ընդհանուր գծերով ներկայացնելով պատկերագիրքը, ինչպես նաև  հեղինակի հարուստ ստեղծագործական կենսագրությունից դրվագներ: Մասնավորապես նշվեց, որ «Պոլիսը՝ հին և նոր» եռալեզու պատկերագիրքը տպագրվել է Կ. Պոլիս-Ստամբուլում և ընդգրկում է ավելի քան 100 գծանկար՝ ստեղծված 10 տարվա ընթացքում:
Կենսագրական փաստերից հատկանշական են, որ Լ. Լաճիկյանի՝ շուրջ 2 տասնյակ գիտական հոդվածները լույս են տեսել հայրենի ու արտերկրի հայագիտական հանդեսներում («Բազմավեպ», «Հանդես ամսօրյա» և այլն) և հանրագիտարաններում («Քրիստոնյա Հայաստան», «Հայ Սփյուռք»): Հազարից ավելին են հաշվում Լ. Լաճիկյանի քննախոսական ու արվեստաբանական հոդվածները, որոնց ընտրանին լույս է տեսել 2004 թ. գրքի («Անլույս օրերի ոգեղեն ղողանջները») տեսքով: Հեղինակի մյուս գրքերը՝ հայերեն ու անգլերեն, տպագրվել են Երևանում և Նյու Յորքում: Շուրջ 2 տասնամյակ է, ինչ պարոն Լաճիկյանը արվեստաբանությանը զուգահեռ նաև ստեղծագործում է գծանկարչության բնագավառում: Նա արդեն 19 անհատական ցուցահանդես է կազմակերպել իր ծննդավայր Գյումրիում, Գորիսում, Երևանում, Ստամբուլում, Նյու Յորքում, Նյու Ջերսիում և այլուր:
Ուրախալի է, որ Լ. Լաճիկյանի վաստակը նաև գնահատվել է հավուր պատշաճի. նա պարգևատրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության, Գյումրու քաղաքապետարանի և ԵՊՀ Ոսկե մեդալներով, բազմաթիվ շնորհակալագրերով ու պատվոգրերով:
Շնորհանդեսի ընթացքում «Պոլիսը՝ հին և նոր» պատկերագրքից Սփյուռքի ու հայրենի մշակութային գործիչների կողմից Լ. Լաճիկյանի արվեստի մասին ասված մի քանի վկայություններ ներկայացրին «Հայոց լեզու և գրականություն» և «Անգլերեն լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրերի 4-րդ կուրսերի ուսանողուհիներ Գոհար Վիրաբյանը և Անահիտ Մելքոնյանը:
Գնահատանքի, շնորհավորանքի և շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Անուշավան Մակարյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Աիդա Սարհատյանը, Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ Պավել Ասիլբեկյանը, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դոցենտ, ֆ.մ.գ.թ. Սերգեյ Ազարյանը:
Շնորհանդեսն ուղեկցվեց «Պոլիսը և հայերը. անցյալն ու ներկան» թեմայով հետաքրքիր և բովանդակալից բանախոսությամբ, որի վերջում պարոն Լաճիկյանը նաև պատասխանեց մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Համալսարանականները շատ տպավորված էին Լևոն Լաճիկյանի պատկերագրքով, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր ծագերում կազմակերպված 19 անհատական ցուցահանդեսների փաստով: Նրանք հույս հայտնեցին, որ հաջորդ՝ 20-րդ անհատական ցուցահանդեսը կանցկացվի Իջևանում:

On October 16, 2024 the presentation of the trilingual picture book "Police: Old and New" by Levon Lachikyan, docent of the Chair of Tourism Management and Cultural Studies, art critic and painter, was held in the library of Ijevan branch of YSU on October 16, which was accompanied by " Constantinople and Armenians; past and present" with a speech.
Members of the university's administrative and teaching staff, students, guests, representatives of the art-loving society participated in the event.
Vladimir Poghosyan, Head of YSU IB Library, Lecturer of the Chair of Armenian History and Social Studies, gave the opening speech of the presentation, presenting the picture book in general terms, as well as excerpts from the rich creative biography of the author. In particular, it was mentioned that the trilingual picture book " Constantinople: old and new" was published in Constantinople -Istanbul and includes more than 100 drawings created over a period of 10 years.
Among the biographical facts, it is noteworthy that L. Lachikyan's about 2 dozen of scientific articles have been published in domestic and foreign Armenian journals ("Bazmavep", "Handes Amsdorya", etc.) and encyclopedias ("Christonia Hayastan", "Hay Spyurq"). There are more than a thousand critical and artistic articles written by L. Lachikyan, a selection of which was published in 2004 in the form of a book ("Spirit Rings of Lightless Days"). The author's other books, in Armenian and English, were published in Yerevan and New York. For almost 2 decades, Mr. Lachikyan has been creating in the field of drawing along with art studies. He has already organized 19 solo exhibitions in his birthplace Gyumri, Goris, Yerevan, Istanbul, New York, New Jersey and elsewhere.
It is gratifying that L. Lachikyan's merit was also highly assessed, he was awarded with gold medals of RA Ministry of Culture, Gyumri Municipality and YSU, many letters of thanks and certificates of honor.
During the presentation, Gohar Virabyan and Anahit Melkonyan, 4th-year students of the "Armenian Language and Literature" and "English Language and Literature" educational programs, presented several testimonies about L. Lachikyan's art from the picture book " Constantinople: old and new" by Diaspora and native cultural figures.
Anushavan Makaryan, Acting Director of YSU IB, Associate Professor of the Chair of Armenian Language and Literature, Ph.D. Aida Sarhatyan, Assistant Professor of the Chair of Tourism Management and Cultural Studies Pavel Asilbekyan, Associate Professor of the Chair of General Mathematics and Natural Sciences, Ph.D. Sergey Azaryan gave a speech of appreciation, congratulation and thanks.
The presentation was accompanied by " Constantinople and Armenians. past and present" with an interesting and meaningful speech, at the end of which Mr. Lachikyan also answered the questions to the participants.
University students were very impressed by Levon Lachikyan's picture book, as well as by the fact of 19 individual exhibitions organized in different parts of the world. They expressed hope that the next 20th solo exhibition will be held in Ijevan.