ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժինը 2024 թ. հոկտեմբերից մինչև նոյեմբերի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում Տավուշի մարզի (Նոյեմբերյանի, Բերդի, Դիլիջանի և Իջևանի տարածաշրջանների) 39 հանրակրթական դպրոցներում կազմակերպել է հանդիպումներ՝ դասախոսություններ վարելու, ԵՊՀ ԻՄ մասնագիտություններն ու կրթական ծրագրերը ներկայացնելու նպատակով:
Հանդիպումներին մասնակցել են ԵՊՀ ԻՄ ուսում­նամեթոդական վարչության պետ Ա. Դավթ­յանը, Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժնի վարիչ Լ. Բեգինյանը, նույն բաժնի տեսուչ Ա․ Սարգսյանը, Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ա. Մարգարյանը, Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Վ. Աղաբաբյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ․գ․թ․, դոցենտ Ք․ Հարությունյանը, ֆ․մ․գ․թ․, դոցենտ Մ․ Զաքարյանը, ֆ․մ․գ․թ․, դոցենտ Վ․ Նավոյանը:
Հանդիպումների ընթացքում մասնաճյուղի դասախոսները 9-12-րդ դասարանների աշակերտների համար տնօրենների և ուսուցիչների մասնակցությամբ դասախոսություններ են իրականացրել «Մաթեմատիկա», «Ֆիզիկա» և «Անգլերեն» առարկաների շրջանակներում: Դասախոսությունների համար ընտրվել են ծրագրային և արդիական, դպրոցականների համար հետաքրքրություն ու մոտիվացիա առաջացնող մի շարք թեմաներ՝ նպատակ ունենալով լրացնելու կամ ընդլայնելու նրանց ունեցած գիտելիքները:
Դասախոսների այցելությունները դպրոցներ ոգևորիչ էին աշակերտների և ուսուցիչների համար, քանի որ դպրոցականներին օգնում էին ընդհանրացնելու նախկինում ձեռք բերված գիտելիքները, յուրացնելու նորերը, հասկանալու որոշ խնդիրների տեսական և գործառնական նշանակությունները, իսկ ուսուցիչներին հնարավորություն էին տալիս երկխոսության մեջ մտնելու համալսարանական գործընկերների հետ:
ԵՊՀ ԻՄ աշխատակիցները 9-11-րդ դասարանցիներին նաև ներկայացրել են մասնաճյուղի նոր կայքէջը, գործունեությունը, քննարկել և տեղեկատվություն տրամադրել մասնագիտությունների, կրթա­կան ծրագրերի և դրանց առանձնահատկությունների վերաբերյալ, կատարել են մտքերի փոխանակում, պատասխանել աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին:
Դպրոց-համալսարան համագործակցությունը սերտացնելու նպատակով աշակերտներին առաջարկվել է ճանաչողական այցով լինել մասնաճյուղում:

From October to November 8, 2024, the YSU IB Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders organized meetings in 39 secondary schools of Tavush region (Noyemberyan, Berd, Dilijan and Ijevan regions) to conduct lectures and present the specialties and educational programs of YSU IB.
The meetings were attended by the Head of the YSU IB Educational and Methodological Department A. Davtyan, Head of the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders L. Beginyan, Inspector of the same department A. Sargsyan, Acting Dean of the Faculty of Economics A. Margaryan, Acting Dean of the Faculty of Applied Arts V. Aghababyan, Acting Head of the Chair of Foreign Languages, Ph.D., Associate Professor K. Harutyunyan, Ph.D., Associate Professor M. Zakaryan, PhD, Associate Professor V. Navoyan.
During the meetings, the branch's lecturers, with the participation of principals and teachers, gave lectures to pupils of the 9th-12th grades in "Mathematics", "Physics" and "English". A number of topics that are actual, relevant to the program and arouse interest and motivation for schoolchildren have been selected for the lectures, with the aim of supplementing or expanding their existing knowledge.
The lecturers' visits to schools were inspiring for pupils and teachers, as they helped schoolchildren generalize previously acquired knowledge, master new ones, understand the theoretical and practical significance of some problems, and gave teachers the opportunity to enter into a dialogue with university colleagues.
YSU IB employees also introduced the branch's new website and activities to the 9th-11th graders, discussed and provided information on specialties, educational programs and their peculiarities, exchanged ideas, and answered questions that interested the schoolchildren.