ՀՀ արդարադատության նախարարի՝ 2023 թ. դեկտեմբերի 28-ի հրամանով հաստատված «Հայաստանի Հանրապետության 2023-2026 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի շրջանակներում 2024-2026 թվականների հաղորդակցման հայեցակարգ և գործողությունների ծրագրով» նախատեսված է հանրության իրազեկվածության ապահովում պետության հակակոռուպցիոն բարեփոխումների, հակակոռուպցիոն մարմինների գործունեության և կոռուպցիայի դեմ պայքարում պետության քաղաքականության վերաբերյալ:
Այդ համատեքստում իրականացվող «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագրով նախատեսված է անցկացնել «Երիտասարդներն ընդդեմ կոռուպցիայի» մարաթոնը՝ ներառելով քայլերթի, հեծանվաշքերթի, ծաղրանկարների ցուցադրության և հայկական ավանդական շուրջպարերի ֆլեշմոբային միջոցառումներ: Մարաթոնային այդ միջոցառումներով մեկնարկում է Արդարադատության նախարարության մեկամսյա արշավը՝ նվիրված ազդարարման համակարգի հանրայնացմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին:
«Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագրի շրջանակներում հայտարարված մրցույթում հաղթած «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության կողմից և Արդարադատության նախարարության մասնակցությամբ իրականացվում է «Ազդարարի՛ր, Հայաստան» ծրագիրը: Վերջինիս նպատակն է իրականացնել ազդարարման համակարգի հանրային իրազեկում, համակարգի վերաբերյալ հասարակության տարբեր խմբերի ընկալումների փոփոխմանն ուղղված միջոցառումներ, ազդարարման միասնական հարթակից օգտվելու թվային գիտելիքների բարձրացում:
2024 թ. նոյեմբերի 13-ին ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ ԻՄ-ում տեղի ունեցավ հանրային իրազեկման դասընթաց, որին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ մասնագիտական կրթության և որակի ապահովման բաժնի մասնագետ Է. Ղարայանը, բուհի տարբեր մասնագիտությունների շուրջ 3 տասնյակ ուսանողներ:
Դասընթացը վարում էին Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի ավագ փորձագետ Սյուզաննա Սողոմոնյանը և թվային իրավունքի ավագ փորձագետ Արմեն Փարսադանյանը:
Նախ՝ մասնակիցներին ողջունեց ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Մակարյանը՝ կարևորելով ծրագիրը, անդրադառնալով նպատակին և խնդիրներին:
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի ավագ փորձագետ Ս․ Սողոմոնյանը մասնակիցներին ծանոթացրեց ազդարարման համակարգին, հանցագործությունների շրջանակին, ինչպես նաև պաշտպանության միջոցներին:
Թվային իրավունքի ավագ փորձագետ Ա. Փարսադանյանը ներկայացրեց այն եղանակները, որոնց միջոցով ազդարարողը կարող է իրեն անվտանգ և պաշտպանված զգալ:
Փորձագետների ուղերձը հետևյալն էր՝ «Ազդարարի՛ր. դու կարող ես կանխել կոռուպցիան»:
Դասընթացն անցավ մասնակիցների ակտիվ ներգրավվածությամբ՝ նպաստելով ազդարարման համակարգի վերաբերյալ իրազեկվածության ցուցանիշի և ազդարարման համակարգի՝ որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործիքի դերի բարձրացմանը:

The “Communication Concept and Action Plan for 2024-2026 within the framework of the Anti-Corruption Strategy of the Republic of Armenia for 2023-2026 and the Action Plan arising therefrom” approved by the order of December 28, 2023 the Minister of Justice of the Republic of Armenia provides for ensuring public awareness of the state’s anti-corruption reforms, the activities of anti-corruption bodies, and the state’s policy in the fight against corruption.
In this context, the “Good Conduct of Armenia” program plans to hold a “Youth Against Corruption” marathon, including a march, a bicycle parade, a caricature exhibition, and flash mob events of traditional Armenian round dances. These marathon events kick off the Ministry of Justice’s one-month campaign dedicated to the publication of the notification system and the fight against corruption.
The "Armenian Lawyers Association" NGO, which won the competition announced within the framework of the "Good Conduct of Armenia" program, and with the participation of the Ministry of Justice, is implementing the "Azdararir, Armenia" program. The goal of the latter is to implement public awareness of the reporting system, measures aimed at changing the perceptions of different groups of society about the system, and increasing digital knowledge of using the unified reporting platform. On November 13, 2024, a public awareness training course was held at YSU IB within the framework of the program, in which E. Gharayan, a specialist of the YSU IB Professional Education and Quality Assurance Department, and about 30 students from different specialties of the university participated.
The training was conducted by the senior expert of the Armenian Lawyers Association, Syuzanna Soghomonyan, and the senior expert of digital law, Armen Parsadanyan.
First, the participants were welcomed by the Acting Director of the YSU IB, A. Makaryan, highlighting the importance of the program, touching upon the goal and objectives.
The senior expert of the Armenian Lawyers Association, S. Soghomonyan, introduced the participants to the notification system, the scope of crimes, as well as the means of protection.
The senior expert of digital law, A. Parsadanyan, presented the ways through which the person who notifies can feel safe and protected.
The message of the experts was as follows: “Notify: you can prevent corruption.”
The training was held with the active involvement of the participants, contributing to the increase in the awareness index of the notification system and the role of the notification system as a tool in the fight against corruption.